fbpx

Przejęcie Activision Blizzard

Avatar photo
Microsoft planuje przejąć jednego z największych producentów gier na świecie, a tym samym jednego ze swoich większych konkurentów w tym obszarze. Na celownik koncernu trafił Activision Blizzard.

Zapowiedziana transakcja będzie jedną z największych w tej branży. Microsoft ma w przyszłym roku zakupić akcje Activision Blizzard po 95 dolarów, co łącznie da wartość 68,7 miliarda dolarów. Cała kwota ma zostać pokryta w gotówce. Co warto dodać, deklarowane 95 dolarów za akcję to około 50% więcej niż obecna wartość rynkowa spółki.

Władze Microsoftu deklarują, że przejęcie ma być ważnym krokiem na drodze do budowy metawersum, czyli wirtualnego następcy Internetu, w którym zachodzić będą interakcje między użytkownikami dzięki rozszerzonej rzeczywistości. Koncepcja ta rozgrzewa umysły twórców rozrywki i rozwiązań cyfrowych na całym świecie. Nie dziwi więc, że branżowy gigant również planuje podjąć wyzwanie podboju ten nowej części rynku.

Activision Blizzard – geniusz z problemami

Dotychczas spółka Activision Blizzard należała do grona największych konkurentów Microsoftu, jeśli chodzi o produkcję gier. Odpowiada ona za takie tytuły jak  Warcraft, Call of Duty, Overwatch i Candy Crush. Wszystkie wymienione zajmują czołowe miejsca na listach sprzedaży i gromadzą wokół siebie rzesze fanów. Ostatnie miesiące nie były jednak łaskawe dla Activision Blizzard. Na reputacji studia mocno ciążą niedawne zarzuty od dyskryminację pracowników i molestowanie seksualne. Równie poważne problemy wynikają z przeprowadzonego przez agencję SEC śledztwa, którego spółka była przedmiotem. Microsoft może dać szansę spółce na odzyskanie dawnego blasku. Sam koncern sporo ryzykuje, podejmując decyzję o przejęciu firmy z tak istotnymi problemami wewnętrznymi. Po finalizacji transakcji wszelkie nieetyczne zachowania będą kładły się cieniem również na amerykańskim gigancie. Eksperci wierzą jednak, że będzie on w stanie zarządzić zmianą w spółce, w taki sposób, aby podobne oskarżenia się nie powtórzyły.

Microsoft na podium wśród producentów gier

Finalizacja transakcji przejęcia zapewni Microsoft przecie miejsce na rynku gier pod względem przychodów. Spółka pokona Nintendo, a przed nią znajdować się będą już tylko Sony i Tencent.  Warto wspomnieć, że przejęcie Activision Blizzard jest kolejną tego typu transakcją Microsoftu w ostatnim czasie. Tylko w 2021 r. koncern nabył spółkę ZeniMax Media, potężnego producenta gier, płacąc za nią 7,5 mld dolarów.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Znamy premierę gry Drill Deal – Oil Tycoon

Następny Wpis

Bieszczadzki survival dla odważnych, czyli Odludzie od VeCube Studio

Powiązane wpisy

Działalność nierejestrowana 2022 – kiedy i jak prowadzić?

Robisz naczynia z ceramiki? Działasz jako grafik-freelancer? A może rozwijasz konto w mediach społecznościowych? Nie zawsze musisz zakładać działalność gospodarczą, żeby sprzedawać produkty albo świadczyć usługi. Polskie prawo umożliwia prowadzenie działalności bez konieczności rejestracji. Kogo dotyczy i jakie korzyści zapewnia? O czym pamiętać, żeby nie złamać przepisów?
Avatar photo
Więcej

“Najważniejszy jest pomysł na fabułę”. Rozmowa z Markiem Dembowskim z VeCube Studio

VeCube to dynamicznie rozwijające się studio gamingowe. Specjalizuje się w tworzeniu gier z gatunku horror, przygodowych i survivalowych. Niedługo po zakończeniu kampanii crowdfundingowej, w ramach której pozyskano ponad 1,6 mln złotych, udało nam się porozmawiać z Markiem Dembowskim – liderem zespołu deweloperskiego VeCube, który pełni rolę prezesa spółki oraz głównego programisty.
Avatar photo
Więcej