fbpx

Pracownicy IT w Polsce zarabiają najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej? Zarobki w branży w 2022. Wyniki raportu No Fluff Jobs

Avatar photo
Portal No Fluff Jobs po raz kolejny przedstawił raport podsumowujący zarobki w branży IT w 2022 r. Nowa edycja jest jednak wyjątkowa, bo uwzględniona została nie tylko Polska, ale również Czechy, Ukraina i Węgry. Specjaliści na poziomie mid najwyższe zarobki otrzymują w Polsce, juniorzy w Czechach, a seniorzy w Ukrainie.

No Fluff Jobs to portal z ofertami pracy w branży IT. Jako pierwszy i jedyny portal w Polsce wymaga publikacji widełek płacowych w każdym ogłoszeniu. Specjaliści dbają, żeby każda oferta spełniała określone wymagania – transparentność zarobków, jawność zadań na stanowisku oraz przejrzystość formy zatrudnienia. Portal dostępny jest w 6 krajach i 8 językach. Firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90944 oferty pracy, odwiedziło go 2900000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30000000 odsłon.

Raport Rybek pracy IT w 2022 roku powstał we współpracy No Fluff Jobs z Rockwool GBS.  eliczeń walut użyto kursów uśrednionych NBP z 29.12.2022. Kwoty przedstawiono jako równowartość wynagrodzeń z lokalnych walut, wskazaną w PLN. Wynagrodzenia to mediany dolnych widełek i górnych widełek z ogłoszeń opublikowanych na nofluffjobs.com.

W Polsce najlepiej zarobią specjaliści na poziomie mid

Z przedstawionych danych wynika, że w Polsce specjaliści na poziomie mid mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia biorąc pod uwagę umowy B2B. Pracownicy mogą otrzymać od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Na nieco wyższe wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści w Ukrainie. Z danych wynika, że zarobki kształtują się na poziomie równowartości od 13,3 do 20 tys. złotych netto +VAT. Uwzględniając umowę o pracę zarobki przedstawiają się podobnie. Dolna granica wynosi około 11 tys. złotych brutto, a górna 17 tys. złotych w Polsce i Ukrainie, a 18 tys. w Czechach. W analizowanych krajach najniższe zarobki otrzymywali specjaliści w Węgrzech – od 9,8 do 15 tys. złotych brutto (umowa o pracę) albo od 11,5 do 17,8 tys. złotych netto +VAT (B2B).

Juniorzy najwyższe wynagrodzenia otrzymują w Czechach

Stawki dla juniorów były najatrakcyjniejsze w ogłoszeniach o pracę dotyczących umów B2B na terenie Czech. Młodzi specjaliści mogli liczyć na wynagrodzenie rzędu równowartości  od 6,7 do 10 tys. złotych netto +VAT, a na umowie o pracę –  od 6,7 do 9,5 tys. złotych brutto. Natomiast stawki w Polsce wynosiły od 6,3 do 10 tys. złotych netto +VAT na B2B.

Seniorzy najlepiej zarabiają w Ukrainie

Wśród ogłoszeń i pracę w Ukrainie mediana górnych widełek wyniosła nawet  22,3 tys. złotych brutto na umowę o pracę. W Polsce i Czechach wartość wyniosła 21 tys. złotych brutto, a na terenie Węgier 12,2 tys. – 18,2 tys. złotych brutto. W przypadku B2B różnice są mniejsze. W Czechach – 16 tys. złotych netto+VAT, a w Polsce, Ukrainie oraz na Węgrzech – 17 tys. złotych netto+VAT. Mediana górnych widełek w każdym państwie kształtowała się na poziomie około 25 tys. złotych netto +VAT.

Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy IT? 

Z danych przedstawionych przez No Fluff Jobs wynika, że najpopularniejszym benefitem jest prywatna opieka medyczna, która pojawiła się w 80 proc. ogłoszeń w 2022 r. Na drugim miejscu uplasowała się karta sportowa pozwalająca na dostęp do zajęć i obiektów sportowych. W ubiegłym roku benefit pojawił się w 73 proc. ofert o pracę w branży IT. Porównując 2021 do 2022 r. można zauważyć wzrost dotyczący popularności benefitów związanych z nauką języków (wzrost z 11 do 15 proc.), ubezpieczeń na życie (wzrost z 9 do 11 proc.), imprez integracyjnych (wzrost z 5 do 8 proc.) oraz kart lunchowych (wzrost z 5 do 6 proc.). W branży IT wciąż trwa walka o najlepszych pracowników, a firmy muszą wykazać się nie tylko ofertami atrakcyjnych zarobków oraz ciekawych projektów, ale również wartościowymi benefitami.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Inflacja większym zagrożeniem niż wojna? Opinie polskich prezesów

Następny Wpis

Leasing na rynku samochodów osobowych. Prognozy na 2023 r.

Powiązane wpisy

Inwestycja w złoto – pewna ochrona przed inflacją czy mit bezpiecznej przystani

Rosnąca inflacja i niepewna sytuacja gospodarcza na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają bezpiecznych miejsc do lokaty kapitału. Wśród najczęściej wymienianych sposobów na zabezpieczenie, ale również pomnażanie środków wymienia się inwestycję w złoto. Czy zawsze stanowi pewne zabezpieczenie? A może inwestorzy powielają mit bezpiecznej przystani?
Avatar photo
Więcej