fbpx

Popyt na mieszkania w Europie wciąż rośnie. Rynek z rekordowym wynikiem

Avatar photo
Europejski rynek mieszkaniowy nie zwalnia tempa. Popyt na nieruchomości wciąż rośnie, a podaż nie jest w stanie spełnić oczekiwań odbiorców. Niepewna sytuacja gospodarcza i polityczna sprawiły, że inwestorzy chętniej decydują się na bezpieczne i stabilne miejsca lokacji kapitału.

Z danych przedstawionych w raporcie Colliers wynika, że europejski rynek mieszkaniowy nie słabnie. W 2021 roku wolumen inwestycji w mieszkania przekroczył 30 proc. wszystkich inwestycji w nieruchomości. Rekordowy wynik to efekt wzrostu wolumenu o 89 proc. w stosunku do roku poprzedniego. 

Rynek mieszkaniowy w Europie 

Popyt na nowe mieszkania nie słabnie, a nieruchomości postrzegane są jako stabilne i bezpieczne miejsce lokowania kapitału. Niepewność gospodarcza i polityczna sprawiają, że wielu inwestorów sięga po sprawdzone rozwiązania zapewniające pewny zysk. Z kolei podaż wciąż nie zaspokaja w pełni oczekiwań generowanych przez popyt. 

Raport przygotowany przez Colliers przedstawia najszybciej rozwijające się rynki o dużym udziale inwestycji mieszkaniowych w Europie. Na pierwszym miejscu plasuje się Berlin, przede wszystkim przez transakcję przejęcia Deutsche Wohnen. Wśród rozwijających się rynków dużą rolę odgrywają również dwa hiszpańskie miasta – Barcelona i Madryt, a także Manchester i Dublin. Duży udział inwestycji mieszkaniowych notuje się w krajach skandynawskich – w szwedzkim Sztokholmie, Göteborg i Malmo oraz Helsinkach i Kopenhadze. 

Colliers zwraca uwagę na niską podaż mieszkań w Irlandii, która odnotowuje rekordowe wskaźniki. Niedobór mieszkań występuje również we Francji i znacząco osłabia aktywność inwestorów w regionie. W Wielkiej Brytanii na rynek trafia coraz więcej mieszkań z inwestycji BTR – zanotowano wzrost rzędu 33 proc. oraz rekordowy poziom 5,6 mln euro. Colliers przedstawia również sytuację na rynku włoskim, gdzie inwestorzy koncentrują się na dużych ośrodkach akademickich i miastach zamieszkanych przez młodych, rozwijających się pracowników. 

Trendy inwestorskie na rynku mieszkaniowym 

Coraz więcej inwestorów decyduje się na angażowanie kapitału w inne formy nieruchomości jak np. mieszkania socjalne czy tzw. budownictwo na wynajem. Popularność zyskują również lokalne inwestycje, często o niszowym charakterze. Inwestorzy chętniej angażują kapitał w prywatne akademiki oraz pozostałe nieruchomości dedykowane studentom i młodym pracownikom w miastach będących ośrodkami akademickimi oraz biznesowymi. Rozwiązania cieszą się popularnością wśród inwestorów w Europie Środkowo-Wschodniej, ale również we Włoszech i Hiszpanii – wskazuje Damian Harrington, Dyrektor Działu Badań Rynków Kapitałowych Colliers, Dyrektor Działu Badań w regionie EMEA. 

Polski rynek mieszkaniowy na tle europejskich 

Colliers odnotowało rosnącą popularność mieszkań na wynajem w Polsce. Rosnąca inflacja, cykliczne wzrosty stóp procentowych czy niestabilność gospodarcza i polityczna w regionie sprawiają, że coraz mniej osób decyduje się na zakup mieszkania na własność. Potencjał w wynajmie dostrzegają nie tylko prywatni inwestorzy, ale również duże podmioty gospodarcze. Inwestorzy coraz częściej wybierają najem instytucjonalny jako formę zabezpieczenia i alokacji kapitału. Ceny mieszkań w Polsce wciąż rosną, co wynika m.in. ze wzrostu cen materiałów budowlanych i ogólnych kosztów budowy. 

Dorota Wysokińska-Kuzdra, Dyrektor Działu Corporate Finance i Living Services na region Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers prognozuje dynamiczny rozwój rynku w ciągu najbliższych kilku lat. Ekspertka przywołuje przykład zakupu nieruchomości za 1,51 mld zł przez joint venture Cornerstone Partners & Crestyl Budimex. Plany zakładają, że w ciągu 5 lat Heimstaden Bostad nabędzie 2,5 tys. mieszkań na wynajem. 

Rynek BTR w Polsce to 7,5 tys. mieszkań po stronie podaży i aż 23 tys. lokali w trakcie budowy. W 2021 r., jak podkreśla Dorota Wysokińska-Kuzdra aż 75 proc. inwestycji stanowiły transakcje forward purchase i joint venture.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Ruszyło Orange 5G Lab. Firmy poznają działanie sieci 5G w praktyce

Następny Wpis

Walka z inflacją. Czy rosnącą inflację da się zatrzymać?

Powiązane wpisy