Przez lata polscy przedsiębiorcy musieli wykazywać się kreatywnością w podejmowaniu działań służących realizacji celów. Część decydowała się na korzystanie z zagranicznych rozwiązań, inni zakładali fundacje innego rodzaju.
Biznes ponad pokoleniami
Fundacja rodzinna może zostać powołana w celu przejęcia majątku należącego do organizacji, a także zarządzania nim w przyszłości. Przepisy zakładają również możliwość realizowania świadczeń dotyczących określonych beneficjentów, których wskaże założyciel w ramach statutu.
Nowe przepisy regulują kwestie związane z zarządzaniem majątkiem wniesionym przez założyciela, który również zostanie pomnożony przez fundację. Zasady korzystania mają zostać zawarte w statucie, który obejmie przyszłe pokolenia. Założyciel może upewnić się, w jaki sposób zostanie poprowadzona działalność w kolejnych dekadach. Przed wprowadzeniem nowych regulacji w Polsce nie miał pewności, czy sukcesorzy uszanują podjęte decyzje i będą się z nich wywiązywać. Przedsiębiorcy chcą uniknąć sytuacji, kiedy dochodzi do podziału organizacji, a nawet sprzedaży podmiotom zewnętrznym.
Polskie prawo umożliwia założenie fundacji rodzinnej nie tylko dużym przedsiębiorcom. Minimalna wymagana wartość majątku, który zostanie wniesiony do fundacji, wynosi 100 tys. zł. Dodatkowo na wskazany majątek mogą składać się również określone nieruchomości, udziały, akcje, gotówka, a także niektóre inne aktywa.
Jak działa fundacja rodzinna?
Założycielem może zostać osoba fizyczna. Pierwszym krokiem jest złożeniem przed notariuszem oświadczenia o ustanowieniu fundacji, które musi przybrać formę aktu założycielskiego lub testamentu. Prawo zakłada, że do działania fundacji niezbędny jest statut, spis mienia jako majątku założycielskiego, ustanowienie organów, a także wpisanie do jawnego rejestru fundacji rodzinnych. W statucie fundacji znajdą się takie informacje jak sposób kierowania czy dane osoby zarządzającej.
Zadaniem założyciela jest powołanie zgromadzenia beneficjentów – osób mających prawo do korzystania ze świadczeń. Ważny organ to zarząd, który zajmie się prowadzeniem postanowień statutowych, a także spełnianiem świadczeń dla beneficjentów. Jeżeli osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń będzie ponad 25 należy powołać radę nadzorczą.
Do świadczeń można zaliczyć korzyści o charakterze jednorazowym albo okresowym. Założyciel ma prawo do wskazania warunków, jakie należy spełnić, żeby należeć do beneficjentów.
Fundacja rodzinna wiąże się również z korzystnym opodatkowaniem. Wniesienie majątku nie będzie podlegało opodatkowaniu. Regulacje pojawiają się w sytuacji, gdy konieczne będzie wypłacenie świadczeń. Nie zawsze beneficjenci będą zobowiązani do uregulowania opodatkowania, np. kiedy należą do najbliższej rodziny założyciela. Dochody osiągane przez fundację nie będą podlegały zasadom podatku dochodowego od osób prawnych. Obowiązek pojawi się w sytuacji, gdy fundacja zacznie czerpać zyski z działalności nieobjętej wskazanym zakresem.
Statutowa wola fundatora – co zawiera?
W statutowej woli fundatora powinny zawierać dane pozwalające na przekazanie woli założyciela. W ramach dokumentu określa się m.in. zasady powoływania oraz odwoływania członków organów, a także ich uprawnienia i obowiązki, sposób rozwiązywania sporów, zakres beneficjentów wraz z warunkami nabycia prawa do świadczeń, czas trwania fundacji oraz zasady rozwiązania oraz zmiany statutu.