fbpx

Główny dostawca Apple wycofuje się z Indii. Co dalej z produkcją chipów?

Avatar photo
Foxconn, jeden z najważniejszych dostawców Apple, zrezygnował z budowy fabryki chipów w Indiach. Obiekt miał być warty nawet 20 mld dolarów i powstać w ramach umowy z Vedanta — indyjską firmą wydobywczą z siedzibą w Mumbaju. Rozwiązanie umowy to duży cios dla rządu Indii, który pokładał duże nadzieje we współpracy firm oraz budowie nowego obiektu. 
Tajwański gigant wycofuje się z umowy

Foxconn to tajwański producent podzespołów oraz komponentów elektronicznych będący jednym z głównych dostawców Apple. Zajmuje się montażem iPhone’ów, a także dostarcza elementy do innych gigantów technologicznych, m.in. Google, Microsoft, Lenovo, Xiaomi czy Huawei. 

We wrześniu ubiegłego roku podpisano umowę dotyczącą budowy fabryki układów scalonych na zachodzie Indii. W planach była inwestycja na 19,5 mld dolarów. Eksperci prognozowali, że stanowi ważny krok na drodze do rozwoju rynku produkcji półprzewodników w kraju. W lipcu br. poinformowano jednak o zerwaniu umowy. 

Zdaniem Foxconn rozwiązanie umowy dotyczyło konieczności poszerzenia zróżnicowanych możliwości rozwoju i nastąpiło we współpracy z firmą Vedanta. W innym komentarzu przedstawiciele Foxconn zwrócili uwagę na zbyt wolny rozwój projektu uznany przez obie strony. Firmy miały również zmierzyć się z problemami, które skutecznie uniemożliwiły realizację projektu. 

Indie bez nowej fabryki 

Firma Foxconn podkreśliła jednak, że planuje dalej wspierać indyjskie plany skoncentrowane na rozwoju produkcji chipów. W czerwcu br. podano, że spółka planuje rozpoczęcie produkcji iPhone’ów w jednym z indyjskich stanów. Z doniesień wynika, że zakupiono już działkę pod budowę o wartości 1,6 mld dolarów, a produkcja zacznie się w kwietniu 2024 roku, stwarzając miejsca pracy dla nawet 50 tys. osób. 

Część ekspertów zwraca uwagę, że rozwiązanie umowy to rozczarowanie dla władz Indii, które koncentrują się na zwiększeniu udziału w rynku, zmniejszając wpływy chińskie, ale również tajwańskie oraz amerykańskie. Jak skomentował sytuację na Twitterze Rajeev Chandrasekhar, indyjski minister ds. elektroniki i technologii informacyjnych, rozwiązanie umowy nie ma wpływu na krajowe cele dotyczące produkcji materiałów. 

Natomiast firma Vedanta potwierdziła, że nie rezygnuje z budowy obiektu i bada możliwości współpracy z innym partnerem. W Indiach podobne kroki podejmują już kolejne firmy. Przykładem jest Micron, czyli pochodzący ze Stanów Zjednoczonych producent kości pamięci. Spółka ogłosiła inwestycje w budowę zakładu w Indiach o wysokości 825 mln dolarów. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Akcje Demolish Games zostaną wprowadzone do obrotu na rynku

Następny Wpis

Outdoor wciąż zaskakuje. Innowacje w cyfrowych reklamach zewnętrznych 

Powiązane wpisy

Pracownicy IT w Polsce zarabiają najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej? Zarobki w branży w 2022. Wyniki raportu No Fluff Jobs

Portal No Fluff Jobs po raz kolejny przedstawił raport podsumowujący zarobki w branży IT w 2022 r. Nowa edycja jest jednak wyjątkowa, bo uwzględniona została nie tylko Polska, ale również Czechy, Ukraina i Węgry. Specjaliści na poziomie mid najwyższe zarobki otrzymują w Polsce, juniorzy w Czechach, a seniorzy w Ukrainie.
Avatar photo
Więcej

Jak zacząć oszczędzać na prądzie? Sposoby na niższe rachunki w domu i firmie

Oszczędzanie energii pozwala nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale również ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Często wystarczy zmiana drobnych, codziennych nawyków, żeby poprawić sytuację. Wyłączanie światła, kiedy jest niepotrzebne, energooszczędne urządzenia czy przemyślane zarządzanie ogrzewaniem to proste sposoby, które regularnie wykonywanie przez wiele osób przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń. Oszczędzanie energii w domu czy biurze jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Avatar photo
Więcej