fbpx

Zastosowanie AI w gospodarce

Avatar photo
Raport przygotowany przez ekspertów uniwersytetu SWPS pokazuje najważniejsze trendy w zastosowaniu sztucznej inteligencji w gospodarce. Raport został przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem publikacji jest ukazanie charakterystyki i rozwoju AI oraz jej wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.
Wykorzystanie AI w medycynie

Obszar, na który ma wpływ AI w związku ze zdrowiem społeczeństwa to nowe leki, diagnostyka, terapia chorób czy innowacje kosmetyczne. Wykorzystywany jest tutaj mechanizm pozwalający na analizę dużej ilości danych z wielu źródeł, co optymalizuje procesy tworzenia nowych leków czy innych produktów.

Startup NaturalAntibody doktora Konrada Krawczyka wykorzystuje własne algorytmy uczenia maszynowego oraz dane zgromadzone w ciągu 40 lat przez naukowców w skróceniu czasu i zmniejszeniu kosztów produkcji leków opartych o przeciwciała. Z koleji firma Arterys Inc., amerykańskie przedsiębiorstwo założone przez studentów Uniwersytetu Stanforda wykorzystuje sztuczną inteligencję do obrazowania medycznego- narzędzie Breast.AI służy do wykrywania raka piersi, Chest.MSK.AI do wykrywania złamań czy zwichnięć i Neuro.AI do wykrywania udaru w tomografii komputerowej.

Kolejnym obszarem, w którym AI znajduje zastosowanie to rolnictwo, leśnictwo i żywność. Polska firma SmokeD sp.z o.o. opracowała system służący do wczesnego wykrywania pożarów, z którego korzysta już ponad 80 nadleśnictw w Polsce. Aplikacja Foodvisor wykorzystuje AI w celu analizowania obrazu posiłku pod kątem zawartości i analizy składników odżywczych. Platforma zapewnia również indywidualny coaching żywieniowy.

AI pomocna w walce ze zmianami klimatycznymi

W zrównoważonym rozwoju, trendzie, który niweluje szkodliwą działalność człowieka na środowisko naturalne, AI pomoże w rozwoju nowych materiałów, które są bezpieczne dla środowiska. Amerykańska firma Ecovative Design LLC, która dzięki odlewni wspomaganej przez AI jest w stanie szybko i tanio testować nowe produkty na bazie grzybów. Brytyjska firma Greyparrot AI Ltd. wykorzystuje oparty na sztucznej inteligencji system analizy składu odpadów w sortowniach. Technologie związane z niskoemisyjnymi i zintegrowanymi układami pozwalają na przesyłanie i dystrybucję energii cieplnej i energetycznej. Brytyjska firma Octopus Energy Ltd. uważana jest za lidera w wykorzystaniu AI w opracowywaniu efektywności energetycznej. Kraken to platforma do obsługi klientów dla energii, wody i łączy szerokopasmowych, które korzystają z rozwiązań zasilanych przez AI. Connectpoint sp. z.o.o. to polski startup, który stworzył program Smartvee, zbierający, analizujący, weryfikujący i korygujący dane z liczników prądu.

Również zeroemisyjne budownictwo wspierane jest przez sztuczną inteligencję. AI może pomóc nie tylko w tworzeniu zeroemisyjnych materiałów budowlanych, ale również w projektowaniu zrównoważonych energetycznie budynków, rozwijaniu systemów inteligentnego domu. Fiński startup Carbonide Oy zajmuje się opracowaniem technologii VTT Varbonaide do produkcji zeroemisyjnego betonu. Algorytm opracowany przez belgijską firmę Shayp SA wykrywa wycieki wody, co pozwala użytkownikom uniknąć marnotrawienia zasobów.

W transporcie zaś AI pomaga w zmniejszeniu energochłonności, emisyjności, w projektowaniu i testowaniu pojazdów. Singapurski startup Venti Technologies rozwija autonomiczne pojazdy używane w branży logistycznej. Zastosowanie sztucznej inteligencji poprawia wydajność oraz bezpieczeństwo. Natomiast polski startup Blees sp. z.o.o. rozwija wizję minibusa “na żądanie”, który będzie poruszał się samodzielnie.

Poza zmniejszaniem emisyjności, AI znajduje zastosowanie w optymalizacji gospodarki o obiegu zamkniętym. Opracowana przez norweskie przedsiębiorstwo Cycled Technologies aplikacja pozwala na sortowanie odpadów nadających się do recyklingu. Podobnie jak polski startup Bin-e sp. z o.o., który zaprojektował urządzenie do sortowania odpadów w miejscach publicznych.

Światowa wartość sztucznej inteligencji na rynku mediów i rozrywki została wyceniona na 10,87 mld w 2021 i szacuje się, że w latach 2022-2030 będzie rosła w skumulowanym wskaźniku w tempie ok. 27%.

Sztuczna inteligencja znacząco zmienia sposób, w jakim funkcjonują przedsiębiorstwa. Kształtuje rozwój gospodarki. Wspomaga optymalizację, kontrolę jakości, poprawia konkurencyjność firm. AI pomaga zautomatyzować proste zadania, usprawnia proces podejmowania decyzji, dzięki czemu pracownicy mogą się skupić na zadaniach strategicznych i kreatywnych.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Ułatwienia dla inwestorów. Nowe przepisy wchodzą w życie 

Następny Wpis

Forever Skies, czyli polski survival dla każdego

Powiązane wpisy

Jak budować efektywne relacje inwestorskie?

Relacje inwestorskie (investor relations – IR) to jeden z kluczowych elementów wpływających na wizerunek marki wśród obecnych i potencjalnych inwestorów.  Zainteresowanie spółką realnie przekłada się na płynność akcji oraz wycenę. Organizacje mają do wykorzystania kilkanaście narzędzi pozwalających budować efektywną komunikację z akcjonariuszami. Warto pamiętać, że nie ma jednego skutecznego przepisu na długoterminowe relacje. Wybór metod oraz narzędzi zależy od specyfiki organizacji, ale przede wszystkim potrzeb oraz oczekiwań inwestorów.
Avatar photo
Więcej

Fundusze kupują mieszkania w Polsce

Wciąż trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynki kapitałowe wkroczyła duża zmienność. Fundusze inwestycyjne próbują zatem znaleźć sposób na zabezpieczenie kapitału swoich klientów i wypracowanie na ich rzecz możliwie najwyższych zysków, najlepiej przy ograniczeniu ryzyka. Coraz częściej więc zwracają się ku rynkowi mieszkaniowemu. Ten w Polsce wciąż jest dość atrakcyjny na tle innych państw europejskich.
Avatar photo
Więcej
akceleratory biznesu

Akceleratory biznesu. Korzyści i wady uczestnictwa

Początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form wsparcia. Programy akceleracyjne łączą wsparcie finansowe z opieką merytoryczną doświadczonych ekspertów. Akceleratory dużą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, w Europie dopiero zaczynają pojawiać się tego typu możliwości dla młodych przedsiębiorców.
Avatar photo
Więcej