fbpx

Przedsiębiorcy chcą zmian. Dekalog biznesu wpłynie na polityków? 

Avatar photo
Dekalog przedsiębiorcy to projekt przedstawiony przez trzy duże organizacje – Federację Przedsiębiorców Polskich, Business Centre Club i Krajową Izbę Gospodarczą. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi polityków na problemy, z którymi mierzą się przedsiębiorcy w Polsce. Inicjatorzy zorganizowali akcję pod hasłem #PrzedsiębiorcaToTeżWyborca. W ciągu tygodnia zebrano 17 tys. podpisów.
Dekalog przedsiębiorcy szansą na zmiany 

Akcja ma uświadomić politykom, że przedsiębiorcy stanowią liczną i ważną grupę społeczną oraz wyborczą, której nie należy lekceważyć. Z szacunków przedstawionych przez reprezentantów wynika, że polscy przedsiębiorcy to nawet 14 proc. wyborców. Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich podkreśla, że przedsiębiorców należy traktować jak partnerów, a ich zdanie ma duże znaczenie w rozwoju kraju. 

W 10 punktach zawarto najważniejsze kwestie dotyczące biznesu w Polsce. Pierwszym i jednym z najważniejszych postulatów jest zrozumiałe i stabilne prawo oraz wzmocnienie dialogu społecznego. Przedsiębiorcy zwracają uwagę na konieczność ograniczenia częstotliwości wchodzenia w życie zmian przepisów wpływających na warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

Kolejne punkty dotyczą systemu podatkowego oraz reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorcy nakłaniają również do zadbania o zabezpieczenie rynku pracy przed zmianami demograficznymi oraz utrzymanie warunków konkurencyjnych. Część postulatów koncentruje się na zagadnieniach wychodzących poza biznes. Poprawa bezpieczeństwa kraju, reforma systemowa ukierunkowana na poprawę stanu zdrowia Polaków czy rozwiązania adresowane do sektora żywnościowego to aspekty dotyczące szerokiej grupy odbiorców.

Dekalog biznesu – postulaty 
  1. Zrozumiałe i stabilne prawo oraz wzmocnienie dialogu społecznego 
  2. Sprawiedliwy i czytelny system podatkowy 
  3. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych 
  4. Zabezpieczenie rynku pracy przed zmianami demograficznymi 
  5. Jednolity system wzrostu wynagrodzeń we wszystkich grupach społecznych 
  6. Odpowiedzialna i zrównoważona polityka gospodarcza 
  7. Poprawa bezpieczeństwa kraju 
  8. Systemowa reforma zdrowia 
  9. Rozwiązania adresowane do sektora żywieniowego 
  10. Poprawa konkurencyjności i zwiększenie promocji polskich firm
Przedsiębiorcy wyrażają poparcie 

Pod postulatami przedstawionymi w Dekalogu przedsiębiorcy w ciągu tygodnia podpisało się 17 tys. ludzi biznesu – 10 tys. online oraz 7 tys. własnoręcznie. Organizatorzy zakładają, że podpisów może pojawić się nawet 100 tys. Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich zwrócił uwagę, że jest to dobry wynik, a akcja ma dużą szansę powodzenia w przyciąganiu uwagi polityków do ważnych aspektów prowadzenia biznesu w Polsce. 

Przedstawiciele biznesu są w trakcie organizacji spotkań z reprezentantami partii politycznych. Celem jest poznanie stosunku polityków wobec przedstawionych postulatów. Marek Kowalski dodaje, że w planach jest rozpoznanie, które partie są chętne do współpracy, a następnie udzielenie im poparcia przez środowisko biznesu w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Spadek inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek hamuje? 

Następny Wpis

Dynamika wzrostu polskiego rynku akcji: czy to dopiero początek? 

Powiązane wpisy

ChatGPT został CEO startupu. Jak sobie poradził?

ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer), model opracowany przez firmę OpenAI bije w ostatnim czasie rekordy popularności. Internauci prześcigają się w tworzeniu zabawnych scenariuszy, firmy zaś znajdują kolejne zastosowania sztucznej inteligencji w automatyzacji i rozwoju swojego biznesu. João Ferrão dos Santos, inżynier i marketingowiec zajmujący się wsparciem strategicznym dla startupów postanowił przeprowadzić eksperyment, w którym założył startup i przekazał sztucznej inteligencji podejmowanie wszystkich decyzji. Jaki był tego efekt?
Avatar photo
Więcej

Jak naprawić broken cap table w startupie?

Jednym z czynników wpływających na decyzję funduszu dotyczącą finansowania jest struktura udziałowa spółki (ang. capitalization table). Founderzy powinni myśleć długoterminowo i skupiać się przede wszystkim na kondycji spółki. Nietrafione decyzje mogą znacząco utrudnić pozyskiwanie kapitału w przyszłości i pogorszyć sytuację założycieli. Broken cap table można uniknąć, a wielu sytuacjach również skutecznie rozwiązać.
Avatar photo
Więcej

Bezpieczny kredyt 2% – czym jest i jak go uzyskać?

W wyniku podwyżek stóp procentowych kredyt hipoteczny stał się opcją dla najlepiej zarabiających, co przy wysokich cenach nieruchomości spowodowało, że wiele osób musiało odłożyć w czasie zakupienie wymarzonego lokalu. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie ma za zadanie pomóc tym osobom, którym na przeszkodzie w zakupie nieruchomości stoi brak zdolności kredytowej w komercyjnych bankach.
Avatar photo
Więcej