CEO Outlook Pulse to globalne badanie zrealizowane pod koniec 2022 roku. EY dotarło do 1,2 tys. prezesów zarządów firm w 22 krajach. W Polsce badanie przeprowadzono w styczniu oraz lutym br. wśród 30 reprezentantów polskiego biznesu o zasięgu globalnym. EY przebadało prezesów z sektorów takich jak produkcja, biotechnologia, farmaceutyki, bankowość, transport i logistyka czy handel. Badanie dotyczyło w większości firm, które osiągają przychody wielkości 500-999 milionów USD (33 proc.) oraz 5-9,9 miliardów USD (23 proc.)
Prezesi w obliczu spowolnienia
Jaki stosunek do spowolnienia gospodarczego mają prezesi w Polsce? Aż 6 na 10 uważa, że czeka nas umiarkowane spowolnienie, 40 proc. wskazało na silne. Natomiast globalnie zdania są podzielone. 48 proc. uznało, że spowolnienie będzie umiarkowane, a 50 proc. – silne. W Polsce wszyscy ankietowani prezesi są pewni nadchodzącego spowolnienia.
Z danych wynika również, że przedstawiciele lokalnego biznesu oczekują silniejszego oddziaływania spowolnienia na krajowy rynek niż organizacje w 21 dojrzałych i rozwijających się rynkach na świecie. Opinie są odpowiedzią na przenikające się wyzwania gospodarcze. Pierwszym z nich od ponad roku pozostaje wojna w Ukrainie, którą łączy się m.in. z kryzysem energetycznym czy niepewnością dotyczącą rozwoju relacji krajów europejskich z Chinami. Kolejne wyzwania dotyczą wysokiej inflacji oraz ciągłego kształtowania się rynku po pandemii m.in. w zakresie łańcuchów dostaw. W podsumowaniu eksperci EY zwracają również uwagę na rok wyborczy w Polsce.
Recepta na trudne czasy
Prezesi nie pozostają jednak bierni wobec spowolnienia. W Polsce jedynie 20 proc. respondentów wskazało, że wstrzymuje się z planowaną inwestycją do czasu poprawy sytuacji geopolitycznej. Tymczasem w skali globalnej odpowiedź wybrało aż 44 proc. prezesów. Poza tym 30 proc. wstrzymuje planowaną inwestycję, 40 proc. przenosi aktywa inwestycyjne, 33 proc. wycofuje się z działalności na niektórych rynkach, a 40 proc. konfiguruje łańcuchy dostaw.
Dlaczego firmy decydują się modyfikować strategiczne plany? Polscy prezesi zwracają uwagę na relacje krajów demokratycznych z Chinami. Aż 21 proc. wskazało, że powodem modyfikacji strategicznych planów były stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Chinami. W pozostałych krajach Europy odpowiedź wybrano o 5 punktów procentowych rzadziej.
Najwięcej polskich prezesów wskazało jednak niepewność polityczną w wymiarze personalnym i regulacyjnym jako powód zmiany planów (28 proc.). Odpowiedzi rozłoży się równo pomiędzy wojnę w Ukrainie, bieżące kwestie związane z pandemią oraz restrykcyjną politykę regulacyjną, handlową i inwestycyjną (17 proc.)
Odpowiedzi prezesów na świecie wyglądają nieco inaczej. Najwięcej respondentów wskazało na restrykcyjną politykę regulacyjną, handlową i inwestycyjną (27 proc.) oraz niepewność polityczną w wymiarze personalnym i regulacyjnym (24 proc.)
W badaniu sprawdzono również m.in. czego potrzebują do wyjścia z potencjalnego załamania oraz zajęcia silniejszej pozycji na rynku niż konkurencja. Na liście polskich prezesów w pierwszym wyborze znalazły się inwestycje w talenty, w tym dobre samopoczucie pracowników i rozwój umiejętności (20 proc.) oraz marketing w tym doświadczenia klienta (17 proc.).