fbpx

Prezesi w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Avatar photo
Z najnowszego badania EY CEO Outlook Pulse wynika, że polscy prezesi patrzą na globalne spowolnienie gospodarcze z większym optymizmem niż wskazują międzynarodowe dane. Jedynie 4 na 10 ankietowanych jest zdania, że spowolnienie będzie silne. Tymczasem w skali globalnej odpowiedź wskazała ponad połowa prezesów. Nie ma jednak wątpliwości, że spowolnienie jest faktem, którego nie należy ignorować.

CEO Outlook Pulse to globalne badanie zrealizowane pod koniec 2022 roku. EY dotarło do 1,2 tys. prezesów zarządów firm w 22 krajach. W Polsce badanie przeprowadzono w styczniu oraz lutym br. wśród 30 reprezentantów polskiego biznesu o zasięgu globalnym. EY przebadało prezesów z sektorów takich jak produkcja, biotechnologia, farmaceutyki, bankowość, transport i logistyka czy handel. Badanie dotyczyło w większości firm, które osiągają przychody wielkości 500-999 milionów USD (33 proc.) oraz 5-9,9 miliardów USD (23 proc.)

Prezesi w obliczu spowolnienia

Jaki stosunek do spowolnienia gospodarczego mają prezesi w Polsce? Aż 6 na 10 uważa, że czeka nas umiarkowane spowolnienie, 40 proc. wskazało na silne. Natomiast globalnie zdania są podzielone. 48 proc. uznało, że spowolnienie będzie umiarkowane, a 50 proc. – silne. W Polsce wszyscy ankietowani prezesi są pewni nadchodzącego spowolnienia. 

Z danych wynika również, że przedstawiciele lokalnego biznesu oczekują silniejszego oddziaływania spowolnienia na krajowy rynek niż organizacje w 21 dojrzałych i rozwijających się rynkach na świecie. Opinie są odpowiedzią na przenikające się wyzwania gospodarcze. Pierwszym z nich od ponad roku pozostaje wojna w Ukrainie, którą łączy się m.in. z kryzysem energetycznym czy niepewnością dotyczącą rozwoju relacji krajów europejskich z Chinami. Kolejne wyzwania dotyczą wysokiej inflacji oraz ciągłego kształtowania się rynku po pandemii m.in. w zakresie łańcuchów dostaw. W podsumowaniu eksperci EY zwracają również uwagę na rok wyborczy w Polsce.

Recepta na trudne czasy 

Prezesi nie pozostają jednak bierni wobec spowolnienia. W Polsce jedynie 20 proc. respondentów wskazało, że wstrzymuje się z planowaną inwestycją do czasu poprawy sytuacji geopolitycznej. Tymczasem w skali globalnej odpowiedź wybrało aż 44 proc. prezesów. Poza tym 30 proc. wstrzymuje planowaną inwestycję, 40 proc. przenosi aktywa inwestycyjne, 33 proc. wycofuje się z działalności na niektórych rynkach, a 40 proc. konfiguruje łańcuchy dostaw. 

Dlaczego firmy decydują się modyfikować strategiczne plany? Polscy prezesi zwracają uwagę na relacje krajów demokratycznych z Chinami. Aż 21 proc. wskazało, że powodem modyfikacji strategicznych planów były stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Chinami. W pozostałych krajach Europy odpowiedź wybrano o 5 punktów procentowych rzadziej. 

Najwięcej polskich prezesów wskazało jednak niepewność polityczną w wymiarze personalnym i regulacyjnym jako powód zmiany planów (28 proc.). Odpowiedzi rozłoży się równo pomiędzy wojnę w Ukrainie, bieżące kwestie związane z pandemią oraz restrykcyjną politykę regulacyjną, handlową i inwestycyjną (17 proc.)

Odpowiedzi prezesów na świecie wyglądają nieco inaczej. Najwięcej respondentów wskazało na restrykcyjną politykę regulacyjną, handlową i inwestycyjną (27 proc.) oraz niepewność polityczną w wymiarze personalnym i regulacyjnym (24 proc.)

W badaniu sprawdzono również m.in. czego potrzebują do wyjścia z potencjalnego załamania oraz zajęcia silniejszej pozycji na rynku niż konkurencja. Na liście polskich prezesów w pierwszym wyborze znalazły się inwestycje w talenty, w tym dobre samopoczucie pracowników i rozwój umiejętności (20 proc.) oraz marketing w tym doświadczenia klienta (17 proc.). 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Nowe zasady reklamacji. Jak zmieniły się prawa konsumenta?

Następny Wpis

3 najważniejsze trendy w reklamie video w 2023 roku

Powiązane wpisy

12 globalnych trendów na 2023 rok. Co czeka rynki i konsumentów?

W 2023 roku pandemia koronawirusa wydaje się opanowana, ale światowe rynki wciąż mierzą się z wyzwaniami. Kryzys energetyczny, rosnące ceny prądu, ale również kolejne doniesienia o globalnym ociepleniu i postępujących zmianach klimatu zmuszają do zastanowienia się nad stanem gospodarki, ale również uwarunkowaniami społecznymi. W odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata Ipsos przedstawiło Global Trends 2023 czyli raport dotyczący globalnych trendów. Międzynarodowa organizacja wykorzystała dane z 50 rynków odpowiadających za 87 proc. światowej gospodarki i 70 proc. globalnej populacji. W raporcie znaleźć można 12 trendów o skali globalnej, które kształtują rynki w 2023 roku.
Avatar photo
Więcej

Analiza konkurencji SEO krok po kroku

Analiza konkurencji SEO to jeden z najważniejszych kroków podczas opracowywania strategii pozycjonowania strony czy sklepu internetowego. Znajomość działań podejmowanych przez konkurentów pozwala poznać własne słabe i mocne strony, a także przekonać się, co można zrobić lepiej niż pozostali uczestnicy rynku.
Avatar photo
Więcej

Wraca prestiżowy konkurs dla startupów. Aulery 2022. Kto wygrał poprzednie edycje i odniósł sukces?

Po dwóch latach przerwy wraca konkurs Aulery uznawany za najbardziej prestiżowy w środowisku polskich startupów. Wyróżnienia zdobywają organizacje o dużym potencjale międzynarodowego rozwoju wyłonione przez jury składające się z inwestorów, doświadczonych praktyków biznesowych oraz przedstawicieli mediów technologicznych. Zapisy kończą się 31 października br. Galę finałową zaplanowano na 14 grudnia w warszawskim Kampusie Google.
Avatar photo
Więcej