fbpx

Spadek inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek hamuje? 

Avatar photo
Z danych przedstawionych przez Vestbee w raporcie „VC Funding In CEE Report – 1Q 2023” wynika, że inwestycje w regionie CEE spadły o 60 proc. w stosunku rok do roku. W pierwszym kwartale br. łączna kwota inwestycji wyniosła 600 mln euro. Natomiast w analogicznym okresie w roku ubiegłym było to 1,6 mld euro. Widoczny spadek dotyczy nie tylko rynku Europy Środkowo-Wschodniej, ale ma charakter globalny.

W ostatnich okresach na rynku venture capital notowano kolejne rekordowe wyniki, a wyceny spółek osiągały coraz wyższe poziomy. Eksperci zwracają uwagę, że schłodzenie było nieuniknione po długim okresie wnoszącym.

Pierwszy kwartał 2023 roku na rynku venture capital

Z raportu „VC Funding In CEE Report – 1Q 2023” wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku łączna wartość transakcji VC na rynku globalnym wyniosła 76 mld dolarów, a to przełożyło się na spadek o 53 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. W analogicznym okresie w roku ubiegłym było to 162 mld dolarów. Największe transakcje zanotowano w ramach inwestycji w spółkę OpenAI – 10 mld dolarów oraz Stripe – 6,5 mld dolarów. Wyłączając dwie największe transakcje finansowanie w pierwszym kwartale br. byłoby jeszcze niższe i ukształtowało się na poziomie około 60 mld dolarów. Eksperci Vestbee zwracają uwagę na ostrożne podejście inwestorów we wszystkich fazach, którzy zdecydowali się równoważyć nowe możliwości inwestycyjne z zarządzaniem istniejącymi portfelami.

W regionie CEE inwestycje venture capital wyniosły nieco ponad 600 mln euro. Natomiast w poprzednim kwartale wartość wyniosła 1,1 mld euro. Na rynku Europy Środkowo-Wschodniej wciąż utrzymuje się duża niepewność wpływająca na pogarszającą się sytuację makroekonomiczną. Vestbee podkreśla, że do spadku inwestycji przyczyniły się ostrożne nastroje inwestorów zagranicznych. Pod względem wolumenu inwestycji na uwagę zasługują rynki w Polsce, Estonii, Bułgarii i Rumunii, które pozyskały finansowanie wynoszące niecałe 400 mln euro. Natomiast najpopularniejsze sektory to e-commerce, Gaming, Fintech, AI, Analytics i SaaS. 80 rund zostało nieujawnionych pod względem wartości transakcji. 

Największa ujawniona runda inwestycyjna: 

  • TOKHIT – runda venture – 93,6 mln euro, 
  • Lokalise – runda venture – 57,2 mln euro, 
  • Dronamics – Seria A – 37,2 mln euro,  
  • Centurion Invest – Runda venture – 23,5 mln euro,  
  • CAST AI – Seria A – 18,8 mln euro, 
  • Rangeforce – Seria B – 18,8 mln euro, 
  • Vue Storefront – Seria A – 18,8 mln euro.

Na rynku widać istotne zmiany będące odpowiedzią na niepewność. W pierwszym kwartale br. nie zanotowano żadnej megarundy, czyli rundy powyżej 100 mln euro. Inwestorzy chętniej angażowali się w mniejsze rudy finansowania dążąc do większej dywersyfikacji ryzyka.  Popularne było dążenie do rozłożenia ryzyka inwestycyjnego na wiele przedsięwzięć zamiast koncentrowania się na kilku możliwościach finansowania na dużą skalę.

Szansa na rozwój?

Od dawna pojawiały się głosy wskazujące na zbyt wysokie wyceny spółek nie mające odniesienia do realiów rynkowych. Eksperci Vestbee zwracają uwagę, że na rynku wciąż działa wiele funduszy zainteresowanych inwestycjami. Szacunki wskazują, że w skali globalnej dostępne zasoby wynoszą nawet 580 mld dolarów. Obecna sytuacja makroekonomiczna wiążąca się z dużą niepewnością sprawia, że trudno jednak wskazać jednoznaczne prognozy. W następnym kwartale okaże się w jaki sposób inwestorzy zareagują na sytuację dotyczącą rynku Europy Środkowo-Wschodniej.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Infection Free Zone coraz popularniejsze. Nowy tytuł od Jutsu Games i Games Operators 

Następny Wpis

Przedsiębiorcy chcą zmian. Dekalog biznesu wpłynie na polityków? 

Powiązane wpisy

Sam Altman i Gregory Brockman dołączają do Microsoftu

W donośnym ruchu na arenie światowej sztucznej inteligencji, były CEO OpenAI, Sam Altman, i współzałożyciel tej pionierskiej organizacji, Gregory Brockman, oficjalnie dołączają do zespołu giganta technologicznego - Microsoftu. Satya Nadella, obecny CEO Microsoftu, ogłosił tę strategiczną zmianę, podkreślając, że Altman i Brockman będą kierować zespołem odpowiedzialnym za rozwój sztucznej inteligencji w ramach korporacji.
Avatar photo
Więcej

Jak budować efektywne relacje inwestorskie?

Relacje inwestorskie (investor relations – IR) to jeden z kluczowych elementów wpływających na wizerunek marki wśród obecnych i potencjalnych inwestorów.  Zainteresowanie spółką realnie przekłada się na płynność akcji oraz wycenę. Organizacje mają do wykorzystania kilkanaście narzędzi pozwalających budować efektywną komunikację z akcjonariuszami. Warto pamiętać, że nie ma jednego skutecznego przepisu na długoterminowe relacje. Wybór metod oraz narzędzi zależy od specyfiki organizacji, ale przede wszystkim potrzeb oraz oczekiwań inwestorów.
Avatar photo
Więcej