fbpx

Zagrożenia ze strony AI zdaniem Billa Gatesa

Avatar photo
Były szef Microsoftu w swojej ostatniej wypowiedzi wylicza zagrożenia związane z rozwojem AI. Ocenia je jako realne, jednak w pełni możliwe do opanowania również dzięki sztucznej inteligencji.
Źródło: Bloomberg

„Historia pokazuje, że możliwe jest sprostanie wyzwaniom stworzonym przez nowe technologie, a jeśli rządy i sektor prywatny zrobią to, co do nich należy, możemy to zrobić ponownie” – podkreślił Bill Gates w swoim najnowszym wpisie na blogu.

5 głównych wyzwań

Były szef Microsoftu wymienia 5 głównych zagrożeń, które tworzy AI:

  1. Deefpake i dezinformacja wygenerowana przez AI mogą wpłynąć na przebieg wyborów oraz sabotować ustrój demokratyczny

To, że technologia może być wykorzystywana w rozpowszechnianiu fałszywych informacji, nie jest nic nowym. Zmienia się tylko nośnik: wcześniej były to listy, ulotki czy emaile. Obecny rozwój technologiczny nie tylko ułatwia kolportaż takich materiałów. Fałszywe wytwory AI, czyli tzw. deepfake, pozwalają generować z najmniejszych składników zdjęcia albo materiały audio, które mogą mieć silniejsze oddziaływanie niż np. email.

Dzięki generatywnej sztucznej inteligencji ingerencja w wyniki wyborcze jest łatwiejsza niż dotychczas- jeden deepfake może sprawić, że w mgnieniu oka wiele osób zmieni zdanie o kandydacie, a sprostowanie zajmie kilka godzin.

W walce z tym zjawiskiem pomoże sama AI – Intel tworzy wykrywacz deepfake, a amerykańska agencja DARPA pracuje nad technologią, wykrywającą manipulacje przy plikach wideo i audio. 

  1. AI ułatwia przeprowadzanie ataków na ludzi i rządy

Do tej pory, jeśli hakerzy chcieli znaleźć słaby punkt w oprogramowaniu, musieli poświęcić wiele godzin na żmudne pisanie kodu, który analizuje ewentualne luki w systemie. Działa to też w drugą stronę i każda aktualizacja to wynik żmudnych poszukiwań słabości w oprogramowaniu. AI pomoże cyberprzestępcom w pisaniu kodu oraz w gromadzeniu informacji o ludziach, ułatwiając np. ataki phishingowe.

AI może pomóc agencjom rządowym i firmom znajdować wady w zabezpieczeniach, zanim zrobią to cyberprzestępcy.

  1. Sztuczna inteligencja a miejsca pracy

Zmiany na rynku pracy spowodowane przez AI są tym tymi najszerzej dyskutowanymi w przestrzeni publicznej.  Według Gates’a powszechne użycie sztucznej inteligencji wpłynie na wzrost efektywności, a niektórzy pracownicy będą musieli się przekwalifikować. Nie będziemy mieli co prawda do czynienia z drugą rewolucją przemysłową, ale ze zmianą porównywalną do upowszechnienia komputerów personalnych.

  1. Sztuczna inteligencja dziedziczy uprzedzenia ludzkiego umysłu

Nazwa „halucynacje” odnosi się do sytuacji, w której sztuczna inteligencja podaje nieprawdziwe informacje w wyniku braku zrozumienia kontekstu zapytania. Na przykład: przy planowaniu podróży sztuczna inteligencja może polecić pobyt w hotelu, który nie istnieje. Również w przypadku istniejących już uprzedzeń czy to rasowych, czy narodowościowych, AI może takie uprzedzenia pogłębiać.

„Inne organizacje, w tym Alan Turing Institute i National Institute of Standards and Technology, pracują nad problemem stronniczości. Jednym z przybliżeń jest wbudowanie w sztuczną inteligencję wartości ludzkich i rozumowania wyższego poziomu. Jest to analogiczne do sposobu, w jaki działa samoświadomy człowiek […]”-  twierdzi Gates.

  1. Wpływ na edukację

Nauczyciele obawiają się, że uczniowie będą wykorzystywać AI do pisania wypracowań. Aby mieć kontrolę nad tym procederem już powstały narzędzia AI, które są w stanie rozpoznać, czy dany tekst jest napisany przez człowieka, czy przez komputer. W styczniu Cherie Shields nauczycielka angielskiego zasugerowała, że powinno się nauczyć uczniów korzystać z chataGPT tak, jak kiedyś uczono korzystania z wyszukiwarki Google. Miliarder wspomina, jak pojawienie się kalkulatorów wywoływało strach wśród nauczycieli matematyki, że uczniowie nie będą umieć liczyć.

Technologia jak każda inna?

Podsumowując swoje rozważania, Gates uważa, że korzyści płynące z AI będą większe niż szkody, które będzie można niwelować przy użyciu tej samej sztucznej inteligencji. Jednak nie ma czasu do stracenia i już należy działać, aby sztuczna inteligencja rozwijała się w dobrym kierunku. Zachęca wszystkich, aby obserwować rozwój tego nowego narzędzia, ponieważ jest to najbardziej innowacyjna technologia, jakiej doświadczą w swoim życiu.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Chiny hamują przed ścianą

Następny Wpis

Kolejna solarna ścieżka rowerowa powstanie w Holandii

Powiązane wpisy
zimny lead

Jak zacząć rozmowę z zimnym leadem?

Nowoczesne narzędzia marketingowe pozwalają docierać do dużej liczby klientów w krótkim czasie. Skuteczne kampanie lead generation umożliwiają realizację założonych celów marketingowych przy niższych kosztach reklamy oraz promocji. Generowanie leadów odbywa się przy automatyzacji procesów, ale ważny aspekt to praca handlowców, którzy zamykają transakcje. Zimne leady są jednym z najtrudniejszych rodzajów. Jak postępować z osobami niezainteresowanymi produktem i zamienić ich w przyszłych klientów?
Avatar photo
Więcej
public relations

Public Relations. Jak zmieni Twój biznes?

Trudno wyobrazić sobie firmę, która osiąga wysokie wyniki finansowe i realizuje założone cele bez lojalnych klientów i poparcia środowiska zewnętrznego oraz wewnętrznego. Narzędzia wykorzystywane przez Public Relations pozwalają nawiązać długofalowe relacje i zyskać publiczność pozytywnie nastawioną do podejmowanych działań. Kształtowanie wizerunku to ciągła praca. W dynamicznym otoczeniu nic nie jest dane raz na zawsze.
Avatar photo
Więcej

Portowanie – pracochłonne odtwarzanie czy szansa na dochodowy biznes w branży gier?

Przenoszenie gier komputerowych na inne platformy sprzętowe to dynamicznie rozwijająca się gałąź branży gier. Spółki zajmujące się portowaniem wypracowują własne modele biznesowe gwarantujące coraz lepszą pozycję na rynku. Część zajmuje się wyłącznie pracą na rzecz partnerów. Niektóre, jak 100 Games wykorzystują wiedzę i doświadczenie do tworzenia własnych produkcji.
Avatar photo
Więcej