fbpx

Gaz taniał w Europie. Eksplozja w USA zatrzymała spadek

Avatar photo
Na europejskim rynku ceny gazu zaczęły spadać od końca maja. Nadejście lata sprawiło, że popyt na surowiec jest coraz mniejszy. 7 czerwca zanotowano spadek ceny gazu o ponad 2,8 proc. w kontraktach lipcowych w holenderskim hubie TTF. Trend utrzymywał się aż do eksplozji w głównym terminalu eksportowym w Stanach Zjednoczonych, o której poinformowano 9 czerwca.

Pod koniec kwietnia br. Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego. Oficjalnym powodem jest brak zgody polskiego rządu na wnoszenie opłat za przesył w rublach. Od początku ekonomiści i analitycy podkreślali, że nie ma powodu do obaw związanych z brakami gazu w polskich domach i firmach.

Ceny gazu spadały od końca maja 

7 czerwca ceny gazu spadły w kontraktach lipcowych w holenderskim hubie TTF o ponad 2,8 proc. Za megawatogodzinę trzeba było zapłacić 80,22 euro. Z kolei w kontraktach sierpniowych surowiec potaniał o ponad 3 proc.

Problemy związane z wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji wydawały się odroczone w czasie. Od lat polski rząd pracuje nad dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego. Ważny element strategii to zapełnianie stanów magazynowych oraz stworzenie efektywnej infrastruktury pozwalającej na sprowadzanie gazu z innych źródeł. 

Jednym z rozwiązań jest uruchomienie gazociągu Baltic Pipe jesienią br. Połączenie z Danią, a dalej źródłami w Norwegii pozwala na jeszcze większą dywersyfikację dostaw. Plany zakładają, że Baltic Pipe pokryje 9 mld mᶟ. Ważny krok to również otworzenie połączenia z Litwą w maju br. Szacunki wskazują, że import wyniesie 2,4 mld mᶟ  gazu w ciągu roku. 

Plan dywersyfikacji obejmuje również połączenie Polska-Słowacja, które uruchomione zostanie w listopadzie br. Dostawy gazu do Polski mają wynieść ok. 5,7 mld mᶟ.

Gaz podrożał po eksplozji w terminalu eksportowym w USA

9 czerwca zanotowano wzrost cen gazu w Europie po eksplozji w głównym terminalu zajmującym się eksportem gazu ziemnego w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje agencja Bloomberga przez kilka tygodni dostawy zostają wstrzymane. Terminal Freeport odpowiada za ok. 20 proc. dostaw gazu ziemnego w USA. 

Ceny w kontraktach lipcowych oraz sierpniowych w holenderskim hubie TTF wzrosły o ponad 12 proc. MWh kosztowało ok. 89,12 euro w kontraktach sierpniowych i ok. 90,5 euro w sierpniowych. 

W środę przed eksplozją ceny gazu ziemnego w kontraktach lipcowych kształtowały się na poziomie 78,75 euro za MWh oraz 80,71 euro za MWh w kontraktach sierpniowych. 

Zakład przetwarzał do 2,1 mld stóp sześciennych gazu w ciągu dnia. W trakcie pełnej wydajności eksportował nawet 15 mln ton surowca w ciągu roku. Departament Energii USA podawał, że w marcu aż 21 ładunków zawierających ok. 64 mld stóp sześciennych gazu trafiło do Europy, Chin i Korei Południowej. 

Dalsze informacje na temat eksplozji i wyrządzonych szkód pozwolą oszacować, w jaki sposób kształtować się będą ceny gazu w Europie. Ponownie pojawiły się obawy związane z dostawami i stabilnością gazową.  PGNiG kupowało od Freeport gaz ziemny dla terminala m.in. w Kłajpedzie.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Cyfrowa transformacja. Jak wygląda w Polsce i na świecie?

Następny Wpis

5 najpopularniejszych narzędzi do zarządzania projektami

Powiązane wpisy

Coraz więcej firm w Polsce wprowadza nielimitowany urlop

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na wprowadzenie nielimitowanego urlopu. Wśród organizacji, które wdrożyły nieograniczoną liczbę dni wolnych, znajdują się m.in. Traffit, Bitpanda czy Syzygy Warsaw. Pracodawcy zwracają uwagę, że rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie wśród pracowników rzetelnych i odpowiedzialnych, z jasnym podziałem obowiązków w organizacji. Ważny element to wyznaczenie celów w perspektywie miesięcznej, kwartalnej i rocznej. 
Avatar photo
Więcej