Na co wydaje się miliardy z rachunków za prąd?

W ostatnim czasie Internet obiegła informacja, że 60% naszych rachunków za prąd zabiera Unia Europejska. To oczywiście prawda, ale w tym zdaniu brakuje doprecyzowania, dokąd trafiają te pieniądze.
prąd drożeje
pexels

Informacja o tym, że dokładnie 59% rachunku za energię elektryczną to opłata za uprawnienia do emisji CO2 wynikające z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, wyszła od Polskiego Komitety Energii Elektrycznej. Wraz z nią przedstawiono także rozkład pozostałej części kosztu prądu dla gospodarstw domowych. Są to:

  • 25% – koszt produkcji energii,
  • 8% – koszty odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, które wynikają z polityki UE,
  • 6% – koszty własne dystrybutorów energii,
  • 1% – akcyzy,
  • 1% – marża sprzedawcy.

10 miliardów z rachunków za prąd na projekty eko

Ale co w tym niedopowiedzeniem? Co dzieje się ze wspomnianymi 59 procentami opłaty? Te pieniądze nie trafiają do UE. W całości zasilają one polski budżet. W 2021 roku środki przekazane z tego tytułu wynosiły około 20-25 miliardów złotych.

Połowa z tych pieniędzy musi zostać przeznaczona na poprawę jakości powietrza i rozwój projektów ekologicznych. W Polsce cele te w dużej mierze realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne, finansując lub współfinansując wymianę pieców grzewczych, dofinansowując elektryfikację środków transportu itp.

10 miliardów na dowolne cele

Jak wspomnieliśmy, tylko dla połowy środków z naszych rachunków za prąd, które zasilają budżet, przeznaczane jest na ściśle określony cel. Drugą połowę, czyli ponad 10 miliardów złotych, rząd może wydać na co tylko chce.

Na co w praktyce idą te pieniądze? Zazwyczaj na kopalnie węglowe. Od początku 2021 roku do rachunków za prąd każdego z nas doliczana opłata mocowa. Te pieniądze w całości przekazywane są elektrowniom węglowym, co pozwala im wciąż funkcjonować. Każdego miesiąca około 10 zł z każdego rachunku przeznaczane było na ten cel.

To jednak tylko ułamek kwoty, którą ma do dyspozycji rząd. Co z pozostałą częścią? Nie jest to podawane do informacji publicznej. Być może środki te wspierają opiekę zdrowotną, być może przeznaczane są na program 500+, a może na jeszcze inne cele. Kwota jest niebagatelna, ale niestety nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, na co się ją przeznacza.

Rachunki za prąd będą wyższe

Temat rachunków za prąd elektryzuje nas z jeszcze jednego powodu – zapowiedzianych podwyżek. Znamy już nowe stawki i informacje te nie są dobre.

Jak podał Urząd Regulacji Energetyki, podwyżka cen prądu dla gospodarstw domowych w 2022 roku wyniesie około 21 złotych miesięcznie. Tarcza antyinflacyjna ma nam zapewnić wsparcie i zredukować tę kwotę do około 6 zł, ale tylko w pierwszym kwartale.

Dlaczego prąd drożeje?

W 2021 roku ceny energii elektrycznej wystrzeliły w górę i nie przestają rosnąć. Od listopada 2020 do listopada 2021 wzrost cen wyniósł około 95%.

Podwyżki są spowodowane w dużej mierze coraz droższymi uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Elektrownie węglowe, z których pochodzi około 70% energii wytwarzanej w Polsce, muszą mierzyć się z tym wydatkiem. Koszt uprawnień do emisji jest obecnie prawie trzykrotnie wyższy niż jeszcze rok temu. Wzrosty uśrednionych stawek spowodowane są przede wszystkim gwałtownymi skokami uprawnień do emisji CO2.  8 grudnia br. ceny uprawnień do emisji CO2 osiągnęły niemal 90 euro za tonę.

Wzrost ten energii elektrycznej to także pokłosie drożejącego gazu. Wiele podmiotów na rynku jest zmuszonych zrezygnować z jego wykorzystania na rzecz energii pochodzącej z węgla. Ta bowiem mimo wszystko jest tańsza.

Czas na rewolucję energetyczną?

Być może podwyżki cen energii pochodzącej z węgla i drożejący gaz skłonią organy decyzyjne do zwrócenia się ku tańszym i bardziej ekologicznym sposobom wytwarzania prądu. Niemniej jednak taka zmiana potrwa wiele długich lat, a nam nie pozostaje nic innego niż płacić wyższe rachunki.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Start-up Ramp pozyskał ponad 220 mln zł. Rekordowa seria A

Następny Wpis

Polski insurtech Gabi kupiony przez Experian

Powiązane wpisy

ESG wzbogaca strategie firm

CSR niegdyś stanowiło ważną część strategii biznesowych wielu firm. Corporate social responsibility, bo to od tego wyrażenia pochodzi ten skrót, miało zapewnić zrównoważony rozwój przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia był też wpływ CSR na odbiór firmy. Stosowanie jego zasad miało mieć wymiar marketingowy. Szybko jednak okazało się, że w obliczu kryzysu klimatycznego i transformacji w społeczeństwie CSR nie wystarcza. Potrzebna nam szersza koncepcja. Tę rolę może odegrać ESG.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA