fbpx

Spadek inflacji coraz bliżej? NBP przedstawia nowe projekcie inflacji i PKB

Avatar photo
Od początku br. inflacja niemal co miesiąc pobija kolejne rekordy. W październiku wyniosła 17,9 proc. i była najwyższa od grudnia 1996 r. W listopadzie Narodowy Bank Polski przedstawił nowe projekcie inflacji oraz PKB na rok bieżący, oraz najbliższe dwa pełne lata. Założenia ekspertów są pozytywne – już w 2025 r. inflacja ma ukształtować się na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego.
freepik

Również inflacja w strefie euro przekroczyła historyczną granicę. Urząd statystyczny Eurostat pod koniec października przedstawił dane, z których wynika, że aż w 19 państwach należących do strefy euro inflacja przyspieszyła do 10,7 proc. tymczasem prognozy wskazywały, że będzie to maksymalnie 10,2 proc. Najwyższą inflację HICP zanotowano w Estonii – 22,4 proc., na Litwie – 22 proc. i Łotwie – 21,8 proc. Eksperci zakładają, że w grudniu może dojść do podniesienia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny nawet o 75 punktów procentowych. 

Inflacja spadnie? – prognozy NBP w raporcie  

Ekonomiści Narodowego Banku Polskiego co kwartał przygotowują raport zawierający m.in. projekcie inflacji i PKB. Analizy publikowane są w marcu, lipcu i listopadzie, a w danych uwzględnia się rok bieżący oraz dwa kolejne pełne. Departament Analiz i Badań Ekonomicznych (DABE) NBP przedstawia prognozy dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej zakładając stałe stopy procentowe. Raport trafia do Rady Polityki Pieniężnej, która bierze pod uwagę dane podczas podejmowaniu decyzji o poziomie stóp procentowych NBP.

Projekcja zakłada, że inflacja CPI r/r wyniesie: 

 • w 2022 r. – 14,5 proc.
 • w 2023 r. – 13,1 proc.
 • w 2024 r. – 5,9 proc. 
 • w 2025 r. – 3,5 proc. 

Następna projekcja inflacji i PKB opublikowana zostanie w marcu 2023 r. Według założeń NBP celem polityki pieniężnej jest utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. uwzględniając symetryczny przedział odchyleń o szerokości ±1 punktu procentowego w średnim okresie.

NBP prognozuje również wielkość PKB r/r: 

 • w 2022 r. – 4,6 proc. 
 • w 2023 r. – 0,7 proc. 
 • w 2024 r. – 2,0 proc. 
 • w 2025 r. – 3,1 proc. 

Natomiast prognozy Komisji Europejskiej zakładają, że wzrost PKB w Unii Europejskiej wyniesie w 2022 r. – 3,3 proc., w 2023 r. – 0,3 proc. oraz w 2024 r. – 1,6 proc. Równocześnie KE zakłada nieco niższy niż NBP wzrost dla Polski w 2022 r. – 4 proc. i wyższy w 2024 r. – 2,6 proc. W drugim kwartale br. PKB spowolniło głównie przez spadek zapasów oraz inwestycji, ale już w kolejnym kwartale tempo utrzymywało się na silnym poziomie dzięki produkcji, przemysłowi oraz sprzedaży detalicznej. W 2023 i 2024 r. prognozy zakładają spowolnienie wzrostu PKB. Wśród przyczyn wymienia się m.in. odwrócenie cyklu zapasów oraz rosnące koszty i pogorszenie nastrojów wśród prywatnych inwestycji. Równocześnie wzrosną wydatki na obronę, a także inwestycje rządowe.

Stopy procentowe bez zmian 

9 listopada br. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego zdecydowano, że stopy procentowe pozostaną bez zmian. Brak podwyżki był zaskakujący dla wielu ekspertów, którzy zakładali, że stopy wzrosną o 25 punktów procentowych. RPP nie wprowadziła zmian również miesiąc wcześniej – na październikowym posiedzeniu. Stopy wzrosły natomiast we wrześniu o 25 punktów procentowych.

Podstawowe stopy procentowe NBP – aktualne poziomy:

 • stopa referencyjna –  6,75 proc. w skali rocznej
 • stopa lombardowa – 7,25 proc. w skali rocznej
 • stopa depozytowa – 6,25 proc. w skali rocznej
 • stopa redyskonta weksli – 6,80 proc. w skali rocznej
 • stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc. w skali rocznej
Total
2
Shares
Poprzedni wpis
Freepik

Czy Polacy boją się, że zastąpią ich maszyny? Wyniki badania LiveCareer Polska

Następny Wpis

5 elementów skutecznej burzy mózgów

Powiązane wpisy

Venture capital w Polsce — statystyki i prognozy

Rok 2020 okazał się przełomowy dla venture capital w Polsce pomimo trudnej sytuacji rynkowej. Pandemia zaburzyła bowiem funkcjonowanie wielu branż i raz na zawsze zmieniła sposób działania niejednego biznesu. Wyłoniły się jednak rynki i gałęzie gospodarki, które odnotowały dynamiczny wzrost, a międzynarodowy lockdown sprzyjał ich rozwojowi. Wśród nich znalazł się rynek VC. Jakie wyniki odnotowano w 2020 roku i jak przedstawiają się prognozy na kolejne lata?
Avatar photo
Więcej

Innowacja w biznesie – czym jest?

Innowacja w biznesie to jedno ze słów kluczowych, które pojawia się w misjach i wizjach, kampaniach marketingowych, podczas prezentacji czy wywiadów. Wiele organizacji chce uchodzić za innowacyjne, nie tylko startupy. W ogólnej świadomości innowacja często bywa łączona z technologią. To jednak dużo szersze pojęcie obejmujące nie tylko produkt, ale także proces, organizację czy marketing.
Avatar photo
Więcej