fbpx

Wzrost stawek podatku od nieruchomości

Avatar photo
Warszawscy radni przegłosowali podwyższenie stawek podatku od nieruchomości. Właściciele lokali mieszkalnych zapłacą o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że stawki podatku osiągną jednocześnie najwyższą wartość ustaloną przez Ministra Finansów. Podwyżka dotyczy również przedsiębiorców posiadających nieruchomości.

W 2023 roku za metr kwadratowy budynku mieszkalnego trzeba było zapłacić 1,00 zł podatku. W 2024 stawka ta wynosić będzie już 1,15 zł za każdy metr kwadratowy. Z kolei dla budynków związanych z prowadzeniem firmy stawka wzrośnie z 28,78 zł do 33,10 zł. Piętnastoprocentowy wzrost stawki będzie obejmował również budynki związane z działalnością dot. obrotu materiałem siewnym (13,47 zł -> 15,50 zł), grunty związane z prowadzeniem firmy (1,16 zł -> 1,34 zł), grunty pod wodami powierzchniowymi (5,79 zł -> 6,66 zł), pozostałe budynki (9,71 zł -> 11,17 zł) oraz pozostałe grunty (0,61 zł -> 0,71 zł)

Oznacza to, że właściciel 50-metrowego mieszkania w Warszawie zapłaci o 7,5 zł podatku więcej niż w roku 2023. Znacznie więcej zapłacą przedsiębiorcy – za nieruchomość o powierzchni 200 metrów kwadratowych dotychczas zapłaciliby 5756 zł, podczas gdy w 2024 za tę samą nieruchomość zapłacą o 864 zł więcej.

Tym samym Warszawa dołączyła do miast decydujących się na maksymalną stawkę podatku. Dotyczy to między innymi Poznania, Gdańska, Łodzi, Białegostoku, Katowic, czy Krakowa.

Wśród miast, które nie zdecydowały się podwyższać stawki podatku, są Kielce i Opole. Z kolei władze Rzeszowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Torunia i Zielonej Góry zdecydowały się na obniżenie stawki podatku od nieruchomości.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nvidia z imponującymi wynikami na koniec kwartału

Powiązane wpisy

Mieszkanie na wakacyjny wynajem. Czy warto kupić nieruchomość w Polsce?

Wielu inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji z nastawieniem na wakacyjny wynajem. Mieszkanie w Trójmieście, apartament w Zakopanem czy domek na Mazurach wydają się pewnym źródłem dochodu nie tylko w szczycie sezonu, ale również jesienią i zimą. W praktyce inwestycja wiąże się z wyzwaniami i zagrożeniami, które należy uwzględnić na etapie podejmowania decyzji. Czy zakup nieruchomości w popularnym kurorcie wciąż stanowi dobrą lokatę kapitału?
Avatar photo
Więcej

Samowystarczalne budynki, czyli rozwiązania zeroenergetyczne w nieruchomościach

W 2023 roku rachunki za prąd wzrosną nawet dwukrotnie. Niestabilna sytuacja gospodarcza w połączeniu z rosnącą świadomością ekologiczną sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na samowystarczalne budynki. Niezależność od dostaw prądu czy gazu wymaga przemyślanego projektu. Co warto wiedzieć o rozwiązaniach zeroenergetycznych w nieruchomościach?
Avatar photo
Więcej