fbpx

Kolejna solarna ścieżka rowerowa powstanie w Holandii

Avatar photo
Holendrzy pracują nad kolejną ścieżką rowerową wyłożoną panelami fotowoltaicznymi. W kraju funkcjonuje ponad 30 tys. km ścieżek rowerowych, a jak wskazuje instytut badawczy TNO aż 20 proc. tras mogłoby zostać wykorzystanych w ramach projektów solarnych. Nowoczesne systemy pozwalają wytwarzać energię, która trafia do sieci albo zasila inne obiekty. 
Pierwsza solarna ścieżka powstała w Holandii 

Holenderskie solarne ścieżki rowerowe to innowacyjne projekty na skalę globalną. Pierwsza, o długości 100 metrów, powstała w 2014 roku w mieście Krommenie niedaleko Amsterdamu. Do budowy wykorzystano płyty betonowe o szerokości 2,5 m i długości 3,5 m, w których umieszczono panele dodatkowo zabezpieczone hartowanym szkłem. Komfortową jazdę zapewniła również powierzchnia antypoślizgowa. Na początku wygenerowana energia trafiała do krajowej sieci elektrycznej. Z danych wynika, że wyłącznie przez 16 dni solarna ścieżka zapewniła 140 kWh prądu. Koszt instalacji wyniósł 3 mln euro. 

Później w 2016 roku panele pojawiły się na trasie o długości 70 metrów. Autorzy rozwiązania wskazywali, że ścieżkę pokonuje dziennie nawet 2 tys. rowerzystów. Umieszczone moduły miały generować około 30 proc. mniej energii niż w przypadku lokalizacji na dachu. 

Nowa ścieżka już wkrótce 

Kolejna ścieżka powstanie w prowincji Brabancja Północna, a dokładnie wzdłuż drogi N285 w pobliżu Wagenberg na południu kraju. Do trasy o długości 0,6 km wykorzystanych zostanie 500 paneli fotowoltaicznych. Część projektu o nazwie „Zon op Infra” zakłada obserwację konkretnych parametrów przez najbliższe pięć lat. Twórcy chcą sprawdzić koszty utrzymania, wydajność oraz odporność paneli na obciążenia mechaniczne wytwarzane przez pieszych i rowerzystów. 

Holenderski rząd kładzie coraz większy nacisk na zbadanie możliwości wykorzystania dróg pod fotowoltaikę, m.in. w Groningen powstał chodnik składający się z 2,5 tys. kostek fotowoltaicznych. 

Solarna ścieżka rowerowa – korzyści 

Twórcy holenderskich projektów podają, że ścieżka o długości około 100 metrów może zapewnić energię elektryczną nawet dla dwóch, trzech domów jednorodzinnych. Wydajność mikroinstalacji zależy od m.in. liczby zastosowanych modułów. 

Ścieżka wybudowana w 2016 roku wygenerowała ponad 3 tys. kilowatogodzin energii w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działania. Dodatkowo projekt przyciągną zainteresowanie mieszkańców. Szacuje się, że nawet 150 tys. rowerzystów skorzystało ze ścieżki solarnej. 

Wygenerowana energia może trafić do krajowej sieci energetycznej, ale również posłużyć do oświetlania ulic, systemów sterowania ruchem czy innych obiektów. Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie w pobliżu stacji do ładowania rowerów elektrycznych. 

Montaż modułów w ścieżkach rowerowych rozwiązuje również problem niedostępności gruntów pod kolejne inwestycje. Zgodnie z doniesieniami „PV Magazine” w kraju brakuje miejsc na budowę systemów o dużej skali działania.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Zagrożenia ze strony AI zdaniem Billa Gatesa

Następny Wpis

Nadprzewodnik LK-99 to przełom? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

Powiązane wpisy

Energetyka słoneczna w rękach prywatnych inwestorów

Na koniec 2022 roku całkowita moc z odnawialnych źródeł energii oszacowana została na ponad 22 GW. Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej to rekordowy wynik. Za 52 proc. całkowitej mocy odpowiadają elektrownie o mocy powyżej 1 MW i mniejsze działające na potrzeby biznesu. Natomiast instalacje prosumenckie odpowiadają za około 40 proc. mocy, a jest ich ponad milion.
Avatar photo
Więcej