fbpx

Murapol wchodzi na giełdę

Avatar photo

Ceny nieruchomości nieprzerwanie rosną, a popyt na nie nie słabnie. Czy da się jeszcze zarobić na tym trendzie, ale jednocześnie nie angażować setek tysięcy złotych w kupno mieszkania? Być może warto sprawdzić, co w tym temacie może zaoferować nam warszawska giełda, na której 8 grudnia 2021 pojawi się nowy gracz.

Rynek nieruchomości w 2021 roku

W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy bardzo ciekawe zjawiska na rynku nieruchomości. Mimo wciąż rosnących cen mieszkań chętnych na ich kupno nie brakowało. W wielu miejscach popyt wyraźnie przerastał podaż, a nabycie wymarzonego mieszkania miało więcej wspólnego z wyścigiem z czasem niż z długo rozważaną decyzją. Czemu tak się dzieje? Po pierwsze dlatego, że wielu z nas próbuje zdążyć z kupnem mieszkania przed kolejnym wzrostem cen. Inni przewidywali podwyżki stóp procentowych i próbowali dopiąć formalności jak najszybciej, żeby chociaż trochę „zaoszczędzić” na odsetkach. Sporą grupę nabywców stanowiły także osoby, które w nieruchomościach upatrują zabezpieczenia swojego kapitału przed rozpędzającą się inflacją.

Nie wszyscy jednak stawiają na kupno nieruchomości samych w sobie. Zysków na tym rynku można szukać także na inny sposoby. Jednym z nich jest kupno akcji deweloperów. Możemy wtedy zaangażować mniejszy kapitał. Co więcej, inwestycja taka w porównaniu np. z wynajmowaniem mieszkania zdaje się być całkowicie bezobsługowa. Co zatem oferuje nam Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie?

Rynek nieruchomości na GPW

Na warszawskim parkiecie nie brakuje możliwości inwestycyjnych związanych z rynkiem mieszkaniowym. Możemy nabyć akcje wielu spółek z sektora nieruchomości. Doczekały się one nawet swojego indeksu, który w ostatnim czasie notował wysokie zyski – od początku tego roku do końca października aż 29,6%. Ostatnie tygodnie to jednak nieco trudniejszy czas dla sektora. Podwyżka stóp procentowych odcisnęła na nim swoje piętno, w związku z czym obserwowaliśmy solidny spadek notowań. Niebawem grona spółek nieruchomościowych na GPW dołączy nowy gracz – jeden z najbardziej znanych deweloperów, czyli Murapol. Czy debiut ten nie jest spóźniony, biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia?

Giełdowa oferta Murapolu

Już w grudniu Murapol da nam możliwość kupna 14,2 mln istniejących akcji, co stanowi aż 35% kapitału zakładowego spółki. Inwestorom indywidualnym zaoferowanych zostanie około 10%-15% sprzedawanych akcji, a cena maksymalna pojedynczej ma wynieść 40 zł za akcję. Szybka kalkulacja pozwala nam stwierdzić, że wartość całego oferty to 570 milionów złotych.

Zapisy na akcje Murapolu przyjmowane są do 29 listopada 2021 r.

Czy warto kupić akcje Murapolu?

Trudno stwierdzić, jaki scenariusz dla rynku nieruchomości przyniosą nam kolejne miesiące. Z jednej strony rosnąca inflacja zachęca do tego typu inwestycji, by chronić oszczędności, z drugiej zaś rosnące stopy procentowe mogą wpłynąć na ograniczenie popytu ze strony klientów indywidualnych. Nie bez znaczenia pozostają także rosnące koszty materiałów budowlanych i pracy. Jak na tym tle prezentuje się grudniowy debiutant na GPW?

Murapol to spółka z ponad 20-letnim doświadczeniem, która musiała mierzyć się z różnymi warunkami na rynku. Wypracowana przez dwie dekady strategia zakłada aktywność właściwie w całej Polsce. Mieszkania wybudowane przez tego dewelopera znajdziemy w największych miastach, tj. Warszawie, Krakowie, Trójmieście, ale także w mniej popularnych lokalizacjach. Podobne założenia przyjęto, jeżeli chodzi o segmenty mieszkań – w ofercie znajdziemy zarówno standardowe lokale, jak i te o podwyższonym standardzie. Taka konstrukcja strategii stanowi zabezpieczenie na wypadek wysycenia jednej z lokalizacji lub określonego standardu budownictwa.

Bolączką rynku nieruchomości w najbliższym czasie mogą okazać się rosnące stopy procentowe, które ograniczą dostępność kredytów dla wielu nabywców indywidualnych. W tym miejscu należy wspomnieć właściciela Murapolu – fundusz Ares, którego działalność skupiona jest wokół wynajmu mieszkań. Spadek popytu ze strony klientów detalicznych w przypadku tej spółki zostanie zamortyzowany przez zawieranie transakcji bezpośrednio w właścicielem – pewnym nabywcą części wybudowanych mieszkań.

Polityka dywidendowa Murapolu

Z dostępnych informacji wynika, że zarząd Murapolu planuje rekomendować wypłatę 170 mln zł dywidendy z zysku za 2021 r. Na jedną akcję w 2022 r. przypaść zatem 4,17 zł. Oznacza to, że stopa dywidendy przy cenie maksymalnej 40 zł wyniesie ok. 10%.

W następnych latach dywidenda ma stanowić co najmniej 75% skonsolidowanego zysku netto.

Gdzie zapisać się na akcje Murapolu?

Zapisy na akcje Murapolu prowadzą wiodące biura maklerskie na rynku: Santander Biuro Maklerskie, Biuro Maklerskie Pekao, Alior Bank S.A., Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A ., Dom Maklerski BDM S.A., ING Bank Śląski S.A., IPOPEMA Securities S.A., mBank S.A., Noble Securities S.A., Trigon Dom Maklerski S.A. Jak wspomniano wcześniej, zapisy przyjmowane są do 29 listopada 2021 roku.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Inwestycje w nieruchomości 2021/22. Jak wybrać rentowną inwestycję?

Następny Wpis

Amazon prime gaming

Powiązane wpisy

Mój Prąd 4.0. Jakie zmiany w nowej edycji programu?

Mój Prąd to program dedykowany prywatnym właścicielom instalacji fotowoltaicznych. Nowa edycja skupia się na wzroście autokonsumpcji energii wytworzonej z domowych mikroelektrowni poprzez magazynowanie oraz zarządzanie produkcją, a także zużyciem. Kolejna odsłona programu to również zmiana w zakresie systemu rozliczeń. Od 1 kwietnia br. wszedł w życie net-billing. Następna zmiana czeka uczestników już 15 grudnia. Zwiększa się wysokość dofinansowania w odpowiedzi na rosnącą inflację oraz kryzys energetyczny.
Avatar photo
Więcej

Czy Polacy boją się inflacji? Badanie Revolut

Inflacja w Polsce co miesiąc osiąga kolejne rekordowe wyniki. Powszechny wzrost cen produktów i usług wśród wielu Polaków wywołuje negatywne emocje. Spadek siły nabywczej pieniądza sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad sposobami zarządzania oszczędnościami.
Avatar photo
Więcej