fbpx

Sprzedaż zdalna. Jakich błędów unikać?

Avatar photo
Ostatnie zmiany w Kodeksie pracy, które już niedługo wejdą w życie, przypieczętowały obecność pracy zdalnej w przestrzeni biurowej. Coraz więcej pracodawców oferuje możliwość wykonywania obowiązków poza biurem w określonym wymiarze. Zmienił się nie tylko sposób działania, ale również wykorzystywane metody wraz z nowymi przyzwyczajeniami osób. Handlowcy chętnie decydują się na spotkania online oszczędzając tym samym czas nie tylko swój, ale również klientów. Wielu z nich zapomina jednak, że w świecie wirtualnym należy pamiętać o nieco innych elementach niż podczas spotkania twarzą w twarz. Jakie są popularne błędy popełniane przez sprzedawców?

Budowanie relacji z klientami online jest nieco trudniejsze, ale wciąż możliwe. Rzeczywistość zmienia się, a rynek musi odpowiadać na potrzeby klientów, którzy coraz chętniej sięgają po wirtualne formy komunikacji. Warto pamiętać, że skupienie uwagi klienta przez Internet jest jedną z trudniejszych, ale kluczowych kwestii. 

1. Spotkanie bez celu 

Klienci mają ograniczony czas. Prawidłowa klasyfikacja leadów sprzedażowych pozwoli opracować strategię działania i dopasować ofertę do oczekiwań oraz wymagań. Znajomość potrzeb klientów na różnym etapie to klucz do realizacji założonych wyników sprzedażowych. W kontakcie z osobą, która nie zna firmy i nie jest zainteresowana produktem warto opracować plan działania. Wskazany jest brak pośpiechu, ale równocześnie należy wykazać się konsekwencją i systematycznością. Spotkanie online zaplanuj dopiero w momencie, kiedy masz pewność, że znane są oczekiwania oraz potrzeby klienta. 

2. Brak planu spotkania oraz interakcji 

Podczas spotkania nie marnuj czasu klienta. Brak planu i konkretnych informacji do przekazania zmniejsza szansę na sukces transakcji. Klient szuka rozwiązań, które realnie rozwiążą problem. Dobre spotkanie przebiega według założonego planu. Pokazywanie prezentacji o historii firmy, misji czy szerokiej oferty to informacje, które osoba może samodzielnie znaleźć na stronie internetowej. Skup się na korzyściach dla klienta i przedstaw kolejne kroki współpracy. 

Warto, żeby spotkanie nie było monologiem handlowca. Klient traci uwagę szybciej niż podczas spotkania twarzą w twarz. Systematycznie włączaj drugą stronę do rozmowy, np. poprzez zadawanie pytań. Prezentacja powinna być prosta i nie zawierająca dużej ilości rozpraszających informacji. W wielu przypadkach wystarczy jedno – kilka zdań, a często nawet zdjęcia czy grafiki na slajd. 

3. Narzędzia niedopasowane do klienta 

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi umożliwiających komunikację online. Microsoft Teams, Zoom, Click Meeting… przed spotkaniem warto zapytać klienta z jakiego narzędzia korzysta na co dzień i dopasować się do rozwiązania. Niektóre osoby mogą odebrać konieczność skorzystania z nowej aplikacji jako dodatkową trudność. 

4. Brak przygotowania sprzedawcy 

Niektórzy handlowcy nie czują się pewnie podczas spotkania online. Rozmowa przez kamerkę wciąż nie jest odbierana jako naturalna część pracy. Dużym błędem jest brak przygotowania do spotkania. Zacznij od zadbania o własny strój. Część sprzedawców jest przekonana, że skoro pole widzenia jest ograniczone, nie ma sensu ubierać się tak, jak podczas spotkania na żywo. Tymczasem nawet drobne szczegóły składają się na cały obraz. Warto ubrać się profesjonalnie i stosownie do atmosfery spotkania. 

Kolejny punkt to przygotowanie tła. Zadbaj o otoczenie, które nie będzie rozpraszało klienta. Najlepiej, żeby było jednolite bez dodatkowych ozdób odciągających od głównego tematu rozmowy. Efekt pogarsza również słabej jakości oświetlenie. 

Obowiązkowy element to spokojne otoczenie pozbawione dodatkowych dźwięków i szumów. Pokój współdzielony z innymi pracownikami czy domowy salon z odgłosami wydawanymi przez dzieci czy zwierzęta to nie są dobre miejsca do prowadzenia profesjonalnej rozmowy. Klient może odebrać to jako brak szacunku.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Umowa EULA – czym jest i co powinna zawierać?

Następny Wpis

Jaki jest najpopularniejszy język wśród programistów? Wyniki analizy No Fluff Jobs

Powiązane wpisy

Inwestycja w złoto – pewna ochrona przed inflacją czy mit bezpiecznej przystani

Rosnąca inflacja i niepewna sytuacja gospodarcza na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają bezpiecznych miejsc do lokaty kapitału. Wśród najczęściej wymienianych sposobów na zabezpieczenie, ale również pomnażanie środków wymienia się inwestycję w złoto. Czy zawsze stanowi pewne zabezpieczenie? A może inwestorzy powielają mit bezpiecznej przystani?
Avatar photo
Więcej

5 elementów skutecznej burzy mózgów

Burza mózgów (ang. brainstorming) to jedna z technik służących do generowania nowych pomysłów. Polega na rozwiązywaniu problemów w sposób twórczy poprzez pracę w grupie. Powszechnie technika kojarzy się błyskawicznym rzucaniem pomysłami w danym temacie przez członków określonej grupie. Warto wiedzieć, jak przeprowadzić burzę mózgów, żeby była skuteczna.
Avatar photo
Więcej

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Avatar photo
Więcej