fbpx

5 sposobów na zewnętrzne finansowanie działalności

Avatar photo
Chcesz wystartować z własnym biznesem? Testujesz pomysł, ale wiesz, że potrzebujesz więcej środków na rozwój? Prowadzisz działalność i pojawiły się problemy z płynnością? Finansowanie zewnętrzne to wsparcie, które pozwala nie tylko zacząć nowy projekt, ale również utrzymać i rozwijać bieżącą działalność. Jakie źródła finansowania zewnętrznego warto znać?

Wybór sposobu finansowania zależy od indywidualnych uwarunkowań firmy. Na wczesnym etapie rozwoju działalności przedsiębiorcy korzystają m.in. z dofinansowań czy dotacji. Część młodych startupów decyduje się na długoterminową współpracę z inwestorami. W niektórych przypadkach wystarczy kredyt bankowy na pokrycie określonych kosztów np. rozbudowę linii produkcyjnej. Oprócz finansowania zewnętrznego wyróżnia się również finansowanie wewnętrzne, m.in. zysk netto czy amortyzacja. 

Dofinansowania i dotacje

Osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie mogą skorzystać z bezzwrotnych środków z Funduszu Pracy. Młody przedsiębiorca musi spełnić określone wymagania m.in. nie prowadzić działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w ciągu 2 lat przed dniem złożenia wniosku nie być karanym za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu czy nie skorzystać wcześniej ze środków z Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków publicznych. Przedsiębiorca zobowiązuje się do prowadzenia działalności przez minimum 12 miesięcy i wykorzystania środków zgodnie z przeznaczeniem. Informację o wysokości dotacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Wsparcie oferuje również Unia Europejska. W drugim kwartale 2022 roku rusza jeden z programów – Program Fundusze dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Budżet na lata 2021 – 2027 skierowany jest do innowacyjnych firm wdrażających produkty i usługi wykorzystując działalność badawczo-rozwojową albo specjalizujących się w tworzeniu infrastruktury B+R w firmach. 

Kredyt bankowy 

Kredyt bankowy to rozwiązanie sprzyjające firmom działającym na rynku od lat. Młode przedsiębiorstwa, szczególnie funkcjonujące krócej niż 12 miesięcy, mogą mieć problem z otrzymaniem pozytywnej decyzji kredytowej. Do wyboru są kredyty obrotowe i inwestycyjne. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością regularnych spłat rat, dopełnieniem wielu formalności oraz procesem rozpatrywania wniosku. 

Współpraca z funduszem venture capital 

Venture capital to forma finansowania przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju. Polega na wsparciu kapitałowym spółek przez zewnętrznych inwestorów, którzy w zamian za dostarczenie środków, obejmują akcje lub udziały firmy. W ramach finansowania inwestor lub fundusz zostaje współwłaścicielem przez ściśle określony czas — najczęściej od jednego roku do nawet 5 lat. Fundusze VC zapewniają inwestorom możliwość wyjścia z inwestycji i wycofania kapitału poprzez sprzedaż udziałów lub akcji. 

Fundusze wspierają spółki w bieżącej działalności oraz strategiach rozwoju. Inwestycja venture capital poprawia również strukturę kapitałową firmy — zwiększa zdolność kredytową i ułatwia pozyskanie dalszych środków na rozwój biznesu.

Współpraca z aniołem biznesu 

Współpraca z aniołem biznesu to również forma finansowania przedsiębiorstwa. Doświadczony inwestor decyduje się wesprzeć firmę kapitałowo i merytorycznie. Obejmuje udziały spółki albo obligacje w zamian za środki finansowe oraz wsparcie w zarządzaniu. W momencie, gdy spółka osiąga określoną wartość rynkową i stopień rozwoju, inwestorzy decydują się opuścić projekt. Zazwyczaj wsparcie spółki trwa od 2 do 6 lat. 

Wśród wad pozyskania środków w ramach współpracy z aniołem biznesu można wymienić m.in. konieczność odstąpienia części udziałów oraz utracenie pełnej kontroli nad firmą. 

Faktoring 

Faktoring to usługa finansowa poprawiająca płynność firmy tzw. cash flow. Zapewnia środki na finansowanie bieżącej działalności i pozwala na terminowe regulowanie zobowiązań. 

Faktoring polega na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych należności pochodzących ze sprzedaży produktów albo usług. Faktorant, czyli podmiot przekazujący należności otrzymuje środki na bieżące funkcjonowanie i ogranicza negatywne skutki zatorów płatniczych.

Szybka i łatwo dostępna forma finansowania wspierającego bieżącą działalność firmy. Wymaga mniej formalności niż np. kredyt oraz nie obciąża bilansu przedsiębiorstwa. Pozwala zachować płynność finansową – uregulować najważniejsze zobowiązania, pokryć koszty produkcji, wynajmu czy utrzymania licencji oprogramowania. Firma może wykorzystać środki na dowolny cel. 

Total
5
Shares
Poprzedni wpis

Otwarcie rynku kredytów w UE? Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu składa wniosek do Komisji Europejskiej

Następny Wpis

Jakie strategie marketingowe stosować przy promocji gier wideo?

Powiązane wpisy

Leasing na rynku samochodów osobowych. Prognozy na 2023 r.

Rok 2022 był wymagający dla większości branż w Polsce i na świecie. Trudności nie ominęły również leasingu na rynku samochodów osobowych. Na początku roku specjaliści spodziewali się odbicia po pandemii, która trwała blisko dwa lata. Tymczasem na arenie globalnej pojawiło się kolejne zagrożenie. Wojna w Ukrainie sprawiła, że sytuacja w łańcuchach dostaw znowu stała się niepewna. Jak będzie wyglądał 2023 r.? Eksperci PKO Leasing przedstawili cztery główne trendy dotyczące leasingu samochodów osobowych.
Avatar photo
Więcej

Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Dom albo mieszkanie za granicą to dobry pomysł na lokatę oszczędności, ale również regularne zarabianie. Popularnością cieszą się głównie turystyczne regiony i miasta, które przyciągają odwiedzających z całego świata. Rosnąca inflacja, zmiany gospodarczo-polityczne w kraju i wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że od marca 2022 roku zainteresowanie zagranicznymi inwestycjami wzrosło wśród Polaków. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?
Avatar photo
Więcej

Start-up na etacie? Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz pracę na własny rachunek

Masz pomysł, który zrewolucjonizuje rynek? Chcesz zacząć działać, ale jednocześnie zminimalizować ryzyko? Zmiana stabilnego etatu na własny biznes wiąże się nie tylko z inspirującą podróżą, ale również stresem, niepewnością i wyjściem ze strefy komfortu. Wielu młodych twórców decyduje się łączyć stabilną pracę na etacie z prowadzeniem własnego biznesu. Planujesz otworzyć start-up? Zobacz, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz działać.
Avatar photo
Więcej