fbpx

Spadek inflacji coraz bliżej? NBP przedstawia nowe projekcie inflacji i PKB

Avatar photo
Od początku br. inflacja niemal co miesiąc pobija kolejne rekordy. W październiku wyniosła 17,9 proc. i była najwyższa od grudnia 1996 r. W listopadzie Narodowy Bank Polski przedstawił nowe projekcie inflacji oraz PKB na rok bieżący, oraz najbliższe dwa pełne lata. Założenia ekspertów są pozytywne – już w 2025 r. inflacja ma ukształtować się na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego.
freepik

Również inflacja w strefie euro przekroczyła historyczną granicę. Urząd statystyczny Eurostat pod koniec października przedstawił dane, z których wynika, że aż w 19 państwach należących do strefy euro inflacja przyspieszyła do 10,7 proc. tymczasem prognozy wskazywały, że będzie to maksymalnie 10,2 proc. Najwyższą inflację HICP zanotowano w Estonii – 22,4 proc., na Litwie – 22 proc. i Łotwie – 21,8 proc. Eksperci zakładają, że w grudniu może dojść do podniesienia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny nawet o 75 punktów procentowych. 

Inflacja spadnie? – prognozy NBP w raporcie  

Ekonomiści Narodowego Banku Polskiego co kwartał przygotowują raport zawierający m.in. projekcie inflacji i PKB. Analizy publikowane są w marcu, lipcu i listopadzie, a w danych uwzględnia się rok bieżący oraz dwa kolejne pełne. Departament Analiz i Badań Ekonomicznych (DABE) NBP przedstawia prognozy dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej zakładając stałe stopy procentowe. Raport trafia do Rady Polityki Pieniężnej, która bierze pod uwagę dane podczas podejmowaniu decyzji o poziomie stóp procentowych NBP.

Projekcja zakłada, że inflacja CPI r/r wyniesie: 

 • w 2022 r. – 14,5 proc.
 • w 2023 r. – 13,1 proc.
 • w 2024 r. – 5,9 proc. 
 • w 2025 r. – 3,5 proc. 

Następna projekcja inflacji i PKB opublikowana zostanie w marcu 2023 r. Według założeń NBP celem polityki pieniężnej jest utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. uwzględniając symetryczny przedział odchyleń o szerokości ±1 punktu procentowego w średnim okresie.

NBP prognozuje również wielkość PKB r/r: 

 • w 2022 r. – 4,6 proc. 
 • w 2023 r. – 0,7 proc. 
 • w 2024 r. – 2,0 proc. 
 • w 2025 r. – 3,1 proc. 

Natomiast prognozy Komisji Europejskiej zakładają, że wzrost PKB w Unii Europejskiej wyniesie w 2022 r. – 3,3 proc., w 2023 r. – 0,3 proc. oraz w 2024 r. – 1,6 proc. Równocześnie KE zakłada nieco niższy niż NBP wzrost dla Polski w 2022 r. – 4 proc. i wyższy w 2024 r. – 2,6 proc. W drugim kwartale br. PKB spowolniło głównie przez spadek zapasów oraz inwestycji, ale już w kolejnym kwartale tempo utrzymywało się na silnym poziomie dzięki produkcji, przemysłowi oraz sprzedaży detalicznej. W 2023 i 2024 r. prognozy zakładają spowolnienie wzrostu PKB. Wśród przyczyn wymienia się m.in. odwrócenie cyklu zapasów oraz rosnące koszty i pogorszenie nastrojów wśród prywatnych inwestycji. Równocześnie wzrosną wydatki na obronę, a także inwestycje rządowe.

Stopy procentowe bez zmian 

9 listopada br. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego zdecydowano, że stopy procentowe pozostaną bez zmian. Brak podwyżki był zaskakujący dla wielu ekspertów, którzy zakładali, że stopy wzrosną o 25 punktów procentowych. RPP nie wprowadziła zmian również miesiąc wcześniej – na październikowym posiedzeniu. Stopy wzrosły natomiast we wrześniu o 25 punktów procentowych.

Podstawowe stopy procentowe NBP – aktualne poziomy:

 • stopa referencyjna –  6,75 proc. w skali rocznej
 • stopa lombardowa – 7,25 proc. w skali rocznej
 • stopa depozytowa – 6,25 proc. w skali rocznej
 • stopa redyskonta weksli – 6,80 proc. w skali rocznej
 • stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc. w skali rocznej
Total
2
Shares
Poprzedni wpis
Freepik

Czy Polacy boją się, że zastąpią ich maszyny? Wyniki badania LiveCareer Polska

Następny Wpis

5 elementów skutecznej burzy mózgów

Powiązane wpisy

Bank Japonii: eksperyment z poluzowaniem monetarnym

Bank Japonii, znany również jako Nippon Ginko, od dawna jest jednym z najważniejszych graczy na globalnej scenie gospodarczej. To jedna z najstarszych instytucji finansowych na świecie, pełniąca kluczową rolę w kształtowaniu japońskiej polityki pieniężnej i stabilności finansowej. W ostatnich latach Bank Japonii przeprowadził szereg niestandardowych działań w zakresie luzowania monetarnego w celu stymulacji gospodarki kraju oraz przezwyciężenia deflacji. Ostatnie posunięcia banku, które są uważane za precedensowe, wywołują zarówno podziw, jak i obawy wśród ekonomistów i obserwatorów.
Avatar photo
Więcej

Biznes w modelu SaaS. Korzyści dla klienta i dostawcy rozwiązań

Dynamiczny rozwój Internetu oraz nowych technologii sprawił, że model SaaS zyskał popularność na całym świecie. Coraz mniej organizacji korzysta ze starych rozwiązań polegających na wykupieniu licencji albo fizycznym zainstalowaniu oprogramowania na sprzęcie. Model SaaS oferuje wiele korzyści nie tylko dla klienta, ale również firmy tworzącej rozwiązanie.
Avatar photo
Więcej

Czy Arabia powtórzy błędy Chin? 17 miliardów na największe gwiazdy piłki

W Arabii Saudyjskiej trwa obecnie trend zakupowy, podobny do tego, jaki można było zaobserwować kilka lat temu w Chinach. W zimowym oknie transferowym na półwyspie arabskim zameldował się Cristiano Ronaldo, wtedy wydawało się, że to szczyt marzeń arabskich kibiców. Okazało się, że to dopiero początek. Gdy arabski książe i następca tronu, Mohamed ibn Salman zakomunikował przejęcie 75% udziałów w czterech największych klubach (Al-Nassr, Al-Ittihad, Al-Hilal oraz Al-Ahli) przez państwowy fundusz, można było się spodziewać, że wraz z tym na stole pojawią się absolutnie szalone kwoty w kontekście transferów i kontraktów zawodników. Na rozwój piłki nożnej w regionie przeznaczone ma być aż 17 miliardów dolarów!
Avatar photo
Więcej