fbpx

Brak gruntów problemem branży deweloperskiej. Co z Bezpiecznym Kredytem 2%?

Avatar photo
Deweloperzy w Polsce rozpoczęli budowę 12,279 nowych mieszkań w październiku, zanotowano 0,6% wzrost w porównaniu z wrześniem, ale nadal notuje się spadki roczne – informuje Główny Urząd Statystyczny. Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuje na poprawę sytuacji, ale zwraca uwagę na długotrwałe problemy, głównie brak dostępu do gruntów.

Eksperci podkreślają, że bez zwiększenia podaży gruntów przepaść między popytem a podażą na rynku mieszkaniowym będzie się pogłębiać. W trzech kwartałach 2023 roku województwo wielkopolskie odnotowało spadek o 31,7%, a pomorskie o 27,8%, co pokazuje, jakie są wyzwania. Patryk Kozierkiewicz z Polskiego Związku Firm Deweloperskich apeluje o działania rządowe, w tym uwolnienie gruntów spółek Skarbu Państwa, poprawę specustawy mieszkaniowej i przyspieszenie procedur administracyjnych, aby zahamować narastające problemy z dostępnością mieszkań w kraju.

Co dalej z Bezpiecznym Kredytem 2%?

Program rządowy Bezpieczny Kredyt 2% cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ale istnieje ryzyko wyczerpania dostępnych w jego ramach środków już na początku stycznia, co doprowadziłoby do zawieszenia programu. Ekspert Tomasz Kosiba z Credipass przewiduje w rozmowie z RMF FM, że po Nowym Roku nastąpi druga fala popytu na kredyt. Ewa Palus z REDNET Property Group na łamach tej samej stacji zauważa, że środki na 2023 rok już się wyczerpały, a zainteresowanie jest tak duże, że również fundusze na 2024 rok mogą zostać szybko zużyte. Program pięciokrotnie przekroczył pierwotny plan na 2023 rok, zamykając już ponad 37 tys. umów na łączną kwotę ponad 15 mld zł. Szacuje się, że w pierwszym tygodniu 2024 roku ogłoszony zostanie koniec naboru wniosków, a najbliższe tygodnie będą okresem wzmożonego zainteresowania mieszkaniami.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Sam Altman i Gregory Brockman dołączają do Microsoftu

Następny Wpis

Skandal na największej giełdzie kryptowalut

Powiązane wpisy

Liftero pozyskało finansowanie. Kolejny krok w rozwoju polskiej branży kosmicznej

W maju br. spółka Liftero poinformowała o zamknięciu pierwszej rundy finansowania. W ramach venture capital pozyskano środki od Sunfish Partners, Freya Capital, bValue oraz aniołów biznesu. Nie ujawniono jednak wysokości rundy. Liftero działa w branży kosmicznej. Zespół dąży do wprowadzenia istotnych zmian w transporcie orbitalnym.
Avatar photo
Więcej

Wzrost podatku od nieruchomości. Nowe stawki w 2023 r.

Wszystkie miasta wojewódzkie podjęły decyzję o wzroście podatków od nieruchomości od nowego roku. Kwota wzrośnie średnio o 12 proc. Większość samorządów będzie stosować stawki maksymalne wskazane przez Ministerstwo Finansów w obwieszczeniu z 1 sierpnia 2022 r. Wpływy z podatków od nieruchomości stanowią ważny element budżetów samorządowych. Szacuje się, że wynoszą około 17 proc. dochodów gmin.
Avatar photo
Więcej

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Branża IT od lat zmaga się z niedoborem pracowników. Specjalistów szukają startupy, firmy technologiczne, e-commerce, a nawet duże organizacje działające na rynku od lat. Potrzeby kompetencyjne zależą od specyfiki działalności. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale również osoby nie wykorzystujące kodu, np. project managerowie, UX designerzy czy testerzy. W IT wciąż panuje rynek pracownika, który w połączeniu z deficytem specjalistów sprawia, że skuteczna rekrutacja to sztuka. Doświadczeni eksperci działający na rynku od lat mogą przebierać w ofertach pracy.
Avatar photo
Więcej