fbpx

Ułatwienia dla inwestorów. Nowe przepisy wchodzą w życie 

Avatar photo
Na początku września prezydent podpisał nowelizację przepisów wprowadzających usprawnienia związane z wydawaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, ale również zapewniających łatwiejszą procedurę w przypadku inwestycji – głównie drogowych, wodnych i przeciwpowodziowych. W niektórych przypadkach zarządca drogi będzie mógł wejść na teren nieruchomości bez zgody właściciela. 

4 września br. prezydent podpisał Ustawę z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz niektórych innych ustaw. 

Zmiany zaproponowane zostały w większości w ramach prac Międzyresortowego Zespołu do spraw przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych w Rzeczypospolitej Polskiej. Większość przepisów ustawy wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Część z nich – po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a niektóre z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Decyzja środowiskowa – zmiany 

Decyzja środowiskowa pozwala ustalić, w jaki sposób należy przeprowadzić inwestycję, żeby nie pogorszyć stanu środowiska naturalnego. Zostaje wydana po przeprowadzeniu  oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dotychczas proces uzyskania decyzji był czasochłonny, a w niektórych sytuacjach brakowało również precyzyjnych przepisów. 

Znacząca zmiana dotyczy wdrożenia obowiązku przeprowadzenia analizy zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego już na początkowym etapie. Znika potrzeba prowadzenia postępowania m.in. wnioskowania o opinie oraz uzgodnienia jeżeli zostanie stwierdzona niezgodność. 

Inna zmiana dotyczy rozszerzenia katalogu inwestycji zaliczanych do strategicznych. Włączone zostały m.in. linie tramwajowe i metro, inwestycje dotyczące lotnisk użytku publicznego oraz związane z wydobyciem złóż. 

Ważny aspekt wiąże się z obiektami uznanymi za szczególnie ważne dla obronności lub bezpieczeństwa państwa. Nowelizacja wprowadza brak konieczności posiadania zgodności projektu z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Warto przypomnieć, że również we wrześniu prezydent podpisał nowelizację Prawa geologicznego i górniczego. W ramach nowych przepisów wprowadzono definicję złoża strategicznego. Jeżeli na konkretnym gruncie wystąpią wskazane pokłady, właściciel nie będzie mógł wykonać zabudowy terenu. 

Wdrożone zostały także przepisy umożliwiające zwolnienie inwestycji ze stosowania przepisów dyrektywy unijnej dotyczącej m.in. oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko, ale wyłącznie w niektórych przypadkach, które zostaną uregulowane w rozporządzeniu. Dla inwestora oznacza to zniesienie konieczności wnioskowania o decyzję środowiskową i realizację uproszczonej oceny środowiskowej na etapie decyzji inwestycyjnej. 

Zgoda właściciela niepotrzebna do wejścia na działkę?

Zgodnie z przepisami inwestor może wystąpić do właściwego miejscowo wojewody z wnioskiem o wydanie decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości lub jej części we wskazanych warunkach. 

Po pierwsze w sytuacji, gdy jest to niezbędne do przeprowadzenia pomiarów, badań lub innych prac wymaganych do sporządzenia karty informacyjnej przedsięwzięcia lub raportu o oddziaływaniu na środowisko dla inwestycji, dla których wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji jest poprzedzone decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. 

Po drugie, chodzi o zakres prac wymagany do sporządzenia wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji lub na potrzeby uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji, polegających w szczególności na wykonaniu badań archeologicznych, prac geologicznych albo określeniu geotechnicznych warunków posadowienia obiektu. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Czym jest pakiet e-commerce? Przepisy, które warto znać 

Następny Wpis

Zastosowanie AI w gospodarce

Powiązane wpisy

Rynek PRS w Polsce. 40 proc. wzrost w 2022 roku

Z danych przedstawionych przez PwC wynika, że oferta najmu instytucjonalnego w 2022 roku obejmowała 7 tys. nieruchomości. Natomiast prognozy wskazują, że do 2028 roku na polskim rynku znajdzie się aż 63 tys. mieszkań z sektora PRS. Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank i kancelarii Dentons wynika, że pod koniec 2022 roku na rynku znalazło się już 10,3 tys. lokali, a wzrost rok do roku wyniósł 40 proc. Czy dokładnie jest Private Rented Sector? Jak rozwinie się w ciągu najbliższych lat w Polsce?
Avatar photo
Więcej

Jak budować efektywne relacje inwestorskie?

Relacje inwestorskie (investor relations – IR) to jeden z kluczowych elementów wpływających na wizerunek marki wśród obecnych i potencjalnych inwestorów.  Zainteresowanie spółką realnie przekłada się na płynność akcji oraz wycenę. Organizacje mają do wykorzystania kilkanaście narzędzi pozwalających budować efektywną komunikację z akcjonariuszami. Warto pamiętać, że nie ma jednego skutecznego przepisu na długoterminowe relacje. Wybór metod oraz narzędzi zależy od specyfiki organizacji, ale przede wszystkim potrzeb oraz oczekiwań inwestorów.
Avatar photo
Więcej

Czy warto inwestować w sztukę?

Rynek sztuki notuje kolejne rekordy. W ubiegłym roku w Polsce inwestorzy oraz kolekcjonerzy przeznaczyli na dzieła sztuki ponad 600 mln zł. Inwestowanie w sztukę to długoterminowa forma lokowania kapitału. Często na zysk trzeba poczekać nawet pięć czy dziesięć lat. Dla wielu inwestorów angażowanie środków w materialny przedmiot zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala skutecznie zdywersyfikować portfel.
Avatar photo
Więcej