fbpx

Jaka jest sytuacja na rynku nieruchomości? [WRZESIEŃ 2023]

Avatar photo
Sytuacja na rynku mieszkań w Polsce stale się zmienia. Ostatnie trendy doprowadzają do wzrostu akcji spółek budowlanych, a także do wzrostu cen materiałów i mieszkań. Co obecnie wpływa na powyższą sytuację? Jakie są perspektywy rynku nieruchomości?
Firmy budowlane zyskują na wartości 

Polska firma budowlana Budimex została włączona do renomowanego indeksu giełdowego MSCI Poland, co miało znaczący wpływ na wartość jej akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Cena akcji firmy skoczyła o ponad 17%, osiągając poziom 491,50 zł, w porównaniu z ceną 420 zł dzień wcześniej. Warto wspomnieć, że spółka będąca jednym z największych graczy w polskim sektorze budowlanym zyska teraz większą ekspozycję na inwestorów zagranicznych. 

Nowe zmiany w prawie budowlanym

Jednocześnie Sejm przyjął nową ustawę deregulującą prawo budowlane. W praktyce oznacza ona, że domy jednorodzinne o powierzchni przekraczającej 70 metrów kwadratowych można będzie budować bez formalnego pozwolenia. Zmiana ta ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu budowy, co może wpłynąć na popyt na nieruchomości i materiały budowlane. Ten czynnik bez wątpienia usprawni budowanie domków letniskowych, bądź takich, które mają służyć jako miejsce na najem krótkoterminowy. Niemniej jednak oprócz zmiany prawa musimy również wspomnieć o zmianie ceny materiałów. 

Ceny materiałów budowlanych nadal wzrastają

Mimo nowych przepisów, ceny materiałów budowlanych kontynuują swoją tendencję wzrostową. Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, zaznaczył, że nowe regulacje nie eliminują potrzeby ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Co ciekawe – w ramach inicjatywy mającej na celu dodatkowe ułatwienie procesu budowy, ministerstwo planuje udostępnić obywatelom bezpłatne projekty domów o powierzchniach 120, 150 i 180 metrów kwadratowych. Projekty te mają zostać wybrane i udostępnione publicznie przed końcem bieżącego roku. Oprócz wzrostu zainteresowania domami obserwujemy również natłok chętnych na zaciągnięcie zobowiązania BK2. 

Bezpieczny kredyt 2% zmienia reguły gry

Wprowadzenie programu “Bezpieczny Kredyt 2%” spowodowało prawdziwy szał na rynku nieruchomości w Polsce. Banki są zasypywane wnioskami o pożyczki, a liczba złożonych wniosków tylko do 26 lipca wyniosła około 12,5 tysiąca. Wiele osób zwraca się ku rynkowi pierwotnemu – zwłaszcza, że oferta używanych mieszkań jest ograniczona przez oczekiwane zniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych.

“Castingi” dla kupujących

Niestety powyższa sytuacja doprowadza do kuriozalnych zachowań. Z powodu ograniczonej liczby dostępnych mieszkań, sprzedający zaczęli organizować tzw. “castingi” dla potencjalnych kupujących. Właściciele nieruchomości mają teraz luksus wyboru i są skłonni sprzedać mieszkanie tym, którzy oferują najwyższe ceny. Co gorsza – takie praktyki są obecne nie tylko w Warszawie, ale również w innych dużych miastach Polski.

Wzrost cen mieszkań

Oprócz konkurencji wśród potencjalnych nabywców obserwujemy również wzrost ceny mieszkań. Według oficjalnych informacji – w większości miast wojewódzkich ceny za metr kwadratowy mieszkania wzrosły nawet o 12% w ciągu ostatniego roku. W miastach turystycznych różnice są jeszcze bardziej zauważalne, z cenami spadającymi o 11% w Sopocie i wzrastającymi o niemal 19% w Szklarskiej Porębie.

W miastach takich jak Wrocław i Poznań, ceny wzrosły o ponad 7%. Natomiast w Warszawie i Gdańsku wzrost był znacznie mniejszy. W miastach uznawanych za cenowo umiarkowane, takich jak Rzeszów i Opole, ceny skoczyły odpowiednio o 9,88% i 11,98%. 

Program “Bezpieczny Kredyt 2%” wywołał wiele zmian na rynku nieruchomości – od zwiększonego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi po rosnące ceny i “castingi” dla potencjalnych kupujących. Powyższe zmiany pokazują dynamiczny i nieprzewidywalny charakter rynku, który prawdopodobnie będzie nadal ewoluować w nadchodzących miesiącach. Bez wątpienia powyższa sytuacja pokazuje, że spodziewany efekt kredytu 2% właśnie ziszcza się na naszych oczach. Pytanie brzmi tylko – do jakiego momentu preferencyjne kredyty będą pompować i tak już istniejącą bańkę na rynku nieruchomości.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Straty liczone w miliardach juanów. Kryzys w Chinach się pogłębia

Następny Wpis

Czym jest pakiet e-commerce? Przepisy, które warto znać 

Powiązane wpisy

Rynek PRS w Polsce. 40 proc. wzrost w 2022 roku

Z danych przedstawionych przez PwC wynika, że oferta najmu instytucjonalnego w 2022 roku obejmowała 7 tys. nieruchomości. Natomiast prognozy wskazują, że do 2028 roku na polskim rynku znajdzie się aż 63 tys. mieszkań z sektora PRS. Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank i kancelarii Dentons wynika, że pod koniec 2022 roku na rynku znalazło się już 10,3 tys. lokali, a wzrost rok do roku wyniósł 40 proc. Czy dokładnie jest Private Rented Sector? Jak rozwinie się w ciągu najbliższych lat w Polsce?
Avatar photo
Więcej

Wszystko, co musisz wiedzieć o umowie rezerwacyjnej

Umowa rezerwacyjna gwarantuje pierwszeństwo zakupu nieruchomości. Decydując się na rezerwację nabywca wskazuje zainteresowanie mieszkaniem lub domem i wnosi opłatę za czasowe wyłączenie oferty. Deweloper zobowiązuje się, że nie sprzeda lokalu w określonym czasie. Obie strony potwierdzają chęć zawarcia umowy deweloperskiej. Czym różni się umowa rezerwacyjna od deweloperskiej? Jakie elementy powinna zawierać? O czym należy pamiętać podpisując kontrakt?
Avatar photo
Więcej