fbpx

W 2022 r. spadł popyt na nowe mieszkania, ale ceny wciąż rosły

Avatar photo
Miniony rok nie należał do łatwych dla osób planujących zakup mieszkania, ale również deweloperów oferujących nowe nieruchomości. Wysoka inflacja, zmiany stóp procentowych oraz zaostrzenie procedur przyznawania decyzji kredytowych to jedne z najważniejszych przyczyn mających wpływ na spadek popytu na mieszkania w 2022 r. Z danych przedstawionych przez portal rynekpierwotny.pl wynika, że w siedmiu największych miastach w kraju sprzedaż nowych mieszkań spadła o 35 proc.

2021 r. był rekordowy pod względem sprzedanych mieszkań, a liczba udzielonych wniosków była niemal tak wysoka, jak w latach 2007 i 2008. Zmiany gospodarcze i rynkowe w 2022 r. sprawiły, że więcej mieszkań nabywanych była przez inwestorów gotówkowych. Wielu deweloperów zdecydowało się na wstrzymanie kolejnych inwestycji. Portal rynekpierwotny.pl uwzględnił dane z miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź, Poznań.

Spadek popytu na mieszkania

Portal rynekpierwotny.pl przedstawił porównanie liczby sprzedaych mieszkań w 2021 i 2022 r. w siedmiu największych miastach w Polsce. Niemal w każdym zanotowano średnio 30 proc. spadek, w tym najwyższy we Wrocławiu – 43 proc. i najniższy w Krakowie – 27 proc. Biorąc pod uwagę ostatnie dwa miesiące 2022 r. duży spadek zanotowano w Poznaniu – 64 proc. Łodzi – 58 proc. oraz Katowicach – 51 proc. Łącznie w grudniu liczba sprzedanych mieszkań wyniosła 1,8 tys. nieruchomości. W stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowano spadek w wysokości 32 proc. Z danych przedstawionych przez portal wynika, że w 2022 r. sprzedano łącznie 32,7 tys. lokali, czyli o 35 proc. mniej niż w roku 2021.

Mniej przyznanych kredytów mieszkaniowych 

Przez cały rok Biuro Informacji Kredytowej systematycznie podawało informacje dotyczące wnioskowania o kredyt mieszkaniowy w minionym miesiącu. Chociaż nie pojawiły się jeszcze dane za grudzień, szacunki jednoznacznie wskazują na duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 r. Do listopada banki udzieliły 127,2 tys. kredytów hipotecznych. Tymczasem w 2021 r. było ich aż 276,5 tys. Miniony rok był najsłabszym pod względem liczby udzielonego kredytowania od 2004 r. Nawet podczas kryzysu finansowego w 2008 r. przyznano więcej pozytywnych decyzji.

Ceny mieszkań wciąż rosły, ale podaż spadła

Spadek popytu nie przełożył się jednak na spadek cen mieszkań. Wzrost w 2022 r. wyniósł 9-17 proc. na metrze kwadratowym. Na sytuację wpłynęło kilka czynników. Jednym z najbardziej znaczących były rosnące ceny kosztów budowy – materiałów, ale również wykonawstwa. Część deweloperów musiało zdecydować się na ograniczenie inwestycji. Spadek podaży pozwolił ograniczyć konkurencję cenową. Uwzględniając dane dla siedmiu największych miast przedstawione przez portal rynekpierwotny.pl w 2022 r. na rynku pojawiło się 35,5 tys. mieszkań od deweloperów, co przełożyło się na spadek w wysokości 14 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Na rynku mieszkaniowym wielu klientów stanowiły osoby posiadające wystarczającą ilość gotówki. Deweloperzy odpowiadali na zmianę oczekiwań zamożnych klientów oferując wysokiej jakości nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach. Najwyższy wzrost średnich cen mieszkań oferowanych przez deweloperów w grudniu 2022 r. w stosunku do grudnia 2021 r. zanotowano w Łodzi (+17 proc.) – 8,1 tys. zł do 9,5 tys. zł za m kw. w 2022 r., Wrocławiu (+15 proc.) – 10,4 tys. do prawie 12 tys. za m kw. oraz w Krakowie (+11 proc.) – 11 tys. do 12,3 tys. za m kw. i Poznaniu (+11 proc.) – 9,2 tys. zł do 10,2 tys. zł. Wśród ofert pojawiało się mniej bardzo tanich nieruchomości, a wzrosła liczba drogich oraz ekskluzywnych lokali.

Total
3
Shares
Poprzedni wpis

Deep tech w Polsce. Szanse, wyzwania i perspektywy rozwoju

Następny Wpis

Polacy nie chcą euro. Plusy i minusy przyjęcia wspólnej waluty

Powiązane wpisy

W 2022 roku stabilna sytuacja na rynku nieruchomości oprócz segmentu mieszkaniowego

Z raportu EY "Przewodnik po polskim rynku nieruchomości 2023" wynika, że w 2022 roku na polskim rynku nieruchomości inwestorzy zawarli 122 transakcje, a ich łączna wartość wyniosła 5,8 mld euro. Niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak wysoka inflacja czy wojna w Ukrainie nie wpłynęły negatywnie na sytuację na rynku nieruchomości. Jedynie segment mieszkaniowy zanotował gorszy wynik, głównie w związku ze zmianami w dostępie do kredytowania.
Avatar photo
Więcej
ekologiczne osiedla

Ekologiczne osiedla. 5 rozwiązań z korzyścią dla środowiska

Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zmian klimatycznych i wpływu podejmowanych działań na środowisko. Ekologiczne rozwiązania zmieniają decyzje zakupowe w różnych branżach. Budownictwo, architektura, gospodarka przestrzenna… świadomość ekologiczna wkracza również na rynek nieruchomości. Jakie rozwiązania wykorzystują deweloperzy w nowych osiedlach?
Avatar photo
Więcej