fbpx

Rewolucja na rynku pracy coraz bliżej. Sztuczna inteligencja zastąpi nawet 14 mln miejsc pracy 

Avatar photo
Rewolucja na rynku pracy zbliża się wielkimi krokami. Rośnie rola nowych technologii, a przede wszystkim sztucznej inteligencji. Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w ciągu najbliższych pięciu lat zniknie nawet 14 mln miejsc pracy.
Jakie zawody znikną z rynku pracy? 

Światowe Forum Ekonomiczne przedstawiło raport „The Future of Jobs” dotyczący najbliższych lat na rynku pracy. Zdaniem ekspertów w ciągu pięciu lat zniknie aż 83 mln stanowisk z czego 26 mln dotyczyć będzie miejsc związanych z pracą biurową. Redukcja obejmie kasjerów i sprzedawców, część pracowników bankowych, niektórych urzędników oraz pracowników administracji biurowej. 

Założenia Światowego Forum Ekonomicznego są bardziej optymistyczne niż np. banku Goldman Sachs. Eksperci wskazali, że nowe technologie i sztuczna inteligencja mogą zabrać miejsce pracy nawet 300 mln pracownikom. 

Część osób wciąż ignoruje znaczenie rozwoju sztucznej inteligencji. Tymczasem zrozumienie, jak zmieni się rynek w przyszłości pozwoli lepiej przygotować się na nadchodzące wyzwania. Wiedza o przyszłym zapotrzebowaniu to szansa na podjęcie kroków pozwalających zbudować mocną pozycję w przyszłości dzięki szkoleniom, przebranżowieniu, a przede wszystkim zmianie nastawienia. 

Nowe zawody coraz bliżej 

Wiele zawodów zniknie, ale na rynku pojawiają się również nowe. Nowoczesne technologie, transformacja w gospodarce oraz świadomości społecznej prowadzą do zmian potrzeb organizacji i pojedynczych klientów. Świat zmienia się coraz szybciej, a powstanie nowych zawodów jest nieuniknione. Jedną z cennych kompetencji będzie m.in. umiejętność pracy z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją. 

Zdaniem ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego na rynku pojawi się nawet 69 mln nowych miejsc pracy. Wzrośnie również zapotrzebowanie na już istniejące kompetencje w niektórych dziedzinach, np. analitycy biznesowi, specjaliści ds. cyberprzestrzeni i cyberbezpieczeństwa czy ESG. 

Z szacunków wynika więc, że na rynku pozostanie luka obejmująca około 14 mln miejsc pracy. 

Postęp cyfryzacji oraz rosnąca rola nowych technologii nie tylko wywołują konieczność likwidacji stanowisk oraz powstania nowych. Eksperci zwracają uwagę, że zmieni się sposób wykonywania pracy na wielu innych stanowiskach. Zdaniem WEF osoby zajmujące około 44 proc. stanowisk będą musiały zmierzyć się z nowymi rozwiązaniami w codziennym wykonywaniu obowiązków. Z przedstawionych danych wynika, że proces już się rozpoczął. W 2022 roku systemy IT, maszyny oraz automaty zastąpiły ludzi w wykonywaniu około 34 proc. obowiązków. Zdaniem WEF w 2027 roku udział na wynieść 43 proc. 

Oprócz wdrażania nowych rozwiązań technologicznych zanotujemy również zmiany w obszarze zielonej transformacji. Jak podaje WEF istotne zmiany dotkną łańcucha dostaw oraz wdrożenia standardów ESG. 

ESG (ang. Environmental, Social, Governance) to czynniki wpływające na społeczną odpowiedzialność biznesu. Środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny powinny zostać uwzględnione w działaniu firmy na każdym etapie. Skuteczne wdrożenie to łączenie perspektyw różnych interesariuszy. Czynniki ESG umożliwiają raportowanie oraz ocenę podejmowanych aktywności pozafinansowych. Ich wdrożenie będzie miało pozytywny wpływ m.in. na warunki pracy. 

Szersze zmiany społeczne i środowiskowe wpłyną m.in. na poprawę sytuacji pracowników. Równocześnie w niektórych przypadkach wzrosną koszty działalności, co może przełożyć się na szybsze zastąpienie pracy ludzkiej automatyzacją oraz nowymi technologiami. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Polski tytuł lepszy niż Need for Speed? Gaming Factory z nowym projektem

Następny Wpis

Kiedy koniec gotówki w Polsce?

Powiązane wpisy

Zielona rewolucja wśród startupów

Jeszcze kilka lat temu ochrona środowiska, ekologia i podejmowane w tych obszarach działania bardziej kojarzyły się z działaniami non-profit różnego rodzaju fundacji. Dziś stanowią one podstawę wielu biznesów, co jest szczególnie widoczne w przypadku startupów, tzw. „greentechów”.
Avatar photo
Więcej

Nie tylko Facebook. 6 mediów społecznościowych popularnych na świecie

Facebook, Instagram, Twitter, a od kilku lat również TikTok to media społecznościowe o największej liczbie użytkowników. Chociaż docierają do osób niemal na całym świecie, nie na każdym rynku odgrywają kluczowe znaczenie. Znajomość mediów społecznościowych popularnych w Europie Środkowo-Wschodniej czy Azji pozwala na sprawną komunikację z partnerami oraz lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań nabywców. Ważne jest również dopasowanie kanałów, formatów i przekazów do grupy docelowej.
Avatar photo
Więcej

Polski startup przygotuje ChatGPT na europejskie rynki

O ChatGPT mówi już całe środowisko technologiczne i nie tylko. Kolejna rewolucja w automatyzacji pracy i rozwoju sztucznej inteligencji zbliża się wielkimi krokami. Jedni z niecierpliwością czekają na kolejne testy, a w nowym rozwiązaniu upatrują rewolucji technologicznej. Inni obserwują doniesienia z dystansem, podsumowując wady rozwoju sztucznej inteligencji. Bez wątpienia żaden przedstawiciel branży IT, marketingu online czy e-commerce nie przejdzie obok ChatGPT obojętnie. Warto jednak wiedzieć, że aplikacja może zrewolucjonizować nie tylko branżę internetową, ale również wiele innych obszarów życia jak medycyna, prawo, finanse czy matematyka.
Avatar photo
Więcej