fbpx

Początek roku na rynku nieruchomości. Kolejny spadek liczby rozpoczętych inwestycji

Avatar photo
Początek roku na rynku nieruchomości zwykle bywa spokojny, a uzyskane dane wskazują na spadki. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że po trudnym 2022 roku w styczniu br. zanotowano mniejszą liczbę rozpoczętych inwestycji oraz wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym. Prognozy nie wskazują jednak, że w kolejnych miesiącach nastąpi gwarantowane odbicie.
Kolejny spadek liczby rozpoczętych inwestycji

Z danych GUS wynika, że w styczniu rozpoczęto budowę łącznie 9,4 tys. mieszkań czyli o 19,9 proc. mniej niż w styczniu 2022 roku. To spadek ogólnej liczby rok do roku oraz najsłabszy wynik od kilku lat. Wśród deweloperów wynik wyniósł 5,8 tys. nieruchomości. 

Analizując dane z lat ubiegłych można zauważyć, że na początku roku systematycznie notuje się niższe wyniki. W kolejnych miesiącach następuje jednak odbicie. Aktualna sytuacja na rynku nie daje jednak gwarancji, że w najbliższych tygodniach dojdzie do poprawy. W minionym roku inwestorzy znacząco ograniczali nowe projekty, a wielu ekspertów zwraca uwagę, że trend utrzyma się jeszcze w 2023 roku. 

W styczniu br. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 15,2 tys. mieszkań tzn. o 32,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

Więcej mieszkań oddanych do użytkowania w styczniu

Natomiast w pierwszym miesiącu nowego roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w roku poprzednim. 18,2 tys. mieszkań trafiło do docelowych odbiorców czyli o 9,1 proc. więcej niż w styczniu 2022 roku. W tym aż 10,4 tys. nieruchomości przekazali deweloperzy, co przełożyło się na 16,1 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku 2022. 7,6 tys. lokali oddali inwestorzy indywidualni – 3,7 proc. wzrost rok do roku. Łącznie powierzchnia mieszkań wyniosła 1,7 mln m kw. a przeciętny lokal miał metraż 94,8 m kw. Dane dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania nie są jednak odzwierciedleniem obecnej sytuacji, ale stanu sprzed około dwóch lat. 

Średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym bez większych zmian

Z danych przedstawionych przez RynekPierwotny.pl  wynika, że w styczniu 2023 roku nie zanotowano drastycznych zmian średnich cen mieszkań na rynku pierwotnym. Biorąc pod uwagę największe miasta w Polsce – w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu sytuacja pozostała bez zmian. W Gdańsku i Katowicach zanotowano 1 proc. spadek średniej ceny mieszkań w ofercie deweloperów, a w Poznaniu wartość spadła o 3 proc. Jedynie w Łodzi ceny wzrosły o 3 proc. Jak wytłumaczył ekspert RynekPierwotny.pl i GetHome.pl Marek Wielgo wskazany wynik jest efektem wprowadzenia na rynek przez dewelopera 325 mieszkań ze średnią ceną ok. 11 tys. zł za m kw. która przekroczyła średnią wartość dla grudnia 2022 roku. 

Mimo ogólnego spadku popytu na rynku ceny mieszkań wciąż nie przestają spadać. W największych polskich miastach deweloperzy decydują się na wprowadzenie nieruchomości dedykowanych zamożnym klientom. Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że w styczniu 2023 roku w Warszawie niemal zniknęły mieszkania do 8 tys. zł za m kw., a wzrosła liczba lokali o wartości powyżej 12 tys. zł za m kw – z 39 proc. w grudniu 2022 roku do 58 proc. w styczniu 2023 roku. Podobna sytuacja miała miejsce na rynku w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. 

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym

Średnia cena ofertowa mieszkań na rynku wtórnym pozostała niemal bez zmian. Jedynie w Poznaniu zanotowano 1 proc. wzrost miesiąc do miesiąca jak wynika z danych BIG DATA GetHome.pl przedstawionych przez RynekPierwotny.pl

W styczniu 2023 roku za mieszkanie z rynku wtórnego w Warszawie trzeba było zapłacić 14,9 tys. zł za m kw., w Gdańsku 12,9 tys. zł za m kw. a w Krakowie – 12,8 tys. zł za m kw. Biorąc pod uwagę największe miasta w Polsce najtaniej było w Katowicach – 6,9 tys. zł za m kw. oraz Łodzi – 7,2 tys. zł za m kw. Oprócz wymienionych dwóch lokalizacji, w pozostałych miastach dominują mieszkania o wartości powyżej 10 tys. zł za m kw. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Spółka gamingowa VeCube zapowiada start emisji udziałów i umożliwia wcześniejszy zapis z bonusami

Następny Wpis

Spowolnienie gospodarcze. Czy zwolnienia to jedyne rozwiązanie?

Powiązane wpisy

Samowystarczalne budynki, czyli rozwiązania zeroenergetyczne w nieruchomościach

W 2023 roku rachunki za prąd wzrosną nawet dwukrotnie. Niestabilna sytuacja gospodarcza w połączeniu z rosnącą świadomością ekologiczną sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na samowystarczalne budynki. Niezależność od dostaw prądu czy gazu wymaga przemyślanego projektu. Co warto wiedzieć o rozwiązaniach zeroenergetycznych w nieruchomościach?
Avatar photo
Więcej

Wzrost podatku od nieruchomości. Nowe stawki w 2023 r.

Wszystkie miasta wojewódzkie podjęły decyzję o wzroście podatków od nieruchomości od nowego roku. Kwota wzrośnie średnio o 12 proc. Większość samorządów będzie stosować stawki maksymalne wskazane przez Ministerstwo Finansów w obwieszczeniu z 1 sierpnia 2022 r. Wpływy z podatków od nieruchomości stanowią ważny element budżetów samorządowych. Szacuje się, że wynoszą około 17 proc. dochodów gmin.
Avatar photo
Więcej
ekologiczne osiedla

Ekologiczne osiedla. 5 rozwiązań z korzyścią dla środowiska

Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zmian klimatycznych i wpływu podejmowanych działań na środowisko. Ekologiczne rozwiązania zmieniają decyzje zakupowe w różnych branżach. Budownictwo, architektura, gospodarka przestrzenna… świadomość ekologiczna wkracza również na rynek nieruchomości. Jakie rozwiązania wykorzystują deweloperzy w nowych osiedlach?
Avatar photo
Więcej