Raport „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” to zbiór najważniejszych informacji z krajowego, europejskiego i globalnego rynku pracy. Raporty ukazują się co miesiąc. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zajmuje się realizacją programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw. W obszarze zainteresowań znajduje się rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.
Mniej ofert pracy na rynku
Z danych przedstawionych przez PARP, a zebranych przez GUS w ramach współpracy z urzędami pracy wynika, że w marcu pojawiło się 96,9 tys. ofert pracy czyli o 3,1 proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu – najwięcej zapotrzebowania na nowych pracowników zgłoszono w województwie mazowieckim oraz śląskim. Natomiast w kwietniu 2023 roku do urzędów pracy zgłoszono 81,3 tys. wolnych miejsc pracy, co przełożyło się na spadek o wielkości 15,7 tys. ofert (-16,2 proc.) w stosunku do marca br. Analizując dane rok do roku widać również spadek o 19,1 tys. (-19,1 proc.) W kwietniu najwięcej wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej zgłoszono w województwach mazowieckim, śląskim i pomorskim, a najmniej – w podlaskim, opolskim i świętokrzyskim.
W urzędach pracy zarejestrowanych było 821,9 tys. bezrobotnych, czyli o 25 tys. (-2,9 proc.) mniej niż miesiąc wcześniej i o 56,1 tys. (-6,4 proc.) mniej niż w kwietniu 2022 roku.
Biorąc pod uwagę analizowany okres na koniec kwietnia br. najwięcej osób bezrobotnych znajdowało się w województwie mazowieckim – 115,8 tys. osób. Natomiast najmniej w lubuskim – 16 tys. osób.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu br. wyniosło 7430,65 zł. W porównaniu z marcem 2023 roku spadło o 1 proc., a w stosunku rok do roku wzrosło o 12,1 proc.
Stopa bezrobocia w Polsce
W marcu br. stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w stosunku do lutego br. o 0,1 p.p. w skali miesięcznej, do 5,4 proc. Natomiast w marcu 2022 roku wskaźnik wynosił 5,8 proc.
Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w kwietniu 2023 roku wyniosła 5,2 proc. W porównaniu z marcem 2023 r. spadła o 0,2 p.p., a w porównaniu z kwietniem 2022 roku o 0,4 p.p.
W kwietniu zanotowano spadek stopy bezrobocia we wszystkich województwach. Najwyższe wskaźniki odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim (8,9 proc.), podkarpackim (8,8 proc.) i lubelskim (7,9 proc.), natomiast najniższe – w wielkopolskim (3 proc.), śląskim (3,7 proc.) oraz mazowieckim (4,1 proc.).
W Unii Europejskiej stopa bezrobocia dla krajów członkowskich w marcu 2023 roku wyniosła 6 proc. i zanotowano spadek o 0,2 p.p rok do roku, a w skali miesiąc do miesiąca pozostała bez zmian. Natomiast w krajach strefy euro wyniosła 6,5 proc. czyli o 0,1 p.p. mniej w stosunku miesiąc do miesiąca oraz o 0,3 p.p mniej rok roku.