fbpx

Pracownicy IT w Polsce zarabiają najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej? Zarobki w branży w 2022. Wyniki raportu No Fluff Jobs

Avatar photo
Portal No Fluff Jobs po raz kolejny przedstawił raport podsumowujący zarobki w branży IT w 2022 r. Nowa edycja jest jednak wyjątkowa, bo uwzględniona została nie tylko Polska, ale również Czechy, Ukraina i Węgry. Specjaliści na poziomie mid najwyższe zarobki otrzymują w Polsce, juniorzy w Czechach, a seniorzy w Ukrainie.

No Fluff Jobs to portal z ofertami pracy w branży IT. Jako pierwszy i jedyny portal w Polsce wymaga publikacji widełek płacowych w każdym ogłoszeniu. Specjaliści dbają, żeby każda oferta spełniała określone wymagania – transparentność zarobków, jawność zadań na stanowisku oraz przejrzystość formy zatrudnienia. Portal dostępny jest w 6 krajach i 8 językach. Firma No Fluff Jobs otworzyła we wrześniu 2019 roku oddział w Budapeszcie, niedługo później, w 2020 roku, wypuściła czeską wersję strony. W 2021 pojawiły się wersja ukraińska i słowacka, a w 2022 portal wszedł na rynek holenderski. W 2021 roku na portalu opublikowano 90944 oferty pracy, odwiedziło go 2900000 unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 30000000 odsłon.

Raport Rybek pracy IT w 2022 roku powstał we współpracy No Fluff Jobs z Rockwool GBS.  eliczeń walut użyto kursów uśrednionych NBP z 29.12.2022. Kwoty przedstawiono jako równowartość wynagrodzeń z lokalnych walut, wskazaną w PLN. Wynagrodzenia to mediany dolnych widełek i górnych widełek z ogłoszeń opublikowanych na nofluffjobs.com.

W Polsce najlepiej zarobią specjaliści na poziomie mid

Z przedstawionych danych wynika, że w Polsce specjaliści na poziomie mid mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia biorąc pod uwagę umowy B2B. Pracownicy mogą otrzymać od 14,7 do 21 tys. złotych netto +VAT. Na nieco wyższe wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści w Ukrainie. Z danych wynika, że zarobki kształtują się na poziomie równowartości od 13,3 do 20 tys. złotych netto +VAT. Uwzględniając umowę o pracę zarobki przedstawiają się podobnie. Dolna granica wynosi około 11 tys. złotych brutto, a górna 17 tys. złotych w Polsce i Ukrainie, a 18 tys. w Czechach. W analizowanych krajach najniższe zarobki otrzymywali specjaliści w Węgrzech – od 9,8 do 15 tys. złotych brutto (umowa o pracę) albo od 11,5 do 17,8 tys. złotych netto +VAT (B2B).

Juniorzy najwyższe wynagrodzenia otrzymują w Czechach

Stawki dla juniorów były najatrakcyjniejsze w ogłoszeniach o pracę dotyczących umów B2B na terenie Czech. Młodzi specjaliści mogli liczyć na wynagrodzenie rzędu równowartości  od 6,7 do 10 tys. złotych netto +VAT, a na umowie o pracę –  od 6,7 do 9,5 tys. złotych brutto. Natomiast stawki w Polsce wynosiły od 6,3 do 10 tys. złotych netto +VAT na B2B.

Seniorzy najlepiej zarabiają w Ukrainie

Wśród ogłoszeń i pracę w Ukrainie mediana górnych widełek wyniosła nawet  22,3 tys. złotych brutto na umowę o pracę. W Polsce i Czechach wartość wyniosła 21 tys. złotych brutto, a na terenie Węgier 12,2 tys. – 18,2 tys. złotych brutto. W przypadku B2B różnice są mniejsze. W Czechach – 16 tys. złotych netto+VAT, a w Polsce, Ukrainie oraz na Węgrzech – 17 tys. złotych netto+VAT. Mediana górnych widełek w każdym państwie kształtowała się na poziomie około 25 tys. złotych netto +VAT.

Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy IT? 

Z danych przedstawionych przez No Fluff Jobs wynika, że najpopularniejszym benefitem jest prywatna opieka medyczna, która pojawiła się w 80 proc. ogłoszeń w 2022 r. Na drugim miejscu uplasowała się karta sportowa pozwalająca na dostęp do zajęć i obiektów sportowych. W ubiegłym roku benefit pojawił się w 73 proc. ofert o pracę w branży IT. Porównując 2021 do 2022 r. można zauważyć wzrost dotyczący popularności benefitów związanych z nauką języków (wzrost z 11 do 15 proc.), ubezpieczeń na życie (wzrost z 9 do 11 proc.), imprez integracyjnych (wzrost z 5 do 8 proc.) oraz kart lunchowych (wzrost z 5 do 6 proc.). W branży IT wciąż trwa walka o najlepszych pracowników, a firmy muszą wykazać się nie tylko ofertami atrakcyjnych zarobków oraz ciekawych projektów, ale również wartościowymi benefitami.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Inflacja większym zagrożeniem niż wojna? Opinie polskich prezesów

Następny Wpis

Leasing na rynku samochodów osobowych. Prognozy na 2023 r.

Powiązane wpisy

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Ile sprzedano obligacji w 2022 roku?

Ministerstwo Finansów przedstawiło wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w grudniu oraz całym 2022 roku. Łączna wartość obligacji sprzedanych przez cały ubiegły rok była rekordowa i wyniosła 57,1 mld zł. Popyt na obligacje oszczędnościowe rośnie od kilku lat. Nabywcy najchętniej sięgali po obligacje 4-letnie, a najrzadziej po 12-miesięczne premiowe.
Avatar photo
Więcej

Goldman Sachs analiza po wyborach w Polsce

Goldman Sachs, z siedzibą w Nowym Jorku, jest jednym z przodujących globalnych banków inwestycyjnych, który regularnie publikuje analizy dotyczące globalnych wydarzeń politycznych i ich wpływu na gospodarkę. Tym razem jego analitycy wraz z Kevinem Dalym na czele, dokonali szczegółowej interpretacji ostatnich wyborów w Polsce, prognozując zmiany, które mogą nastąpić w przypadku nowej władzy. W raporcie zwrócono uwagę na możliwe konsekwencje dla Polski i Unii Europejskiej, jeśli dojdzie do utworzenia nowego rządu koalicyjnego z udziałem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Jak przyszłość czeka Polaków? Czy dojdzie do kolejnego konfliktu politycznego? O tym piszemy poniżej!
Avatar photo
Więcej

Kryzys w firmie. Jak przetrwać?

Każdą organizację bez względu na branżę czy posiadane zasoby czeka sytuacja kryzysowa. Nie sposób jest zupełnie wyeliminować kryzysów z życia firmy. Wiele sytuacji można jednak przewidzieć i ograniczyć czynniki sprzyjające ich powstawaniu. Określenie potencjalnych zagrożeń pozwala również lepiej radzić sobie ze skutkami.
Avatar photo
Więcej