fbpx

Start-up na etacie? Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz pracę na własny rachunek

Avatar photo
Masz pomysł, który zrewolucjonizuje rynek? Chcesz zacząć działać, ale jednocześnie zminimalizować ryzyko? Zmiana stabilnego etatu na własny biznes wiąże się nie tylko z inspirującą podróżą, ale również stresem, niepewnością i wyjściem ze strefy komfortu. Wielu młodych twórców decyduje się łączyć stabilną pracę na etacie z prowadzeniem własnego biznesu. Planujesz otworzyć start-up? Zobacz, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz działać.

Najwięcej startupów rozwija się w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że rocznie powstaje ponad 6 mln nowych organizacji wyróżniających się innowacyjnością i możliwością szybkiego skalowania. Dane przedstawione w raporcie ,,Startup Genome 2019” wskazują, że aż 9 na 10 młodych firm upada, a jedynie 30 proc. organizacji przynosi zyski. 

Chcesz, żeby Twój biznes znalazł się wśród firm, które odniosły sukces? Kiedy zacząć – jeszcze pracując na etacie czy w pełni poświęcić się nowej działalności? Ilu startupowców, tyle opinii. Istnieją jednak podstawowe obszary, nad którymi warto zastanowić się przed rezygnacją ze stabilnej pracy na rzecz własnej działalności. Szukając odpowiedzi na najważniejsze pytania i przeprowadzając własne analizy, zorientujesz się, kiedy nadejdzie właściwy moment. 

Określ predyspozycje i oczekiwania 

Zanim zrezygnujesz ze stabilnego zatrudnienia zastanów się, czy prowadzenie biznesu to ścieżka dla Ciebie. Pamiętaj, że własna działalność to dużo więcej niż praca nad projektem czy sprzedaż. Przedsiębiorca na początku rozwoju łączy wiele funkcji jednocześnie – zajmuje się produktem i sprzedażą, ale również dostawami, logistyką czy finansami. Własna firma to często praca 24 godziny na dobę. Jeżeli masz poczucie, że liczy się dla Ciebie przede wszystkim stabilizacja, spokój i bezpieczeństwo, nie rezygnuj z pracy na etat. Twórcy start-upów, które odniosły sukces dobrze odnajdują się w zmiennym otoczeniu, nie boją się ryzyka i porażki. Zrób własny rachunek sumienia. 

Poznaj swoje mocne i słabe strony 

Lubisz robić jedną rzecz jednocześnie? Interesuje Cię przede wszystkim tworzenie produktu – innowacyjnej aplikacji, fizycznego produktu czy usługi? Określenie własnych mocnych i słabych stron pozwoli Ci skupić się na tym, co robisz najlepiej oraz szybciej i skuteczniej znaleźć współpracowników. Pamiętaj, że nie zbudujesz w pojedynkę stabilnego biznesu generującego długofalowe zyski. Im szybciej określisz brakujące kompetencje, tym szybciej uda Ci się zbudować skuteczny zespół. 

Zdobywaj wiedzę 

Zanim zdecydujesz się zrezygnować z pracy na etat, zdobądź jak najwięcej informacji. Sięgaj nie tylko po tematy związane z rynkiem, na którym chcesz działać. Poszerzaj wiedzę o kwestie związane z prawno-administracyjnym obszarem prowadzenia biznesu, zarządzeniem ludźmi czy organizacją własnej pracy. Czytaj, słuchaj webinarów i podcastów, chodź na szkolenia i konferencje. Ucz się od mentorów z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu przedsiębiorstw. Prowadzenie firmy wymaga holistycznego spojrzenia. Przestajesz być specjalistą w konkretnej dziedzinie, a stajesz się osobą odpowiedzialną za całe funkcjonowanie organizacji. 

Zbuduj zabezpieczenie 

Poduszka finansowa pozwoli Ci czuć się pewniej i zabezpieczy na wypadek niepowodzenia. Zgromadź środki na minimum 6 miesięcy, a nawet rok. Przez pierwsze miesiące biznes nie będzie generował dużych zysków. Decydując się na własny biznes musisz również wziąć pod uwagę porażkę projektu. Brak zabezpieczenia wywiera również większą presję. Jeżeli Twój biznes nie przyniesie oczekiwanych zysków przez miesiąc czy dwa, możesz wpaść w panikę i mniej racjonalnie podejmować decyzje. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Wszystko, co musisz wiedzieć o umowie rezerwacyjnej

Następny Wpis

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej – o czym pamiętać?

Powiązane wpisy

Cechy dobrego sprzedawcy. Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji?

Jaki powinien być dobry sprzedawca? Wiele zależy od rodzaju organizacji i specyfiki prowadzonego procesu sprzedaży. W procesie rekrutacji zwróć uwagę na doświadczenie, umiejętności i wiedzę posiadaną przez kandydata. Pamiętaj jednak, że nawet kilkanaście lat na rynku nie sprawi, że kandydat spełni oczekiwania Twojej firmy. Warto szukać wśród osób, które mają kompetencje i wiedzę umożliwiające realizację konkretnego procesu sprzedaży.
Avatar photo
Więcej

Podsumowanie trzeciego kwartału na rynku venture capital w Polsce. Czy uda się pobić kolejny rekord?

W trzecim kwartale br. przeprowadzono 127 transakcji o łącznej wartości 513 mln zł. PFR Ventures i Inovo Venture Partners przedstawiły raport podsumowujący okres od czerwca do września na polskim rynku venture capital. Dotychczas w 2022 r. łączne finansowanie wyniosło 2,5 mld zł. To oznacza, że do pobicia rekordowej sumy z ubiegłego roku brakuje jeszcze 1,1 mld zł.
Avatar photo
Więcej

Zielona rewolucja wśród startupów

Jeszcze kilka lat temu ochrona środowiska, ekologia i podejmowane w tych obszarach działania bardziej kojarzyły się z działaniami non-profit różnego rodzaju fundacji. Dziś stanowią one podstawę wielu biznesów, co jest szczególnie widoczne w przypadku startupów, tzw. „greentechów”.
Avatar photo
Więcej