Co to jest venture capital? Działalność funduszy VC

Dostęp do wiedzy doświadczonych specjalistów, wsparcie w stworzeniu modelu biznesowego czy większa wiarygodność rynkowa spółki — to wszystko gwarantuje współpraca z funduszem. Venture capital to bowiem więcej niż finansowanie innowacyjnych projektów na wczesnym etapie rozwoju. Dowiedz się, czym jest venture capital i poznaj korzyści ze współpracy z funduszem.

Venture capital — co to? 

Venture capital to forma finansowania przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju. Polega na wsparciu kapitałowym spółek przez zewnętrznych inwestorów, którzy w zamian za dostarczenie środków, obejmują akcje lub udziały firmy. W ramach finansowania inwestor lub fundusz zostaje współwłaścicielem przez ściśle określony czas — najczęściej od jednego roku do nawet 5 lat. Fundusze VC zapewniają inwestorom możliwość wyjścia z inwestycji i wycofania kapitału poprzez sprzedaż udziałów lub akcji. 

Venture capital to element niepublicznego rynku kapitałowego. Dotyczy jedynie spółek nienotowanych na giełdzie papierów wartościowych. Finansowanie obejmuje innowacyjne spółki we wczesnej fazie rozwoju. Venture capital dotyczy więc zarówno organizacji będących na etapie przekształcania pomysłu w ustrukturyzowany model biznesowy, jak i spółek w początkowej fazie ekspansji — przed lub po weryfikacji rynkowej projektu. Wsparcie finansowe pozwala na dalszy rozwój w kraju oraz na międzynarodowych rynkach. 

Wśród projektów korzystających ze wsparcia venture capital przeważają spółki z branży IT i nowych technologii. Coraz większe znaczenie zyskują jednak branże takie jak: 

  • Game Development, 
  • MedTech, 
  • Przemysł 4.0,
  • Odnawialne źródła energii,
  • Aplikacje webowe, 
  • Digitalizacja procesów biznesowych.  

Flash Ventures koncentruje się na inwestycjach w startupy o dużym potencjale wzrostu wartości, które uwzględniają w modelu biznesowym wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w terminie od 18 do 60 miesięcy. 

Inwestycje w spółki na wczesnym etapie rozwoju wiążą się z kapitałem wysokiego ryzyka. 

Inwestorzy decydują się na finansowanie i współtworzenie spółek, ponieważ spodziewają się wysokiej stopy zwrotu z zainwestowanych środków. Venture capital łączy więc cele biznesowe spółki i inwestorów. Fundusze venture capital, takie jak Flash Ventures, zapewniają dostęp do sprawdzonych projektów o wysokim potencjale wzrostu. Skutecznie wspieramy founderów i inwestorów w osiąganiu celów biznesowych i inwestycyjnych.

Fundusz venture capital — korzyści ze współpracy dla inwestorów i startupów 

Venture capital zapewnia finansowanie rozwoju produktu lub dalszą ekspansję na międzynarodowe rynki. Spółki tworzące produkty o globalnym potencjale rozwoju w szybko rosnących segmentach rynku otrzymują kwotę wsparcia finansowego dopasowaną do potrzeb biznesu. W Flash Ventures wynosi ona od 0,5 do 20 mln PLN. 

Dostęp do wiedzy doświadczonych specjalistów to kolejna korzyść ze współpracy z funduszem venture capital z perspektywy spółki. Fundusze wspierają startupy w zakresie strategii i modeli biznesowych, optymalizacji procesów, a także w kwestiach prawnych i marketingowych. Zaangażowanie w strategiczne działania oraz bieżący nadzór pozwalają na szybki i efektywny rozwój spółki, oraz zmniejszają ryzyko niepowodzenia projektu. Mentoring biznesowy wykorzystuje elementy know-how w zakresie merytorycznym, prawnym oraz biznesowym. 

Inwestycja venture capital poprawia strukturę kapitałową firmy — zwiększa zdolność kredytową i ułatwia pozyskanie dalszych środków na rozwój biznesu. Zaangażowanie inwestorów sprawia, że spółka zyskuje większą wiarygodność rynkową i łatwiej pozyskuje nowych partnerów biznesowych. 

Objęcie akcji czy udziałów oznacza, że inwestor współdzieli ze spółką ryzyko związane z projektem. Nadrzędnym celem inwestorów i founderów jest wzrost wartości przedsiębiorstwa. Dzięki wiedzy i doświadczeniu inwestorów zwiększa się prawdopodobieństwo sukcesu rynkowego spółki.

Flash Ventures to prywatny fundusz, w który nie umożliwiamy bezpośredniej inwestycji. Nasza strategia zakłada możliwość bezpośredniej inwestycji w spółki, w które sami zainwestowaliśmy. Zapewniamy dostęp do sprawdzonych projektów o wysokim potencjalne wzrostu. 10 spółek współpracujących z nami weszło na rynek NewConnect, a 2 na Giełdę Papierów Wartościowych. Skutecznie łączymy cele inwestorów i founderów.

Total
0
Shares
1 comment

Comments are closed.

Poprzedni wpis

Jak pozyskać finansowanie firmy w ramach venture capital?

Następny Wpis

Nowinki z Ultimate Games!

Powiązane wpisy

WIRON czyli nowy wskaźnik zamiast WIBOR. Co warto wiedzieć?

WIRON (wcześniej WIRD) ma zastąpić wskaźnik WIBOR wskazuje Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników. Zmiana czynnika wpływającego na wysokość oprocentowania kredytów ma sprawić, że wysokie raty spadną. Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę, że rozwiązanie nie jest tak proste, jak się wydaje. Co warto wiedzieć o nowym wskaźniku?
Więcej

Kwalifikacje na rynku pracy. Wykształcenie wyższe coraz mniej ważne?

Z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że w ponad 80 proc. ogłoszeń o pracę nie znalazły się wymagania dotyczące konkretnego wykształcenia. Na rynku pojawiło się nawet kilkadziesiąt nowych kompetencji związanych nie tylko z konkretnym zawodem, ale również nowymi technologiami. Jakich pracowników potrzebuje rynek? Które kompetencje warto rozwijać?
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA