fbpx

Start-up Ramp pozyskał ponad 220 mln zł. Rekordowa seria A

Avatar photo
Ramp, czyli polski start-up pozyskał 220 mln zł finansowania. Spółka zrealizowała kolejną rekordową serię A kilka miesięcy po zamknięciu rundy seed o wartości 37 mln zł. Start-up z branży kryptowalut rozwija się błyskawicznie – zaledwie w ciągu ostatniego roku liczba transakcji wzrosła 30-krotnie.
pexels

Krótka historia szybkiego wzrostu – Ramp i rynek kryptowalut 

Start-up powstał w 2017 roku z inicjatywy Przemka Kowalczyka i Szymona Sypniewicza. Ramp specjalizuje się w systemach płatności wykorzystujących kryptowaluty. Pozwala na wymianę tradycyjnych środków pieniężnych (dolarów, złotych czy euro) na wirtualne waluty. Infrastruktura opracowana przez Ramp umożliwia szybki zakup kryptowalut za pomocą popularnych metod płatności – przelewów bankowych, kart płatniczych czy Apple Pay. Rozwiązanie Ramp wspiera twórców aplikacji wykorzystujących blockchain. 

Rozwiązanie oferowane przez Ramp wspiera ponad 400 twórców aplikacji. Z polską spółką współpracuje m.in. Opera, Dapper Laps (twórcy CryptoKitties i NBA Top Shot), gry NFT Axie Infinity, Sorare (gra umożliwiająca kolekcjonowanie kart z piłkarzami ponad 140 klubów), a także portfele kryptowalut – m.in. Trust Wallet (10 mln użytkowników). 

Od listopada br. Ramp może obsługiwać użytkowników ze Stanów Zjednoczonych dzięki zarejestrowaniu przez amerykański Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), jako Money Service Business. Obecnie spółka koncentruje się na rozwoju w USA, a w planach ma również ekspansję na kolejne rynki. Jednym z zadań jest pozyskanie licencji pozwalających na funkcjonowanie zgodne z prawem obowiązującym w danych państwach. Ramp dąży również do odtworzenia i wzmocnienia infrastruktury oraz poszerzenia zastosowań platformy. 

Rekordowa seria A, czyli Ramp i 220 mln zł na rozwój kryptowalut 

W grudniu br. start-up pozyskał 220 mln zł finansowania w serii A pod przewodnictwem funduszu Balderton Capital. W rundzie brali udział także poprzedni inwestorzy (np. Galaxy Digital, NFX czy Firstminute Capital). Start-up wsparli także aniołowie biznesu, w tym z Polski – Piotr Pisarz (Uncapped) i Bartek Pucek.  

Pozyskując jedną z największych rund A w historii spółka dołączyła do takich liderów na polskim rynku start-upowym jak Booksy, DocPlanner czy Brainly. Ramp rozwija się błyskawicznie. Spółka zrealizowała rekordowy wynik w zaledwie sześć miesięcy od pozyskania 37 mln zł w rundzie seed, a obroty spółki zwiększyły się o 3000 proc. w ciągu roku. Zespół Ramp tworzy 80 osób – planowane jest trzykrotne zwiększenie liczby zatrudnionych do końca 2022 roku. Niedawno do zarządu dołączyła Rana Yared, jako general partner w ramach współpracy z funduszem Balderton Capital będącym w czołówce funduszy venture capital na świecie. Niedługo wcześniej do zarządu Ramp dołączyła Morgan Beller z funduszu NFX. 

Sukces Ramp pokazuje jak duże jest zainteresowanie inwestorów kryptowalutami i technologią blockchain – komentuje Marcin Kostrzewa, Investment and Project Manager, Flash Ventures. – Zaledwie w czerwcu spółka pozyskała około 37 mln zł  w fazie seedowej, a teraz w grudniu w rundzie A aż 220 mln zł. Ramp pokazuje potencjał branży, a co za tym idzie bardzo szybki wzrost wartości samej spółki – dodaje. 

Wzrost zainteresowania technologią blockchain widać również obserwując wzrost NFT, czyli cyfrowych aktywów będących certyfikatami autentyczności przedmiotów materialnych i niematerialnych. Tokeny NFT są unikalne – nie można ich podrobić ani skopiować. Może przybrać formę pliku tekstowego, graficznego, audio, wideo albo dowolną inną.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis
lean canvas

Lean Canvas. Co to jest i jak pomoże Twojemu biznesowi?

Następny Wpis

Jak inwestować na giełdzie? Porady dla początkujących

Powiązane wpisy