fbpx

Zastosowanie AI w gospodarce

Avatar photo
Raport przygotowany przez ekspertów uniwersytetu SWPS pokazuje najważniejsze trendy w zastosowaniu sztucznej inteligencji w gospodarce. Raport został przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem publikacji jest ukazanie charakterystyki i rozwoju AI oraz jej wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.
Wykorzystanie AI w medycynie

Obszar, na który ma wpływ AI w związku ze zdrowiem społeczeństwa to nowe leki, diagnostyka, terapia chorób czy innowacje kosmetyczne. Wykorzystywany jest tutaj mechanizm pozwalający na analizę dużej ilości danych z wielu źródeł, co optymalizuje procesy tworzenia nowych leków czy innych produktów.

Startup NaturalAntibody doktora Konrada Krawczyka wykorzystuje własne algorytmy uczenia maszynowego oraz dane zgromadzone w ciągu 40 lat przez naukowców w skróceniu czasu i zmniejszeniu kosztów produkcji leków opartych o przeciwciała. Z koleji firma Arterys Inc., amerykańskie przedsiębiorstwo założone przez studentów Uniwersytetu Stanforda wykorzystuje sztuczną inteligencję do obrazowania medycznego- narzędzie Breast.AI służy do wykrywania raka piersi, Chest.MSK.AI do wykrywania złamań czy zwichnięć i Neuro.AI do wykrywania udaru w tomografii komputerowej.

Kolejnym obszarem, w którym AI znajduje zastosowanie to rolnictwo, leśnictwo i żywność. Polska firma SmokeD sp.z o.o. opracowała system służący do wczesnego wykrywania pożarów, z którego korzysta już ponad 80 nadleśnictw w Polsce. Aplikacja Foodvisor wykorzystuje AI w celu analizowania obrazu posiłku pod kątem zawartości i analizy składników odżywczych. Platforma zapewnia również indywidualny coaching żywieniowy.

AI pomocna w walce ze zmianami klimatycznymi

W zrównoważonym rozwoju, trendzie, który niweluje szkodliwą działalność człowieka na środowisko naturalne, AI pomoże w rozwoju nowych materiałów, które są bezpieczne dla środowiska. Amerykańska firma Ecovative Design LLC, która dzięki odlewni wspomaganej przez AI jest w stanie szybko i tanio testować nowe produkty na bazie grzybów. Brytyjska firma Greyparrot AI Ltd. wykorzystuje oparty na sztucznej inteligencji system analizy składu odpadów w sortowniach. Technologie związane z niskoemisyjnymi i zintegrowanymi układami pozwalają na przesyłanie i dystrybucję energii cieplnej i energetycznej. Brytyjska firma Octopus Energy Ltd. uważana jest za lidera w wykorzystaniu AI w opracowywaniu efektywności energetycznej. Kraken to platforma do obsługi klientów dla energii, wody i łączy szerokopasmowych, które korzystają z rozwiązań zasilanych przez AI. Connectpoint sp. z.o.o. to polski startup, który stworzył program Smartvee, zbierający, analizujący, weryfikujący i korygujący dane z liczników prądu.

Również zeroemisyjne budownictwo wspierane jest przez sztuczną inteligencję. AI może pomóc nie tylko w tworzeniu zeroemisyjnych materiałów budowlanych, ale również w projektowaniu zrównoważonych energetycznie budynków, rozwijaniu systemów inteligentnego domu. Fiński startup Carbonide Oy zajmuje się opracowaniem technologii VTT Varbonaide do produkcji zeroemisyjnego betonu. Algorytm opracowany przez belgijską firmę Shayp SA wykrywa wycieki wody, co pozwala użytkownikom uniknąć marnotrawienia zasobów.

W transporcie zaś AI pomaga w zmniejszeniu energochłonności, emisyjności, w projektowaniu i testowaniu pojazdów. Singapurski startup Venti Technologies rozwija autonomiczne pojazdy używane w branży logistycznej. Zastosowanie sztucznej inteligencji poprawia wydajność oraz bezpieczeństwo. Natomiast polski startup Blees sp. z.o.o. rozwija wizję minibusa “na żądanie”, który będzie poruszał się samodzielnie.

Poza zmniejszaniem emisyjności, AI znajduje zastosowanie w optymalizacji gospodarki o obiegu zamkniętym. Opracowana przez norweskie przedsiębiorstwo Cycled Technologies aplikacja pozwala na sortowanie odpadów nadających się do recyklingu. Podobnie jak polski startup Bin-e sp. z o.o., który zaprojektował urządzenie do sortowania odpadów w miejscach publicznych.

Światowa wartość sztucznej inteligencji na rynku mediów i rozrywki została wyceniona na 10,87 mld w 2021 i szacuje się, że w latach 2022-2030 będzie rosła w skumulowanym wskaźniku w tempie ok. 27%.

Sztuczna inteligencja znacząco zmienia sposób, w jakim funkcjonują przedsiębiorstwa. Kształtuje rozwój gospodarki. Wspomaga optymalizację, kontrolę jakości, poprawia konkurencyjność firm. AI pomaga zautomatyzować proste zadania, usprawnia proces podejmowania decyzji, dzięki czemu pracownicy mogą się skupić na zadaniach strategicznych i kreatywnych.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Ułatwienia dla inwestorów. Nowe przepisy wchodzą w życie 

Następny Wpis

Forever Skies, czyli polski survival dla każdego

Powiązane wpisy

Martech w Polsce coraz mocniejszy. Jak wyglądał 2022 rok w branży marketing technology?

Technologia w marketingu odgrywa coraz większą rolę. Martech to połączenie marketingu i nowych technologii, które w centrum działań stawia odbiorcę. W Polsce funkcjonuje nawet ok. 740 startupów oferujących narzędzia pozwalające na jeszcze lepsze zrozumienie potrzeb klientów w cyfrowej rzeczywistości. W Europie działa nawet 3647 organizacji, a polskie startupy to niemal 20 proc. łącznej liczby. Emergen Research szacuje, że do 2030 roku wartość rynku wyniesie ok. 660 mld dolarów.
Avatar photo
Więcej

Na świecie jest coraz cieplej, a ludzi jest coraz więcej. W jaki sposób zmiany klimatyczne i demograficzne wpłyną na społeczeństwo i gospodarkę?

Co czeka Polskę i świat w ciągu najbliższej dekady? Patrząc globalnie można wyróżnić kilka megatrendów, które już determinują życie gospodarcze i społeczne w różnych krajach oraz regionach. Jeden najczęściej przytaczanych to zmiany klimatyczne i rosnąca średnia globalna temperatura. Drugi megatrend dotyczy rosnącej liczby ludności. O zmianach mówi się od dawna wciąż jednak niewiele osób wie, w jaki sposób wpływają na codzienność społeczną i gospodarczą, a także na jakie zmiany należy się jeszcze przygotować.
Avatar photo
Więcej