fbpx

Polska wśród najlepszych państw do inwestycji w OZE. Nowy ranking EY

Avatar photo

Polska ponownie zajęła 22. miejsce w światowym rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI). Ogólnoświatowe zestawienie obejmuje państwa atrakcyjne dla inwestycji w sektor odnawialnych źródeł energii. Polska znalazła się również na 12. pozycji pod względem atrakcyjności obszaru korporacyjnych PPA. 

Inwestycje w morską energetykę wiatrową na Bałtyku, zmniejszanie barier prawnych i rozwój infrastruktury OZE to najważniejsze czynniki, które wpłynęły na pozycję w rankingu. Odnawialne źródła energii zyskują w Polsce coraz większą popularność, co widać po rosnącej liczbie beneficjentów dofinansowań i programów wspierających inwestycje. 

Odnawialne źródła energii w Polsce 

Polska to największy rynek energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to tak samo, jak pozostałe państwa Starego Kontynentu musi wdrożyć zmiany w celu spełnienia unijnych celów klimatycznych. Napływ środków unijnych i mniejsze bariery regulacyjne sprawiają jednak, że Polska staje się coraz atrakcyjniejszym krajem do inwestycji w energię odnawialną. Eksperci podkreślają, że inwestorzy instytucjonalni zwiększają zainteresowanie oraz pojawiają się nowi gracze. 

Korporacyjne PPA – szansa na sukces? 

Polska znalazła się również na 12. miejscu pod względem atrakcyjności obszaru korporacyjnych PPA. Eksperci prognozują, że polski rynek długoterminowych umów dostawy energii elektrycznej będzie rozwijał się bardzo dynamicznie. Korporacyjne umowy PPA wykorzystywane są przede wszystkim przez dużych odbiorców energii elektrycznej. Popularnością cieszą się również w ramach planowanych inwestycji w budowę albo eksploatację elektrowni wykorzystujących OZE. Umowy PPA najczęściej stosowane są w Stanach Zjednoczonych i powoli rozpowszechniają się również w Europie.  

Czołówka rankingu bez zmian

58. edycja zestawienia EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI) skupia 40 państw wyróżniających się dużą atrakcyjnością pod względem inwestycji w odnawialne źródła energii. Na pierwszym miejscu rankingu plasuje się USA. Eksperci EY prognozują, że przez najbliższych kilka lat pozycja lidera pozostanie bez zmian ze względu na inicjatywy prezydenta Joe Bidena. Na drugim miejscu znalazły się kontynentalne Chiny, a trzecia pozycja należy do Indii. Azjatyckie państwa doceniono za warunki regulacyjne i inwestycyjne. 

Analizując bieżącą i poprzednią edycję widać, że 8 państw będących w czołówce utrzymało swoje pozycje. Francji wzrosła o jedno miejsce, a Wielka Brytanii spadła. Australia również spadła o jedno miejsce i została zastąpiona przez Niemcy (szósta pozycja). Zachodni sąsiedzi mogą pochwalić się dobrymi wynikami w pierwszym półroczu 2021 r. Moc pochodząca z energetyki wiatrowej wzrosła o 62 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2020 r. i wynosi obecnie 971 MW.  

W zestawieniu EY RECAI analizie poddano także sektor wodoru w odniesieniu do energetyki odnawialnej w Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Niderlandach oraz Kazachstanie. W rankingu opisane zostały modele finansowania inwestycji oraz sposoby zmniejszenia ryzyka. Szczególne miejsce poświęcono również morskiej energetyce wiatrowej w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Niderlandach. Zwrócono uwagę na sytuację we Francji i Belgii. Państwa poprawiły pozycje w zestawieniu po ogłoszeniu planów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Amazon prime gaming

Następny Wpis
cypher lynx

Przyłącz się do gry – Cypher Lynx wkracza do akcji

Powiązane wpisy

Wpływ AI na działalność firm

Jednym z najważniejszych trendów w dzisiejszej gospodarce jest rozwój technologii, a zwłaszcza tej związanej ze sztuczną inteligencją (AI). Początkowo stanowiący jedynie naukowy eksperyment, AI przekształciło się w potężne narzędzie biznesowe, zdolne do zrewolucjonizowania sposobu funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw we współczesnym świecie.
Avatar photo
Więcej

Potężna kara dla firmy z branży fotowoltaicznej od UOKIK

Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wymierzył spółce BO Energy karę w wysokości prawie 12,5 miliona złotych. BO Energy Sp. z o.o., wcześniej działająca jako FG Energy z siedzibą w Krakowie jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w obszarze sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych na terytorium całej Rzeczypospolitej Polskiej. Firma realizuje umowy poza siedzibą swojego przedsiębiorstwa, oferując klientom kompleksową usługę instalacji fotowoltaicznej, począwszy od audytu energetycznego, poprzez projektowanie, aż po finalizację i oddanie gotowego produktu.
Avatar photo
Więcej