fbpx

Wszystko, co musisz wiedzieć o umowie rezerwacyjnej

Avatar photo
Umowa rezerwacyjna gwarantuje pierwszeństwo zakupu nieruchomości. Decydując się na rezerwację nabywca wskazuje zainteresowanie mieszkaniem lub domem i wnosi opłatę za czasowe wyłączenie oferty. Deweloper zobowiązuje się, że nie sprzeda lokalu w określonym czasie. Obie strony potwierdzają chęć zawarcia umowy deweloperskiej. Czym różni się umowa rezerwacyjna od deweloperskiej? Jakie elementy powinna zawierać? O czym należy pamiętać podpisując kontrakt?
Umowa rezerwacyjna – podstawowe informacje 

Umowa rezerwacyjna to dokument potwierdzający chęć zawarcia transakcji przez obie strony. Nabywca wnosi opłatę na rzecz dewelopera, który zobowiązuje się zachować pierwszeństwo sprzedaży klientowi przez określony czas. Umowa rezerwacyjna poprzedza sporządzenie umowy deweloperskiej ściśle regulowanej i wymaganej przez prawo. 

Strony mogą podpisać umowę nie tylko zawierając transakcję na rynku pierwotnym, ale również wtórnym. Właściciele nieruchomości zawierają także umowy rezerwacyjne najmu czy umowy sprzedaży działki, a nawet samochodu. 

Klienci decydują się na podpisanie umowy rezerwacyjnej dotyczącej atrakcyjnej nieruchomości. Chcą zyskać gwarancję, że inny klient nie ubiegnie ich podczas, gdy będą ubiegać się o kredyt czy inna formę finansowania transakcji. Inwestycje w sprzedaży, jak m.in. Oaza Bandurskiego czy Handlowa realizowane przez Flash Development wyróżniają się atrakcyjną lokalizacją, rozbudowaną infrastrukturą oraz funkcjonalnością poprawiającą jakość codziennego życia. 

Dotychczas zwykła umowa rezerwacyjna zakupu mieszkania albo domu nie była uregulowana prawnie. Zarówno klient, jak i deweloper miał możliwość rezygnacji. Terminy wycofania się ze zobowiązania, wysokość kar oraz inne warunki rozwiązania umowy określał deweloper. 

Strony podpisywały również umowy rezerwacyjne z elementami umowy przedwstępnej, które w większym stopniu nakładały obowiązek wywiązania się założeń przez obie strony. 

Regulacje w nowej ustawie deweloperskiej 

Od 1 lipca 2022 r. wchodzą w życie przepisy nowej ustawy deweloperskiej. Jedną z najważniejszych zmian w ramach nowelizacji jest określenie zasad zawierania umów  rezerwacyjnych. Dotychczas prawno nie określało warunków, a deweloperzy stosowali własne zapisy – często niekorzystne z punktu widzenia nabywców. Inwestorzy stosowali m.in. wysokie opłaty rezerwacyjne. Nabywcy nieruchomości byli również narażeni na ryzyko utraty wpłaconych środków. 

Z inicjatywy Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powstała nowa wersja ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Przepisy określają wysokość opłaty rezerwacyjnej, która nie może przekroczyć 1 proc. ceny mieszkania albo domu. Jeżeli strony zdecydują się na umowę deweloperską, środki trafiają na rachunek MRP i zostają wliczone w ostateczną cenę nieruchomości. Ustawa zapewnia również, że w przypadku negatywnej decyzji kredytowej, odbiorca odzyskuje przeznaczone środki. Przepisy chronią nabywcę na wypadek niewywiązania się dewelopera ze zobowiązania. Jeżeli inwestor podpisze umowę rezerwacyjną z kolejnym klientem, musi zwrócić pierwszemu nabywcy podwójną wartość wniesionej opłaty. Natomiast jeżeli klient zrezygnuje z zakupu, traci wpłacone pieniądze. 

Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna 

Umowa przedwstępna zobowiązuje do podpisania umowy deweloperskiej. Zasady zawierania umowy zawarte są w Kodeksie cywilnym (art. 389 i kolejne). Jeżeli strona wycofa się z podpisanych warunków, druga może ubiegać się o odszkodowanie. 

Na umowę przedwstępną warto zdecydować się podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Banki traktują zobowiązane, jako ważny element procesu podejmowania decyzji o przyznaniu kredytu. 

Umowa rezerwacyjna i deweloperska – różnice 

Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu prawnego. Stanowi obowiązkowy element zawarcia transakcji zakupu nieruchomości, która nie została oddana jeszcze do użytku. Nabywca potwierdza chęć zakupu i zobowiązuje się do przekazania środków na rzecz dewelopera, który wybuduje lokal. Wszystkie kwestie związane z umową deweloperską reguluje Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. 

Umowa deweloperska to gwarancja zakupu mieszkania. Natomiast umowa rezerwacyjna pozwala wycofać się z transakcji ponosząc określone koszty. 

materiał partnera

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jakie są obecnie trendy na rynku gamingowym?

Następny Wpis

Start-up na etacie? Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz pracę na własny rachunek

Powiązane wpisy

Rynek nieruchomości w Polsce. Tempo wzrostu hamuje, ale ceny za metr kwadratowy wciąż wysokie

Narodowy Bank Polski przedstawił raport podsumowujący miniony kwartał na rynku nieruchomości. Analitycy NBP biorą pod uwagę nie tylko rynek pierwotny, ale również wtórny. Z najnowszych danych wynika, że tempo wzrostu cen nieco spowalnia, ale ceny transakcyjne za metr kwadratowy w największych miastach w Polsce pozostają wysokie. Za własne mieszkanie wciąż trzeba zapłacić niemal 20 proc. więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.
Avatar photo
Więcej

Bezpieczny kredyt 2% – czym jest i jak go uzyskać?

W wyniku podwyżek stóp procentowych kredyt hipoteczny stał się opcją dla najlepiej zarabiających, co przy wysokich cenach nieruchomości spowodowało, że wiele osób musiało odłożyć w czasie zakupienie wymarzonego lokalu. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie ma za zadanie pomóc tym osobom, którym na przeszkodzie w zakupie nieruchomości stoi brak zdolności kredytowej w komercyjnych bankach.
Avatar photo
Więcej