fbpx

Kolejna solarna ścieżka rowerowa powstanie w Holandii

Avatar photo
Holendrzy pracują nad kolejną ścieżką rowerową wyłożoną panelami fotowoltaicznymi. W kraju funkcjonuje ponad 30 tys. km ścieżek rowerowych, a jak wskazuje instytut badawczy TNO aż 20 proc. tras mogłoby zostać wykorzystanych w ramach projektów solarnych. Nowoczesne systemy pozwalają wytwarzać energię, która trafia do sieci albo zasila inne obiekty. 
Pierwsza solarna ścieżka powstała w Holandii 

Holenderskie solarne ścieżki rowerowe to innowacyjne projekty na skalę globalną. Pierwsza, o długości 100 metrów, powstała w 2014 roku w mieście Krommenie niedaleko Amsterdamu. Do budowy wykorzystano płyty betonowe o szerokości 2,5 m i długości 3,5 m, w których umieszczono panele dodatkowo zabezpieczone hartowanym szkłem. Komfortową jazdę zapewniła również powierzchnia antypoślizgowa. Na początku wygenerowana energia trafiała do krajowej sieci elektrycznej. Z danych wynika, że wyłącznie przez 16 dni solarna ścieżka zapewniła 140 kWh prądu. Koszt instalacji wyniósł 3 mln euro. 

Później w 2016 roku panele pojawiły się na trasie o długości 70 metrów. Autorzy rozwiązania wskazywali, że ścieżkę pokonuje dziennie nawet 2 tys. rowerzystów. Umieszczone moduły miały generować około 30 proc. mniej energii niż w przypadku lokalizacji na dachu. 

Nowa ścieżka już wkrótce 

Kolejna ścieżka powstanie w prowincji Brabancja Północna, a dokładnie wzdłuż drogi N285 w pobliżu Wagenberg na południu kraju. Do trasy o długości 0,6 km wykorzystanych zostanie 500 paneli fotowoltaicznych. Część projektu o nazwie „Zon op Infra” zakłada obserwację konkretnych parametrów przez najbliższe pięć lat. Twórcy chcą sprawdzić koszty utrzymania, wydajność oraz odporność paneli na obciążenia mechaniczne wytwarzane przez pieszych i rowerzystów. 

Holenderski rząd kładzie coraz większy nacisk na zbadanie możliwości wykorzystania dróg pod fotowoltaikę, m.in. w Groningen powstał chodnik składający się z 2,5 tys. kostek fotowoltaicznych. 

Solarna ścieżka rowerowa – korzyści 

Twórcy holenderskich projektów podają, że ścieżka o długości około 100 metrów może zapewnić energię elektryczną nawet dla dwóch, trzech domów jednorodzinnych. Wydajność mikroinstalacji zależy od m.in. liczby zastosowanych modułów. 

Ścieżka wybudowana w 2016 roku wygenerowała ponad 3 tys. kilowatogodzin energii w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działania. Dodatkowo projekt przyciągną zainteresowanie mieszkańców. Szacuje się, że nawet 150 tys. rowerzystów skorzystało ze ścieżki solarnej. 

Wygenerowana energia może trafić do krajowej sieci energetycznej, ale również posłużyć do oświetlania ulic, systemów sterowania ruchem czy innych obiektów. Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie w pobliżu stacji do ładowania rowerów elektrycznych. 

Montaż modułów w ścieżkach rowerowych rozwiązuje również problem niedostępności gruntów pod kolejne inwestycje. Zgodnie z doniesieniami „PV Magazine” w kraju brakuje miejsc na budowę systemów o dużej skali działania.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Zagrożenia ze strony AI zdaniem Billa Gatesa

Następny Wpis

Nadprzewodnik LK-99 to przełom? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

Powiązane wpisy
fotowoltaika

Fotowoltaika produkuje energię w nocy? Nowe odkrycia naukowców

Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku, ale z różną intensywnością. Najwięcej energii powstaje wiosną i latem, dużo mniej - jesienią i zimą. Magazyny oraz dostęp do ogólnej sieci elektrycznej pozwalają korzystać z nadwyżek prądu o każdej porze. Australijscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że panele mogą działać również w nocy.
Avatar photo
Więcej

Ukończono I etap farmy PV Jeziórko

Grupa PGE z sukcesem zrealizowała pierwszą fazę projektu farmy słonecznej w Jeziórku na terenie Podkarpacia, tworząc jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Rozciągająca się na obszarze około 50 hektarów instalacja ma obecnie moc przekraczającą 50 MW. Wizją przyszłości dla farmy PV-Jeziórko jest rozwinięcie jej mocy do około 220 MW.
Avatar photo
Więcej

Niestandardowe źródła energii odnawialnej

Do najpowszechniejszych źródeł energii odnawialnej zalicza się energię ze słońca, wiatru i wody. Z danych przedstawionych przez Agencję Rynku Energii wynika, że w listopadzie ubiegłego roku łączna moc pochodząca ze wszystkich źródeł energii w Polsce wyniosła 60 GW z czego 22 GW należało do OZE. Liderem od lat jest fotowoltaika, która odpowiadała za niemal 12 GW w listopadzie 2022 r. Trzy najpopularniejsze źródła energii odnawialnej to jednak nie wszystko, a na świecie wykorzystuje się kilka niestandardowych, które w polskich warunkach nie są możliwe.
Avatar photo
Więcej