fbpx

Dynamika wzrostu polskiego rynku akcji: czy to dopiero początek? 

Avatar photo
Polski rynek akcji odnotował wzrost w ostatnim miesiącu mimo wciąż trwającej niepewności w perspektywie krajowej i globalnej. Majowe wzrosty to jednak dobry prognostyk dla inwestorów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się spółki z branży sztucznej inteligencji. Serwis parkiet.com przedstawił komentarze podsumowujące miniony miesiąc, przygotowane przez analityków, doradców oraz innych ekspertów należących do zespołów funduszy. Analiza zebranych informacji pozwala przedstawić czynniki wpływające na rynek oraz perspektywy.
Sztuczna inteligencja na fali wznoszącej 

W maju na rynku akcji dobre wyniki zanotowały przede wszystkim fundusze akcji spółek notujących wzrosty, a zyski wyniosły nawet ponad 20 proc. Zauważalny był głównie wzrost popularności branży sztucznej inteligencji. Chociaż nowe technologie od lat stanowią obszar zainteresowania i pozwalają generować wysokie stopy zwrotu, majowe wyniki zaskoczyły część ekspertów. Z danych przedstawionych przez parkiet.com wynika, że najwięcej zyskał portfel Xeliona. Widoczne są już zmiany wśród inwestorów. Część zdecydowała się na przeniesienie kapitału na rynek akcji. Do grupy należy m.in. F-Trust, który uczestniczy w trendzie związanym ze sztuczną inteligencją. Obecnie w portfelu 50 proc. stanowią obligacje.

Jakie działania podejmowali inwestorzy w maju?

Na globalnych rynkach widać już kolejne prognozy dezinflacji. Wielu inwestorów decyduje się na dywersyfikację geograficzną, lokując kapitał w różnych rynkach na świecie. Poza tym można obserwować spowolnienie w wielu obszarach — przemyśle, handlu zagranicznym oraz ogólnym wzroście gospodarczym. Inwestorzy koncentrują się na rynkach o dobrych prognozach, a wśród nich znalazła się m.in. Polska. Ciekawym kierunkiem jest również Japonia. 

Mieszane nastawienie dotyczy Stanów Zjednoczonych, gdzie część inwestorów dostrzega większą wrażliwość na cykl koniunkturalny oraz widoczne obawy związane z recesją mające odzwierciedlenie w wycenach. Eksperci zwracają jednak uwagę, że chociaż recesja dotyczy Stanów Zjednoczonych, to obejmuje przede wszystkim rynek towarów. Usługi cieszą się dużym popytem. Wkrótce jednak spadek konsumpcji jest nieunikniony z uwagi na spadek stopy oszczędności. 

Z drugiej strony wciąż jednak część inwestorów uznaje, że spółki z USA mogą lepiej reagować na zmiany rynkowe niż odpowiedniki zlokalizowane na terenie Europy. Poprawa nastrojów pojawiła się również po podniesieniu limitu zadłużenia dla amerykańskiej gospodarki. 

Rynek polski jest oceniany głównie pozytywnie w długiej perspektywie, ale w krótkiej inwestorzy są świadomi występujących problemów. Eksperci zwracają uwagę, że prawdopodobnie kontynuowane będzie zjawisko osłabienia amerykańskiego dolara, a to z kolei może mieć wpływ na wsparcie rynków wschodzących w tym Polski. Mimo niepewności lokalny rynek wciąż wyróżnia się solidnymi parametrami makroeko­nomicznymi oraz przyciągającymi wycenami. 

  Perspektywy

  Inwestorzy obawiają się również spowolnienia chińskiej gospodarki. Część uważa, że rynek chiński stał się wyprzedany, ale być może wkrótce rząd wprowadzi nowe formy pobudzenia gospodarki.  

  W skali globalnej trudno jednoznacznie prognozować wydarzenia w zbliżających się kwartałach. Biorąc pod uwagę ostatnie wyniki w zakresie inflacji w Stanach Zjednoczonych, Polsce oraz strefie euro można z pewnym prawdopodobieństwem wskazać, że proces deflacji jeszcze potrwa. Największe banki centralne mają już za sobą zacieśnienie polityki pieniężnej albo wciąż pracują nad rozwiązaniami. 

  Inwestorzy w Polsce zazwyczaj kontynuują przyjęte strategie bez dokonywania większych zmian. Wciąż inwestują zarówno na rynku polskim, jak i globalnym w atrakcyjne instrumenty finansowe dbając o dywersyfikację portfela.

  Total
  1
  Shares
  Poprzedni wpis

  Przedsiębiorcy chcą zmian. Dekalog biznesu wpłynie na polityków? 

  Następny Wpis

  Szwedzki start-up jak Ikea? Nowość na rynku elektryków  

  Powiązane wpisy

  Zastosowanie AI w gospodarce

  Raport przygotowany przez ekspertów uniwersytetu SWPS pokazuje najważniejsze trendy w zastosowaniu sztucznej inteligencji w gospodarce. Raport został przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem publikacji jest ukazanie charakterystyki i rozwoju AI oraz jej wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.
  Avatar photo
  Więcej

  WIRON czyli nowy wskaźnik zamiast WIBOR. Co warto wiedzieć?

  WIRON (wcześniej WIRD) ma zastąpić wskaźnik WIBOR wskazuje Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników. Zmiana czynnika wpływającego na wysokość oprocentowania kredytów ma sprawić, że wysokie raty spadną. Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę, że rozwiązanie nie jest tak proste, jak się wydaje. Co warto wiedzieć o nowym wskaźniku?
  Avatar photo
  Więcej