Z badania zrealizowanego przez Statista wynika, że wydatki na rynek reklamy cyfrowej video mogą wynieść nawet 120 mld USD do 2024 roku.
1. Short-form video
Forma prezentowana przez TikToka wprowadziła rewolucję w mediach społecznościowych. Obecnie short-form video można znaleźć we wszystkich największych serwisach – Facebooku, Instagramie czy Youtubie. Krótkie, często kilkunastosekundowe filmiki w formacie pionowym, cieszą się coraz większą popularnością w skali globalnej. Z ogólnodostępnych danych wynika, że TikTok przekroczył 1 miliard aktywnych użytkowników miesięcznie.
Dlaczego short-form video zyskało popularność? Z roku na rok czas skupienia uwagi odbiorcy w Internecie staje się coraz krótszy. Obecnie twórcy mają kilka sekund na przyciągnięcie użytkownika i zatrzymanie go na dłużej. Duże znaczenie ma również rosnąca ilość materiałów w sieci. Wielu ludzi staje się przebodźcowanych i trudno jest im skupić uwagę na dłużej. Równocześnie przygotowanie short-form video nie zajmuje dużo czasu i pozwala twórcom przygotować materiały małym nakładem środków. W przeciwieństwie do dłuższych form udostępnianych np. na platformie Youtube nie wymaga przygotowania oraz czasu poświęconego na montaż.
Możliwości short-form video ogranicza wyłącznie kreatywność marketerów. Tiktok czy Instagram już dawno przestały być jedynie platformą dla najmłodszych. Obecnie profile prowadzą największe koncerny i firmy o różnym profilu działalności, organizacje pozarządowe czy politycy.
2. Optymalizacja pod SEO
Rosnące znaczenie formatów video sprawia, że od pewnego czasu uwzględniane są również przez roboty Google. Optymalizacja materiałów pod SEO pozwala zwiększyć widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie szybciej dotrzeć do klientów.
Jak optymalizować video pod SEO?
- Na każdą platformę przygotuj inny materiał. Nie wykorzystuj dwa razy tego samego filmu – prowadzisz do duplikacji treści, co jest negatywnie odbierane przez algorytmy.
- Zoptymalizuj tytuł oraz opis pod wybrane słowa kluczowe.
- Przygotuj transkrypcję dla materiałów video.
- Użyj przemyślanych call to action.
- Twórz materiały interesujące dla konkretnej grupy docelowej. Im więcej czasu użytkownicy spędzają na oglądaniu Twojego filmu, tym lepiej zostanie odebrany przez algorytmy.
- Twórz materiały wysokiej jakości pod względem technicznym i merytorycznym.
3. Live streaming
Live streaming pierwszą falę popularności zaliczył w czasie pandemii, kiedy zamknięto sklepy stacjonarne i galerie handlowe. Formaty dostępne w mediach społecznościowych pozwoliły na wzmocnienie komunikacji z odbiorcami poprzez prowadzenie live streamingu. Transmitowanie video w czasie rzeczywistym pozwala na interakcje i większe zaangażowanie ze strony klientów. Firmy mogą prezentować własne produkty, relacjonować wydarzenia, prowadzić webinary czy organizować angażujące akcje promocyjne.
Live streaming pozwala działać na dużą skalę i dotrzeć nie tylko do obecnych, ale również potencjalnych nabywców.