fbpx

Polska wśród najlepszych państw do inwestycji w OZE. Nowy ranking EY

Avatar photo

Polska ponownie zajęła 22. miejsce w światowym rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI). Ogólnoświatowe zestawienie obejmuje państwa atrakcyjne dla inwestycji w sektor odnawialnych źródeł energii. Polska znalazła się również na 12. pozycji pod względem atrakcyjności obszaru korporacyjnych PPA. 

Inwestycje w morską energetykę wiatrową na Bałtyku, zmniejszanie barier prawnych i rozwój infrastruktury OZE to najważniejsze czynniki, które wpłynęły na pozycję w rankingu. Odnawialne źródła energii zyskują w Polsce coraz większą popularność, co widać po rosnącej liczbie beneficjentów dofinansowań i programów wspierających inwestycje. 

Odnawialne źródła energii w Polsce 

Polska to największy rynek energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to tak samo, jak pozostałe państwa Starego Kontynentu musi wdrożyć zmiany w celu spełnienia unijnych celów klimatycznych. Napływ środków unijnych i mniejsze bariery regulacyjne sprawiają jednak, że Polska staje się coraz atrakcyjniejszym krajem do inwestycji w energię odnawialną. Eksperci podkreślają, że inwestorzy instytucjonalni zwiększają zainteresowanie oraz pojawiają się nowi gracze. 

Korporacyjne PPA – szansa na sukces? 

Polska znalazła się również na 12. miejscu pod względem atrakcyjności obszaru korporacyjnych PPA. Eksperci prognozują, że polski rynek długoterminowych umów dostawy energii elektrycznej będzie rozwijał się bardzo dynamicznie. Korporacyjne umowy PPA wykorzystywane są przede wszystkim przez dużych odbiorców energii elektrycznej. Popularnością cieszą się również w ramach planowanych inwestycji w budowę albo eksploatację elektrowni wykorzystujących OZE. Umowy PPA najczęściej stosowane są w Stanach Zjednoczonych i powoli rozpowszechniają się również w Europie.  

Czołówka rankingu bez zmian

58. edycja zestawienia EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI) skupia 40 państw wyróżniających się dużą atrakcyjnością pod względem inwestycji w odnawialne źródła energii. Na pierwszym miejscu rankingu plasuje się USA. Eksperci EY prognozują, że przez najbliższych kilka lat pozycja lidera pozostanie bez zmian ze względu na inicjatywy prezydenta Joe Bidena. Na drugim miejscu znalazły się kontynentalne Chiny, a trzecia pozycja należy do Indii. Azjatyckie państwa doceniono za warunki regulacyjne i inwestycyjne. 

Analizując bieżącą i poprzednią edycję widać, że 8 państw będących w czołówce utrzymało swoje pozycje. Francji wzrosła o jedno miejsce, a Wielka Brytanii spadła. Australia również spadła o jedno miejsce i została zastąpiona przez Niemcy (szósta pozycja). Zachodni sąsiedzi mogą pochwalić się dobrymi wynikami w pierwszym półroczu 2021 r. Moc pochodząca z energetyki wiatrowej wzrosła o 62 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2020 r. i wynosi obecnie 971 MW.  

W zestawieniu EY RECAI analizie poddano także sektor wodoru w odniesieniu do energetyki odnawialnej w Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Niderlandach oraz Kazachstanie. W rankingu opisane zostały modele finansowania inwestycji oraz sposoby zmniejszenia ryzyka. Szczególne miejsce poświęcono również morskiej energetyce wiatrowej w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Niderlandach. Zwrócono uwagę na sytuację we Francji i Belgii. Państwa poprawiły pozycje w zestawieniu po ogłoszeniu planów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Amazon prime gaming

Następny Wpis
cypher lynx

Przyłącz się do gry – Cypher Lynx wkracza do akcji

Powiązane wpisy

Mentalność lombardu? Takich rzeczy lepiej nie mówić. Problemy założyciela Aliexpress

Chińska Republika Ludowa regularnie przypomina swoim obywatelom, jak kończą się próby krytyki władzy ludowej. Najlepiej konsekwencje wciąż określają słowa Józefa Cyrankiewicza, premiera PRL w latach 1954-1970: "Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie". Przekonał się o tym Jack Ma, założyciel serwisów Alibaba i Aliexpress, który za publiczne skrytykowanie komunistycznej władzy musiał słono zapłacić.
Avatar photo
Więcej

Start-up na etacie? Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz pracę na własny rachunek

Masz pomysł, który zrewolucjonizuje rynek? Chcesz zacząć działać, ale jednocześnie zminimalizować ryzyko? Zmiana stabilnego etatu na własny biznes wiąże się nie tylko z inspirującą podróżą, ale również stresem, niepewnością i wyjściem ze strefy komfortu. Wielu młodych twórców decyduje się łączyć stabilną pracę na etacie z prowadzeniem własnego biznesu. Planujesz otworzyć start-up? Zobacz, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz działać.
Avatar photo
Więcej

Jak pracować z trudnym klientem?

Krzyczy, szantażuje, szuka litości albo nie dotrzymuje obietnic - każdy handlowiec ma własną definicję trudnego klienta, ale często powtarzają się podobne cechy. Nie ma nic dziwnego w tym, że nie chcesz rozmawiać z osobą, która zachowuje się agresywnie czy roszczeniowo. Wyjście z biura i trzaśnięcie drzwiami kusi, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak rozpoznać trudnego klienta i w jaki sposób nawiązać zdrową relację?
Avatar photo
Więcej