fbpx

Pracownicy IT w Polsce zarabiają najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej? Zarobki w branży w 2022. Wyniki raportu No Fluff Jobs

Avatar photo
Portal No Fluff Jobs po raz kolejny przedstawił raport podsumowujący zarobki w branży IT w 2022 r. Nowa edycja jest jednak wyjątkowa, bo uwzględniona została nie tylko Polska, ale również Czechy, Ukraina i Węgry. Specjaliści na poziomie mid najwyższe zarobki otrzymują w Polsce, juniorzy w Czechach, a seniorzy w Ukrainie.

No Fluff Jobs to portal z ofertami pracy w branży IT. Jako pierwszy i jedyny portal w Polsce wymaga publikacji widełek płacowych w każdym ogłoszeniu. Specjaliści dbają, żeby każda oferta spełniała określone wymagania – transparentność zarobków, jawność zadań na stanowisku oraz przejrzystość formy zatrudnienia. Portal dostępny jest w 6 krajach i 8 językach. Firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90944 oferty pracy, odwiedziło go 2900000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30000000 odsłon.

Raport Rybek pracy IT w 2022 roku powstał we współpracy No Fluff Jobs z Rockwool GBS.  eliczeń walut użyto kursów uśrednionych NBP z 29.12.2022. Kwoty przedstawiono jako równowartość wynagrodzeń z lokalnych walut, wskazaną w PLN. Wynagrodzenia to mediany dolnych widełek i górnych widełek z ogłoszeń opublikowanych na nofluffjobs.com.

W Polsce najlepiej zarobią specjaliści na poziomie mid

Z przedstawionych danych wynika, że w Polsce specjaliści na poziomie mid mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia biorąc pod uwagę umowy B2B. Pracownicy mogą otrzymać od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Na nieco wyższe wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści w Ukrainie. Z danych wynika, że zarobki kształtują się na poziomie równowartości od 13,3 do 20 tys. złotych netto +VAT. Uwzględniając umowę o pracę zarobki przedstawiają się podobnie. Dolna granica wynosi około 11 tys. złotych brutto, a górna 17 tys. złotych w Polsce i Ukrainie, a 18 tys. w Czechach. W analizowanych krajach najniższe zarobki otrzymywali specjaliści w Węgrzech – od 9,8 do 15 tys. złotych brutto (umowa o pracę) albo od 11,5 do 17,8 tys. złotych netto +VAT (B2B).

Juniorzy najwyższe wynagrodzenia otrzymują w Czechach

Stawki dla juniorów były najatrakcyjniejsze w ogłoszeniach o pracę dotyczących umów B2B na terenie Czech. Młodzi specjaliści mogli liczyć na wynagrodzenie rzędu równowartości  od 6,7 do 10 tys. złotych netto +VAT, a na umowie o pracę –  od 6,7 do 9,5 tys. złotych brutto. Natomiast stawki w Polsce wynosiły od 6,3 do 10 tys. złotych netto +VAT na B2B.

Seniorzy najlepiej zarabiają w Ukrainie

Wśród ogłoszeń i pracę w Ukrainie mediana górnych widełek wyniosła nawet  22,3 tys. złotych brutto na umowę o pracę. W Polsce i Czechach wartość wyniosła 21 tys. złotych brutto, a na terenie Węgier 12,2 tys. – 18,2 tys. złotych brutto. W przypadku B2B różnice są mniejsze. W Czechach – 16 tys. złotych netto+VAT, a w Polsce, Ukrainie oraz na Węgrzech – 17 tys. złotych netto+VAT. Mediana górnych widełek w każdym państwie kształtowała się na poziomie około 25 tys. złotych netto +VAT.

Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy IT? 

Z danych przedstawionych przez No Fluff Jobs wynika, że najpopularniejszym benefitem jest prywatna opieka medyczna, która pojawiła się w 80 proc. ogłoszeń w 2022 r. Na drugim miejscu uplasowała się karta sportowa pozwalająca na dostęp do zajęć i obiektów sportowych. W ubiegłym roku benefit pojawił się w 73 proc. ofert o pracę w branży IT. Porównując 2021 do 2022 r. można zauważyć wzrost dotyczący popularności benefitów związanych z nauką języków (wzrost z 11 do 15 proc.), ubezpieczeń na życie (wzrost z 9 do 11 proc.), imprez integracyjnych (wzrost z 5 do 8 proc.) oraz kart lunchowych (wzrost z 5 do 6 proc.). W branży IT wciąż trwa walka o najlepszych pracowników, a firmy muszą wykazać się nie tylko ofertami atrakcyjnych zarobków oraz ciekawych projektów, ale również wartościowymi benefitami.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Inflacja większym zagrożeniem niż wojna? Opinie polskich prezesów

Następny Wpis

Leasing na rynku samochodów osobowych. Prognozy na 2023 r.

Powiązane wpisy

Polacy szukają nowej pracy i chcą zarabiać więcej. Wyniki badania Pracuj.pl – Mobilność zawodowa Polaków 2023 

Z najnowszego badania Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku zrealizowanego przez Pracuj.pl wynika, że aż 41 proc. respondentów aktywnie szuka pracy albo planuje zmienić ją w najbliższym czasie. Równocześnie 84 proc. badanych jest otwartych na przyjęcie nowego zatrudnienia w przypadku ciekawej oferty. Niepewność rynkowa nie sprawia, że pracownikom zależy na utrzymaniu obecnego stanowiska. Duża część osób wykazuje inicjatywę i chętnie podejmie się nowego wyzwania. W ostatnich latach rynek pracy zmienia się dynamicznie głównie za sprawą pandemii, która wprowadziła nowe modele pracy, ale również wojny w Ukrainie czy wysokiej inflacji.
Avatar photo
Więcej

Cechy dobrego sprzedawcy. Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji?

Jaki powinien być dobry sprzedawca? Wiele zależy od rodzaju organizacji i specyfiki prowadzonego procesu sprzedaży. W procesie rekrutacji zwróć uwagę na doświadczenie, umiejętności i wiedzę posiadaną przez kandydata. Pamiętaj jednak, że nawet kilkanaście lat na rynku nie sprawi, że kandydat spełni oczekiwania Twojej firmy. Warto szukać wśród osób, które mają kompetencje i wiedzę umożliwiające realizację konkretnego procesu sprzedaży.
Avatar photo
Więcej

Inflacja wciąż wysoka, ale Polacy z optymizmem patrzą w przyszłość  

Według danych GUS inflacja w maju wyniosła 13 proc. Chociaż wskaźnik wciąż jest wysoki, najnowszy wynik to pierwsze pozytywne statystyki od wielu miesięcy. Część ekspertów zwraca uwagę, że wciąż jest zbyt wcześnie na oszacowanie, czy trend utrzyma się dłużej. Równocześnie Polacy zauważają wzrost dochodów w ciągu ostatniego roku. Z danych CBOS wynika, że aż 26 proc. respondentów przewiduje niewielki wzrost dochodów, a 2 proc. wyraźny wzrost. 
Avatar photo
Więcej