fbpx

Rewolucja na rynku pracy coraz bliżej. Sztuczna inteligencja zastąpi nawet 14 mln miejsc pracy 

Avatar photo
Rewolucja na rynku pracy zbliża się wielkimi krokami. Rośnie rola nowych technologii, a przede wszystkim sztucznej inteligencji. Zdaniem Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w ciągu najbliższych pięciu lat zniknie nawet 14 mln miejsc pracy.
Jakie zawody znikną z rynku pracy? 

Światowe Forum Ekonomiczne przedstawiło raport „The Future of Jobs” dotyczący najbliższych lat na rynku pracy. Zdaniem ekspertów w ciągu pięciu lat zniknie aż 83 mln stanowisk z czego 26 mln dotyczyć będzie miejsc związanych z pracą biurową. Redukcja obejmie kasjerów i sprzedawców, część pracowników bankowych, niektórych urzędników oraz pracowników administracji biurowej. 

Założenia Światowego Forum Ekonomicznego są bardziej optymistyczne niż np. banku Goldman Sachs. Eksperci wskazali, że nowe technologie i sztuczna inteligencja mogą zabrać miejsce pracy nawet 300 mln pracownikom. 

Część osób wciąż ignoruje znaczenie rozwoju sztucznej inteligencji. Tymczasem zrozumienie, jak zmieni się rynek w przyszłości pozwoli lepiej przygotować się na nadchodzące wyzwania. Wiedza o przyszłym zapotrzebowaniu to szansa na podjęcie kroków pozwalających zbudować mocną pozycję w przyszłości dzięki szkoleniom, przebranżowieniu, a przede wszystkim zmianie nastawienia. 

Nowe zawody coraz bliżej 

Wiele zawodów zniknie, ale na rynku pojawiają się również nowe. Nowoczesne technologie, transformacja w gospodarce oraz świadomości społecznej prowadzą do zmian potrzeb organizacji i pojedynczych klientów. Świat zmienia się coraz szybciej, a powstanie nowych zawodów jest nieuniknione. Jedną z cennych kompetencji będzie m.in. umiejętność pracy z nowymi technologiami i sztuczną inteligencją. 

Zdaniem ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego na rynku pojawi się nawet 69 mln nowych miejsc pracy. Wzrośnie również zapotrzebowanie na już istniejące kompetencje w niektórych dziedzinach, np. analitycy biznesowi, specjaliści ds. cyberprzestrzeni i cyberbezpieczeństwa czy ESG. 

Z szacunków wynika więc, że na rynku pozostanie luka obejmująca około 14 mln miejsc pracy. 

Postęp cyfryzacji oraz rosnąca rola nowych technologii nie tylko wywołują konieczność likwidacji stanowisk oraz powstania nowych. Eksperci zwracają uwagę, że zmieni się sposób wykonywania pracy na wielu innych stanowiskach. Zdaniem WEF osoby zajmujące około 44 proc. stanowisk będą musiały zmierzyć się z nowymi rozwiązaniami w codziennym wykonywaniu obowiązków. Z przedstawionych danych wynika, że proces już się rozpoczął. W 2022 roku systemy IT, maszyny oraz automaty zastąpiły ludzi w wykonywaniu około 34 proc. obowiązków. Zdaniem WEF w 2027 roku udział na wynieść 43 proc. 

Oprócz wdrażania nowych rozwiązań technologicznych zanotujemy również zmiany w obszarze zielonej transformacji. Jak podaje WEF istotne zmiany dotkną łańcucha dostaw oraz wdrożenia standardów ESG. 

ESG (ang. Environmental, Social, Governance) to czynniki wpływające na społeczną odpowiedzialność biznesu. Środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny powinny zostać uwzględnione w działaniu firmy na każdym etapie. Skuteczne wdrożenie to łączenie perspektyw różnych interesariuszy. Czynniki ESG umożliwiają raportowanie oraz ocenę podejmowanych aktywności pozafinansowych. Ich wdrożenie będzie miało pozytywny wpływ m.in. na warunki pracy. 

Szersze zmiany społeczne i środowiskowe wpłyną m.in. na poprawę sytuacji pracowników. Równocześnie w niektórych przypadkach wzrosną koszty działalności, co może przełożyć się na szybsze zastąpienie pracy ludzkiej automatyzacją oraz nowymi technologiami. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Polski tytuł lepszy niż Need for Speed? Gaming Factory z nowym projektem

Następny Wpis

Kiedy koniec gotówki w Polsce?

Powiązane wpisy

Coraz więcej firm w Polsce wprowadza nielimitowany urlop

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na wprowadzenie nielimitowanego urlopu. Wśród organizacji, które wdrożyły nieograniczoną liczbę dni wolnych, znajdują się m.in. Traffit, Bitpanda czy Syzygy Warsaw. Pracodawcy zwracają uwagę, że rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie wśród pracowników rzetelnych i odpowiedzialnych, z jasnym podziałem obowiązków w organizacji. Ważny element to wyznaczenie celów w perspektywie miesięcznej, kwartalnej i rocznej. 
Avatar photo
Więcej

Port w Świnoujściu ma rywalizować z Hamburgiem

Polski port w Świnoujściu szykuje się na duże jednostki. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz konsorcjum firm DEME CONCESSIONS N.V. i QTERMINALS W.L.L. podpisały przedwstępną umowę dotyczącą 30-letniej dzierżawy terenów należących do portu zewnętrznego w Świnoujściu, na eksploatację, finansowanie i budowę głębokowodnego terminalu kontenerowego. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w porcie w Szczecinie 10 lipca 2023 r.
Avatar photo
Więcej