fbpx

Polska wśród najlepszych państw do inwestycji w OZE. Nowy ranking EY

Avatar photo

Polska ponownie zajęła 22. miejsce w światowym rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI). Ogólnoświatowe zestawienie obejmuje państwa atrakcyjne dla inwestycji w sektor odnawialnych źródeł energii. Polska znalazła się również na 12. pozycji pod względem atrakcyjności obszaru korporacyjnych PPA. 

Inwestycje w morską energetykę wiatrową na Bałtyku, zmniejszanie barier prawnych i rozwój infrastruktury OZE to najważniejsze czynniki, które wpłynęły na pozycję w rankingu. Odnawialne źródła energii zyskują w Polsce coraz większą popularność, co widać po rosnącej liczbie beneficjentów dofinansowań i programów wspierających inwestycje. 

Odnawialne źródła energii w Polsce 

Polska to największy rynek energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Mimo to tak samo, jak pozostałe państwa Starego Kontynentu musi wdrożyć zmiany w celu spełnienia unijnych celów klimatycznych. Napływ środków unijnych i mniejsze bariery regulacyjne sprawiają jednak, że Polska staje się coraz atrakcyjniejszym krajem do inwestycji w energię odnawialną. Eksperci podkreślają, że inwestorzy instytucjonalni zwiększają zainteresowanie oraz pojawiają się nowi gracze. 

Korporacyjne PPA – szansa na sukces? 

Polska znalazła się również na 12. miejscu pod względem atrakcyjności obszaru korporacyjnych PPA. Eksperci prognozują, że polski rynek długoterminowych umów dostawy energii elektrycznej będzie rozwijał się bardzo dynamicznie. Korporacyjne umowy PPA wykorzystywane są przede wszystkim przez dużych odbiorców energii elektrycznej. Popularnością cieszą się również w ramach planowanych inwestycji w budowę albo eksploatację elektrowni wykorzystujących OZE. Umowy PPA najczęściej stosowane są w Stanach Zjednoczonych i powoli rozpowszechniają się również w Europie.  

Czołówka rankingu bez zmian

58. edycja zestawienia EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI) skupia 40 państw wyróżniających się dużą atrakcyjnością pod względem inwestycji w odnawialne źródła energii. Na pierwszym miejscu rankingu plasuje się USA. Eksperci EY prognozują, że przez najbliższych kilka lat pozycja lidera pozostanie bez zmian ze względu na inicjatywy prezydenta Joe Bidena. Na drugim miejscu znalazły się kontynentalne Chiny, a trzecia pozycja należy do Indii. Azjatyckie państwa doceniono za warunki regulacyjne i inwestycyjne. 

Analizując bieżącą i poprzednią edycję widać, że 8 państw będących w czołówce utrzymało swoje pozycje. Francji wzrosła o jedno miejsce, a Wielka Brytanii spadła. Australia również spadła o jedno miejsce i została zastąpiona przez Niemcy (szósta pozycja). Zachodni sąsiedzi mogą pochwalić się dobrymi wynikami w pierwszym półroczu 2021 r. Moc pochodząca z energetyki wiatrowej wzrosła o 62 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2020 r. i wynosi obecnie 971 MW.  

W zestawieniu EY RECAI analizie poddano także sektor wodoru w odniesieniu do energetyki odnawialnej w Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Niderlandach oraz Kazachstanie. W rankingu opisane zostały modele finansowania inwestycji oraz sposoby zmniejszenia ryzyka. Szczególne miejsce poświęcono również morskiej energetyce wiatrowej w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz Niderlandach. Zwrócono uwagę na sytuację we Francji i Belgii. Państwa poprawiły pozycje w zestawieniu po ogłoszeniu planów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Amazon prime gaming

Następny Wpis
cypher lynx

Przyłącz się do gry – Cypher Lynx wkracza do akcji

Powiązane wpisy

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Branża IT od lat zmaga się z niedoborem pracowników. Specjalistów szukają startupy, firmy technologiczne, e-commerce, a nawet duże organizacje działające na rynku od lat. Potrzeby kompetencyjne zależą od specyfiki działalności. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale również osoby nie wykorzystujące kodu, np. project managerowie, UX designerzy czy testerzy. W IT wciąż panuje rynek pracownika, który w połączeniu z deficytem specjalistów sprawia, że skuteczna rekrutacja to sztuka. Doświadczeni eksperci działający na rynku od lat mogą przebierać w ofertach pracy.
Avatar photo
Więcej

Krajowy System e-Faktur. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Krajowy System e-Faktur obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2022 roku, ale nie każdy wie, czym jest i jakie korzyści zapewnia. Polska to czwarty kraj w Unii Europejskiej, który wprowadził e-Fakturę. Obecnie korzystanie z systemu jest dobrowolne, ale rząd zapowiada wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego już od 2024 roku.
Avatar photo
Więcej