fbpx

Problemy organizatorów festiwali muzycznych

Avatar photo
Anulowane festiwale stały się smutną rzeczywistością dla miłośników muzycznych wrażeń. Wydarzenia były odwoływane przez różne czynniki – od warunków pogodowych, przez problemy finansowe, po globalne kryzysy.
“Nie wchodzisz” – 35 000 osób niewpuszczonych na Wacken Open Air

Fani cięższego grania jak co roku planowali odwiedzić metalowy festiwal Wacken Open Air. Wśród headlinerów znalazły się największe gwiazdy muzyki gitarowej, jak Iron Maiden, Kreator, czy Helloween. Na ten huczny festiwal zjeżdżają się rokrocznie ludzie z całej Europy, a nawet świata. Plany urlopowe, rezerwacja noclegu, przejazd, wszystkie kwestie musiały być dopięte na ostatni guzik.

Wejściówki na Wacken Open Air wyprzedały się błyskawicznie. 85 tysięcy ludzi było gotowe na szaloną zabawę, jednak na tę liczyć mogła zaledwie część z nich. Przez ulewne deszcze, które opanowały Europę, organizatorzy zdecydowali zamknąć bramki, odbierając możliwość wejścia aż 35 000 osób z ważnymi biletami.

Teren festiwalu zamienił się dosłownie w błoto- z takim oświadczeniem spotkały się osoby, którym odmówiono wstępu. Ci, którzy byli w trakcie, bądź planowali swoją drogę na imprezę dostali ostrzeżenie, by nie wybierać się na miejsce autem, gdyż samochody grzęzły w błocie. Decyzja organizatorów w obliczu deszczowej pogody, spotkała się z rozżaleniem wielu osób. Głośno mówi się o tym, że wydarzenia z 2023 roku mogą mieć wpływ na kolejne edycje.

FEST Festiwal w Parku Śląskim odwołany!

W sierpniu tego roku w Polsce miał mieć miejsce także FEST Festival 2023. W Chorzowie miało pojawić się 300 artystów, a wśród nich wielkie gwiazdy muzyki alternatywnej, na czele z Kasabian i The Chemical Brothers. Ku niezadowoleniu fanów, ale i samych muzyków, organizatorzy kilka dni przed wydarzeniem opublikowali oświadczenie o odwołaniu imprezy.

Właśnie w tej chwili powinniśmy otwierać bramy festiwalu dla pierwszych gości tegorocznej edycji FESTa. Niestety, w tym roku nie będzie nam dane spotkać się w Parku Śląskim. Jesteśmy głęboko przejęci tym, że nie sprostaliśmy Waszym oczekiwaniom. Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby naprawić zaistniałą sytuację i wziąć odpowiedzialność za nasze błędy. W związku z tym postanowiliśmy, że decyzja o upadłości była przedwczesna i przygotowujemy się do procesu restrukturyzacji, z nadzieją na odzyskanie Waszego wsparcia i zaufania.

Oświadczenie #2 organizatorów FEST Festival

“Niestety pomimo ogromnego wsparcia od wielu naszych partnerów i sponsorów, tegoroczny kryzys w branży eventowo – rozrywkowej znacząco zmniejszył sprzedaż biletów”, “Na dzień dzisiejszy liczba osiągnęła niewiele ponad 50% planowanej frekwencji, czyniąc organizację FEST Festivalu niemożliwą do zrealizowania w tym roku”. W oświadczeniu jest mowa również o próbie uzyskania funduszy od inwestorów, instytucji publicznych, sponsorów. Owe próby trwały 4 lata i do tego czasu organizacja miała nie otrzymać odpowiedniego wsparcia, by móc wystartować na czas z imprezą. FEST Festival przechodził ciężkie chwile, począwszy od 2020, kiedy event nie odbył się z powodu pandemii. Rok później zabawę ograniczyły restrykcyjne warunki podczas trwania COVID-19, zaś w 2022 roku trwająca wojna u naszych sąsiadów i inflacja z tym związana spowodowała podwyższenie cen biletów, co przyniosło efekt odwrotny od zamierzonego – mniejszy zysk niż w 2021.

Organizatorzy FEST Festival zarzekają się, że każdy otrzyma zwrot za bilet. Sławomir Gruszka rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego twierdzi natomiast, że odwołanie FEST Festivalu na kilka dni przed jego rozpoczęciem świadczy o braku odpowiedzialności organizatorów.

W całej tej sytuacji najbardziej szkoda osób, które kupiły bilety i teraz nie wiedzą, czy zostaną im zwrócone pieniądze. Szkoda firm, które już przygotowywały wydarzenie i dziś zastanawiają się, kto zapłaci za faktury. Ubolewam, że organizatorzy nie byli otwarci na współpracę biorącą pod uwagę komfort mieszkańców sąsiedniego osiedla i dobro zwierząt w zoo. Niestety, organizatorzy realizowali własną wizję, która zakończyła się klęską.

Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

2 tygodnie przed wydarzeniem organizatorzy nie sugerowali, że impreza się nie odbędzie, tydzień później opublikowali informację o powodach zaniechania festiwalu w tym o niskiej frekwencji liczącej 50% oraz braku środków finansowych. Obecnie niedoszli uczestnicy próbują zorientować się w swoich opcjach – powstała nawet grupa na Facebooku o nazwie “FEST Festival 2023 – zwroty, pomoc prawna…”.

Lecz to nie koniec niespodzianek, jakie zgotowali organizatorzy FEST Festival. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy otrzymają zwrot. W posiadanie biletów oraz karnetów można było wejść, korzystając z ofert dystrybutorów, takich jak m.in. eBilet, FollowTheStep, Empik czy Goingapp.pl. Ta ostatnia platforma nie jest w stanie oddać pieniędzy za sprzedane bilety. Decyzja jest uwarunkowana datą zakupu – jeśli ktoś dokonał zakupu przed 7 listopada, otrzyma zwrot funduszy w ciągu 14 dni.

TRAPETON SUMMER BASH 2023

Do skutku nie doszedł również 2-dniowy festiwal na plaży w Stogach – Trapeton Summer Bash 2023, zrzeszający fanów muzyki latino i reggaeton. Przebieg zdarzeń był tutaj podobny jak w przypadku FEST Festivalu i na ostatnią chwilę wydarzenie zostało odwołane.

Trapeton Summer Bash 2023 miał odbyć się 14 lipca w Gdańsku. Na 3 dni przed planowanym wydarzeniem organizatorzy postanowili odwołać event. Gośćmi tegorocznego festiwalu miał być m.in. Maluma, Ryan Castro czy Loco Escrito. Na 4 dni przed wydarzeniem nie został podany do informacji harmonogram imprezy. Warto podkreślić, że sam festiwal był przekładany już dwukrotnie.

Wyzwania ekonomiczne niezbędne do zapewnienia Wam najlepszych festiwalowych wrażeń ze wspaniałymi artystami, przerosły nasze możliwości. Każdego dnia walczyliśmy o to, aby festiwal się odbył, ale doszliśmy do momentu, w którym nie udało się osiągnąć obiecanego efektu i prace w ostatniej chwili załamały się finansowo.

Renelio Perez z agencji Old Music Live organizującej Traperon Summer Bash 2023
Zmierzch festiwali?

Od czasu pandemii organizatorzy wydarzeń muzycznych walczyli, by móc odbić się finansowo po dwuletniej przerwie w organizowaniu koncertów. W międzyczasie koszty wzrosły, a biznes eventów muzycznych uległ wielkiej zmianie.

Jesteśmy wielcy w Ameryce. Jesteśmy amerykańskim zespołem. Radio nas tu kocha. Gdyby nie ono, nie bylibyśmy tak wielcy. Gdzie indziej nie odnieśliśmy takiego sukcesu. Trasy po Europie to dosłowna strata pieniędzy. Ale i tak graliśmy. Nigdy – podkreślę to przenigdy – nie zarobiliśmy na trasie po Europie. A byliśmy tam z 15 razy. Wracamy, bo mamy tam fanów i możemy przyciągnąć po tysiąc osób i lubimy dla nich grać, ale nigdy nie byliśmy tam wielcy

Shannon Larkin, lider zespołu Godsmack w rozmowie z Metal-Roos

Istnieje powszechne przekonanie, że w pracy muzyka główny zysk wcale nie idzie ze sprzedanych płyt, a z występów na żywo – w sytuacji, gdy wielkie koncerty przestają być rentowne, gwiazdy muszą szukać innych rodzajów zarobków. Niezliczone są współprace marketingowe między muzykami-celebrytami a znanymi markami. Coraz popularniejszy zaczyna być też trend organizacji prywatnych koncertów. Wśród artystów dających takie występy znajdziemy takie nazwiska, jak: Paul McCartney, Elton John, Sting, Beyonce, czy Katy Perry.

Stawki za takie koncerty potrafią być też dużo wyższe – jak donosi “New Yorker”, w styczniu 2023 roku Beyonce zaśpiewała z okazji otwarcia hotelu w Dubaju i na godzinnym koncercie zarobiła aż 24 miliony dolarów!

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Odbicie na rynku gier, czyli co czeka globalny gaming w 2023 roku

Następny Wpis

Zanim nastąpił Facebook. Polskie portale społecznościowe

Powiązane wpisy

Loty odwołane lub opóźnione. Strajki uderzają w podróżujących

Przy planowaniu wakacyjnego urlopu branie pod uwagę strajku pracowników transportu to w ostatnich latach coraz częstsza praktyka. Utrudnienia w funkcjonowaniu transportu będą miały miejsce w kilku europejskich krajach. Powód? Brak zgody na niskie wynagrodzenia i złe warunki pracy. Porty lotnicze są zatłoczone, pracowników brakuje, a samolotów przybywa. W tym roku do protestów dołączyli również pracownicy transportu naziemnego.
Avatar photo
Więcej

Fundacje rodzinne w Polsce. Nowe przepisy weszły w życie

22 maja br. weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej, której dotychczas brakowało w polskim systemie prawnym. Największym zainteresowaniem cieszy się wśród założycieli rodzinnych przedsiębiorstw dążących do ochrony biznesu oraz przedłużenia istnienia działalności na kolejne lata. Dotychczas założyciel planujący kolejne dekady działalności mógł opierać się na regulacjach zawartych w kodeksie spółek handlowych oraz cywilnym.
Avatar photo
Więcej