fbpx

Spadek inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek hamuje? 

Avatar photo
Z danych przedstawionych przez Vestbee w raporcie „VC Funding In CEE Report – 1Q 2023” wynika, że inwestycje w regionie CEE spadły o 60 proc. w stosunku rok do roku. W pierwszym kwartale br. łączna kwota inwestycji wyniosła 600 mln euro. Natomiast w analogicznym okresie w roku ubiegłym było to 1,6 mld euro. Widoczny spadek dotyczy nie tylko rynku Europy Środkowo-Wschodniej, ale ma charakter globalny.

W ostatnich okresach na rynku venture capital notowano kolejne rekordowe wyniki, a wyceny spółek osiągały coraz wyższe poziomy. Eksperci zwracają uwagę, że schłodzenie było nieuniknione po długim okresie wnoszącym.

Pierwszy kwartał 2023 roku na rynku venture capital

Z raportu „VC Funding In CEE Report – 1Q 2023” wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku łączna wartość transakcji VC na rynku globalnym wyniosła 76 mld dolarów, a to przełożyło się na spadek o 53 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. W analogicznym okresie w roku ubiegłym było to 162 mld dolarów. Największe transakcje zanotowano w ramach inwestycji w spółkę OpenAI – 10 mld dolarów oraz Stripe – 6,5 mld dolarów. Wyłączając dwie największe transakcje finansowanie w pierwszym kwartale br. byłoby jeszcze niższe i ukształtowało się na poziomie około 60 mld dolarów. Eksperci Vestbee zwracają uwagę na ostrożne podejście inwestorów we wszystkich fazach, którzy zdecydowali się równoważyć nowe możliwości inwestycyjne z zarządzaniem istniejącymi portfelami.

W regionie CEE inwestycje venture capital wyniosły nieco ponad 600 mln euro. Natomiast w poprzednim kwartale wartość wyniosła 1,1 mld euro. Na rynku Europy Środkowo-Wschodniej wciąż utrzymuje się duża niepewność wpływająca na pogarszającą się sytuację makroekonomiczną. Vestbee podkreśla, że do spadku inwestycji przyczyniły się ostrożne nastroje inwestorów zagranicznych. Pod względem wolumenu inwestycji na uwagę zasługują rynki w Polsce, Estonii, Bułgarii i Rumunii, które pozyskały finansowanie wynoszące niecałe 400 mln euro. Natomiast najpopularniejsze sektory to e-commerce, Gaming, Fintech, AI, Analytics i SaaS. 80 rund zostało nieujawnionych pod względem wartości transakcji. 

Największa ujawniona runda inwestycyjna: 

  • TOKHIT – runda venture – 93,6 mln euro, 
  • Lokalise – runda venture – 57,2 mln euro, 
  • Dronamics – Seria A – 37,2 mln euro,  
  • Centurion Invest – Runda venture – 23,5 mln euro,  
  • CAST AI – Seria A – 18,8 mln euro, 
  • Rangeforce – Seria B – 18,8 mln euro, 
  • Vue Storefront – Seria A – 18,8 mln euro.

Na rynku widać istotne zmiany będące odpowiedzią na niepewność. W pierwszym kwartale br. nie zanotowano żadnej megarundy, czyli rundy powyżej 100 mln euro. Inwestorzy chętniej angażowali się w mniejsze rudy finansowania dążąc do większej dywersyfikacji ryzyka.  Popularne było dążenie do rozłożenia ryzyka inwestycyjnego na wiele przedsięwzięć zamiast koncentrowania się na kilku możliwościach finansowania na dużą skalę.

Szansa na rozwój?

Od dawna pojawiały się głosy wskazujące na zbyt wysokie wyceny spółek nie mające odniesienia do realiów rynkowych. Eksperci Vestbee zwracają uwagę, że na rynku wciąż działa wiele funduszy zainteresowanych inwestycjami. Szacunki wskazują, że w skali globalnej dostępne zasoby wynoszą nawet 580 mld dolarów. Obecna sytuacja makroekonomiczna wiążąca się z dużą niepewnością sprawia, że trudno jednak wskazać jednoznaczne prognozy. W następnym kwartale okaże się w jaki sposób inwestorzy zareagują na sytuację dotyczącą rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Infection Free Zone coraz popularniejsze. Nowy tytuł od Jutsu Games i Games Operators 

Następny Wpis

Przedsiębiorcy chcą zmian. Dekalog biznesu wpłynie na polityków? 

Powiązane wpisy

Inflacja w strefie euro spada, ale wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie

Z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że w ponad 80 proc. ogłoszeń o pracę nie znalazły się wymagania dotyczące konkretnego wykształcenia. Na rynku pojawiło się nawet kilkadziesiąt nowych kompetencji związanych nie tylko z konkretnym zawodem, ale również nowymi technologiami. Jakich pracowników potrzebuje rynek? Które kompetencje warto rozwijać?
Avatar photo
Więcej

Portowanie – pracochłonne odtwarzanie czy szansa na dochodowy biznes w branży gier?

Przenoszenie gier komputerowych na inne platformy sprzętowe to dynamicznie rozwijająca się gałąź branży gier. Spółki zajmujące się portowaniem wypracowują własne modele biznesowe gwarantujące coraz lepszą pozycję na rynku. Część zajmuje się wyłącznie pracą na rzecz partnerów. Niektóre, jak 100 Games wykorzystują wiedzę i doświadczenie do tworzenia własnych produkcji.
Avatar photo
Więcej

Dziury w sankcjach. Czym jest transfer STS?

Od 5 grudnia 2022 r. embargo nałożone na rosyjską ropę przewożoną drogą morską stało się faktem. Zakaz obowiązuje wszystkie kraje UE przy pomocy USA oraz Wielką Brytanię. Równolegle kraje G7 nałożyły limit cenowy, tzw. price cap. Ten mechanizm miał za zadanie obniżyć zyski Rosji ze sprzedaży czarnego złota i zmusić do zaprzestania inwazji na Ukrainę. Kreml wykorzystując luki prawne, obchodzi zakaz.
Avatar photo
Więcej