fbpx

Rynek pracy w kwietniu 2023: mniej ofert, ale spadek bezrobocia

Avatar photo
Z danych przedstawionych w cyklicznym raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 roku wyniosło 7430,65 zł. czyli o 1 proc. mniej niż w marcu, a o 12,1 proc. więcej w stosunku do ubiegłego roku. Zanotowano również spadek stopy bezrobocia, a równocześnie mniejszą liczbę nowych ofert pracy.

Raport „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” to zbiór najważniejszych informacji z krajowego, europejskiego i globalnego rynku pracy. Raporty ukazują się co miesiąc. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zajmuje się realizacją programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw. W obszarze zainteresowań znajduje się rozwój regionalny, wzrost eksportu, rozwój zasobów ludzkich oraz wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.

Mniej ofert pracy na rynku 

Z danych przedstawionych przez PARP, a zebranych przez GUS w ramach współpracy z urzędami pracy wynika, że w marcu pojawiło się 96,9 tys. ofert pracy czyli o 3,1 proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu – najwięcej zapotrzebowania na nowych pracowników zgłoszono w województwie mazowieckim oraz śląskim. Natomiast w kwietniu 2023 roku do urzędów pracy zgłoszono 81,3 tys. wolnych miejsc pracy, co przełożyło się na spadek o wielkości 15,7 tys. ofert (-16,2 proc.) w stosunku do marca br. Analizując dane rok do roku widać również spadek o 19,1 tys. (-19,1 proc.) W kwietniu najwięcej wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej zgłoszono w województwach mazowieckim, śląskim i pomorskim, a najmniej – w podlaskim, opolskim i świętokrzyskim. 

W urzędach pracy zarejestrowanych było  821,9 tys. bezrobotnych, czyli o 25 tys. (-2,9 proc.) mniej niż miesiąc wcześniej i o 56,1 tys. (-6,4 proc.) mniej niż w kwietniu 2022 roku. 

Biorąc pod uwagę analizowany okres na koniec kwietnia br. najwięcej osób bezrobotnych znajdowało się w województwie mazowieckim – 115,8 tys. osób. Natomiast najmniej w lubuskim – 16 tys. osób. 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem (brutto) w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu br. wyniosło 7430,65 zł. W porównaniu z marcem 2023 roku spadło o 1 proc., a w stosunku rok do roku wzrosło o 12,1 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce 

W marcu br. stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w stosunku do lutego br. o 0,1 p.p. w skali miesięcznej, do 5,4 proc. Natomiast w marcu 2022 roku wskaźnik wynosił 5,8 proc. 

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w kwietniu 2023 roku wyniosła 5,2 proc. W porównaniu z marcem 2023 r. spadła o 0,2 p.p., a w porównaniu z kwietniem 2022 roku o 0,4 p.p.

W kwietniu zanotowano spadek stopy bezrobocia we wszystkich województwach. Najwyższe wskaźniki odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim (8,9 proc.), podkarpackim (8,8 proc.) i lubelskim (7,9 proc.), natomiast najniższe – w wielkopolskim (3 proc.), śląskim (3,7 proc.) oraz mazowieckim (4,1 proc.).

W Unii Europejskiej stopa bezrobocia dla krajów członkowskich w marcu 2023 roku wyniosła 6 proc. i zanotowano spadek o 0,2 p.p rok do roku, a w skali miesiąc do miesiąca pozostała bez zmian. Natomiast w krajach strefy euro wyniosła 6,5 proc. czyli o 0,1 p.p. mniej w stosunku miesiąc do miesiąca oraz o 0,3 p.p mniej rok roku.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Fundacje rodzinne w Polsce. Nowe przepisy weszły w życie

Następny Wpis

Wpływ AI na działalność firm

Powiązane wpisy

Jawność wynagrodzeń ma zmniejszyć lukę płacową między kobietami i mężczyznami

Firmy w państwach członkowskich Unii Europejskiej będą musiały podawać informacje pozwalające zapoznać się z różnicami w wysokości wynagrodzeń. Parlament Europejski przyjął dyrektywę mającą zmniejszyć lukę płacową między kobietami a mężczyznami. Zgodnie z danymi GUS za 2021 rok w Polsce luka wynosiła ogółem 4,8 proc. Natomiast PE podaje, że kobiety w Unii Europejskiej za tę samą pracę zarabiają średnio o 13 proc. mniej niż mężczyźni.
Avatar photo
Więcej

Organizacja czasu pracy w małej firmie. 5 wskazówek, jak zarządzać czasem zespołu

Dobry lider potrafi nie tylko angażować i inspirować do działania, ale również stawiać jasno określone cele. Niezbędna jest także umiejętność zarządzania czasem własnym oraz pozostałych członków zespołu. Planowanie, optymalizacja działań, monitorowanie, ale również motywowanie i świadomość tzw. rozpraszaczy pozwala efektywniej osiągać założone cele. Warto pamiętać, że lider to również członek zespołu, który powinien dawać dobry przykład oraz inspirować do podejmowania trafnych decyzji na co dzień.
Avatar photo
Więcej