fbpx

Co warto wiedzieć o kredycie na działalność gospodarczą?

Avatar photo
Kredyt na działalność gospodarczą to dla przedsiębiorców niezbędna pomoc podczas otwierania i prowadzenia własnej firmy. Większość banków posiada w ofercie kredyty odpowiadające na różne potrzeby biznesowe. Na co warto zwrócić uwagę szukając kredytu? Jakie rodzaje warto znać?
Rodzaje kredytów na działalność gospodarczą 

Banki oferują kilka rodzajów kredytów dla początkujących i doświadczonych przedsiębiorców. Jedną z najpopularniejszych form jest kredyt obrotowy na cele związane z aktywnością firmy m.in. zakup sprzętu, opłacenie usługi czy zapewnienie wynagrodzeń dla pracowników. Pozwala pokryć krótkoterminowe potrzeby firmy. Inna możliwość to kredyt inwestycyjny, pomostowy czy na dowolny cel. 

Kredyt pomostowy przeznaczony jest dla firm korzystających z dofinansowania projektu z Unii Europejskiej i czekających na wypłatę środków. Kredyt można wykorzystać na sfinansowanie kosztów realizacji projektu do czasu wypłaty dotacji. Unijne procedury zakładają refinansowanie wydatków poniesionych przez organizacje. Oznacza to, że przedsiębiorstwo musi posiadać własne środki na realizację celów, które następnie zostaną zwrócone. Rzadko w ramach wsparcia z Unii Europejskiej podmioty otrzymują zaliczki. Kredytobiorca musi jedynie uregulować należność za odsetki.

Kredyt inwestycyjny pozwala pokryć koszty m.in. zakupu nowego sprzętu, nieruchomości czy licencji. Przedsiębiorca może starać się o środki o dowolnej wielkości, ale wymagany jest wkład własny – zazwyczaj ok. 20 – 30 proc. wartości kredytu. 

Jakie dokumenty do kredytu na działalność gospodarczą?

Część procedur podczas starania się o finansowanie z banku jest podobna, jak w przypadku klientów indywidualnych. Właściciel firmy składa wniosek, a bank sprawdza zdolność kredytową. Niezbędne jest również dostarczenie dokumentów potwierdzających rejestrację działalności – zaświadczenie o uzyskaniu numeru REGON i NIP czy zaświadczenie o wpisaniu przedsiębiorstwa do ewidencji działalności gospodarczej. Warto również przygotować biznesplan, zaświadczenie z ZUS i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnościami czy deklaracje podatkowe.

W przypadku kredytu pomostowego niezbędne jest dostarczenie: 

  • dokumentów potwierdzających otrzymanie dotacji, 
  • biznesplanu, 
  • szacunkowego bilansu, 
  • szacunkowego rachunku zysków i strat. 

Każdy bank może wymagać nieco innych dokumentów w procesie kredytowym. Przed podjęciem decyzji warto porównać kilka ofert albo zwrócić się o wsparcie do doradcy kredytowego. 

Analizując oferty warto wziąć pod uwagę: 

  • warunki kredytowania, 
  • oprocentowanie, 
  • typ rat, 
  • dodatkowe opłaty. 

Szczegółowa analiza i porównanie ofert pozwoli wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. 

Kredyt na działalność gospodarczą a zdolność kredytowa 

W jaki sposób bank sprawdza i ocenia zdolność kredytową? Instytucje posiadają własne systemy określające metody wyliczania zdolności kredytowej. Decydując się na kredyt obrotowy przedsiębiorca musi przygotować dokumenty potwierdzające, że jest w stanie spłacić zobowiązanie. Niezbędne może okazać się przedstawienie parametrów takich jak przychody i koszty stałe, a także zaświadczeń potwierdzających, że przedsiębiorca nie ma nieuregulowanych zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego czy ZUS. 

Podczas podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu bank wylicza dochód netto biorąc pod uwagę formę opodatkowania – na zasadach ogólnych, podatek liniowy albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Na zdolność kredytową wpływa również czas prowadzenia działalności. Większą szansę na pozytywną decyzję mają firmy działające na rynku minimum 12 miesięcy. Niezbędne jest terminowe regulowanie zobowiązań. Znaczenie 

ma również rodzaj działalności. Banki mniej chętnie wydają pozytywne decyzje w branży, która działa sezonowo albo często pojawiają się problemy z płynnością, m.in. branża budowlana czy gastronomiczna. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Kim są interesariusze? Analiza krok po kroku

Następny Wpis

Narzędzia content marketingu. Co składa się na content marketing?

Powiązane wpisy

Spadek inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek hamuje? 

Z danych przedstawionych przez Vestbee w raporcie „VC Funding In CEE Report – 1Q 2023” wynika, że inwestycje w regionie CEE spadły o 60 proc. w stosunku rok do roku. W pierwszym kwartale br. łączna kwota inwestycji wyniosła 600 mln euro. Natomiast w analogicznym okresie w roku ubiegłym było to 1,6 mld euro. Widoczny spadek dotyczy nie tylko rynku Europy Środkowo-Wschodniej, ale ma charakter globalny.
Avatar photo
Więcej

Coraz więcej firm w Polsce wprowadza nielimitowany urlop

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na wprowadzenie nielimitowanego urlopu. Wśród organizacji, które wdrożyły nieograniczoną liczbę dni wolnych, znajdują się m.in. Traffit, Bitpanda czy Syzygy Warsaw. Pracodawcy zwracają uwagę, że rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie wśród pracowników rzetelnych i odpowiedzialnych, z jasnym podziałem obowiązków w organizacji. Ważny element to wyznaczenie celów w perspektywie miesięcznej, kwartalnej i rocznej. 
Avatar photo
Więcej

Ile zarabia founder? Wynagrodzenia w startupie

Founder to często osoba zarabiająca najmniej w startupie. Rozwój projektu wiąże się z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, których wynagrodzenia kształtują się na wysokim poziomie. Założyciel zaczyna czerpać satysfakcjonujące korzyści dopiero po częściowej sprzedaży czy debiucie na giełdzie.
Avatar photo
Więcej