fbpx

Czym jest pakiet e-commerce? Przepisy, które warto znać 

Avatar photo
Proces podejmowania decyzji zakupowych zmienił się na zawsze – coraz więcej osób robi zakupy online. Eksperci prognozują, że do 2026 roku łączna wartość polskiego rynku e-commerce wyniesie nawet 162 mld zł. Decydując się na otwarcie e-commerce, warto mieć pełną świadomość obowiązujących regulacji. W lipcu 2021 roku weszły w życie przepisy obejmujące tzw. pakiet e-commerce ułatwiający rozliczanie VAT w ramach państw Unii Europejskiej. Poza tym warto również pamiętać o możliwościach zapewnionych przez system informatyczny TAX FREE.
Czym jest pakiet e-commerce? 

Pakiet e-commerce to zbiór rozwiązań ułatwiających rozliczanie VAT od sprzedaży towarów i usług w stosunku do konsumentów znajdujących się w innych państwach Unii Europejskiej. Zdaniem rządzących rozwiązania sprzyjają wzmocnieniu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynku europejskim. Korzyści czerpią głównie portale aukcyjne i sprzedażowe, a także polscy pośrednicy, których najczęściej dotyka nieuczciwa konkurencja wśród państw członkowskich. 

Pakiet e-commerce obejmuje zniesienie na terenie Unii Europejskiej zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Poza tym wprowadzono również rozszerzenie zakresu transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop. Warto również wiedzieć, że wprowadzono możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w UE, w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop. 

Uproszczoną procedurę wdrożono również w odniesieniu do deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro. 

Dodatkowo warto znać nowe obowiązki operatora interfejsów elektronicznych, które mają ułatwić sprzedaż na terenie UE. 

System TAX FREE – zmiany przepisów 

Od 1 stycznia 2022 roku sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, mają obowiązek wystawić dokument TAX FREE w formie elektronicznej. 

Krajowy System Teleinformatyczny TAX FREE to narzędzie do wystawiania i rejestrowania elektronicznych dokumentów TAX FREE. Pozwala również prowadzić ewidencję wypłaconych kwot zwrotu podatku VAT podróżnym. 

W ramach systemu właściciel biznesu wskazuje miejsca dokonywania sprzedaży i zwrotu podatku w procedurze TAX FREE. 

Wprowadzona zmiana łączy się z koniecznością wykorzystania kas online. Dotyczy to nie tylko sprzedawców już działających w obszarze sprzedaży towarów podróżnym, ale również planujących rozpoczęcie procesu.

Kto musi posiadać kasę online? 

Kasy online pozwalają na przesyłanie danych na zewnętrzne nośniki oraz ciągłe przesyłanie danych do systemu CRK gromadzącego m.in. paragony czy raporty dobowe. Do firm, które mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej online, należą m.in. jednostki świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedające świadczące stałe lub sezonowe usługi związane z wyżywieniem, fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane w zakresie opieki medycznej czy prawnicze.  

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jaka jest sytuacja na rynku nieruchomości? [WRZESIEŃ 2023]

Następny Wpis

Ułatwienia dla inwestorów. Nowe przepisy wchodzą w życie 

Powiązane wpisy