fbpx

Gaz taniał w Europie. Eksplozja w USA zatrzymała spadek

Avatar photo
Na europejskim rynku ceny gazu zaczęły spadać od końca maja. Nadejście lata sprawiło, że popyt na surowiec jest coraz mniejszy. 7 czerwca zanotowano spadek ceny gazu o ponad 2,8 proc. w kontraktach lipcowych w holenderskim hubie TTF. Trend utrzymywał się aż do eksplozji w głównym terminalu eksportowym w Stanach Zjednoczonych, o której poinformowano 9 czerwca.

Pod koniec kwietnia br. Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego. Oficjalnym powodem jest brak zgody polskiego rządu na wnoszenie opłat za przesył w rublach. Od początku ekonomiści i analitycy podkreślali, że nie ma powodu do obaw związanych z brakami gazu w polskich domach i firmach.

Ceny gazu spadały od końca maja 

7 czerwca ceny gazu spadły w kontraktach lipcowych w holenderskim hubie TTF o ponad 2,8 proc. Za megawatogodzinę trzeba było zapłacić 80,22 euro. Z kolei w kontraktach sierpniowych surowiec potaniał o ponad 3 proc.

Problemy związane z wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji wydawały się odroczone w czasie. Od lat polski rząd pracuje nad dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego. Ważny element strategii to zapełnianie stanów magazynowych oraz stworzenie efektywnej infrastruktury pozwalającej na sprowadzanie gazu z innych źródeł. 

Jednym z rozwiązań jest uruchomienie gazociągu Baltic Pipe jesienią br. Połączenie z Danią, a dalej źródłami w Norwegii pozwala na jeszcze większą dywersyfikację dostaw. Plany zakładają, że Baltic Pipe pokryje 9 mld mᶟ. Ważny krok to również otworzenie połączenia z Litwą w maju br. Szacunki wskazują, że import wyniesie 2,4 mld mᶟ  gazu w ciągu roku. 

Plan dywersyfikacji obejmuje również połączenie Polska-Słowacja, które uruchomione zostanie w listopadzie br. Dostawy gazu do Polski mają wynieść ok. 5,7 mld mᶟ.

Gaz podrożał po eksplozji w terminalu eksportowym w USA

9 czerwca zanotowano wzrost cen gazu w Europie po eksplozji w głównym terminalu zajmującym się eksportem gazu ziemnego w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje agencja Bloomberga przez kilka tygodni dostawy zostają wstrzymane. Terminal Freeport odpowiada za ok. 20 proc. dostaw gazu ziemnego w USA. 

Ceny w kontraktach lipcowych oraz sierpniowych w holenderskim hubie TTF wzrosły o ponad 12 proc. MWh kosztowało ok. 89,12 euro w kontraktach sierpniowych i ok. 90,5 euro w sierpniowych. 

W środę przed eksplozją ceny gazu ziemnego w kontraktach lipcowych kształtowały się na poziomie 78,75 euro za MWh oraz 80,71 euro za MWh w kontraktach sierpniowych. 

Zakład przetwarzał do 2,1 mld stóp sześciennych gazu w ciągu dnia. W trakcie pełnej wydajności eksportował nawet 15 mln ton surowca w ciągu roku. Departament Energii USA podawał, że w marcu aż 21 ładunków zawierających ok. 64 mld stóp sześciennych gazu trafiło do Europy, Chin i Korei Południowej. 

Dalsze informacje na temat eksplozji i wyrządzonych szkód pozwolą oszacować, w jaki sposób kształtować się będą ceny gazu w Europie. Ponownie pojawiły się obawy związane z dostawami i stabilnością gazową.  PGNiG kupowało od Freeport gaz ziemny dla terminala m.in. w Kłajpedzie.

Total
17
Shares
Poprzedni wpis

Cyfrowa transformacja. Jak wygląda w Polsce i na świecie?

Następny Wpis

5 najpopularniejszych narzędzi do zarządzania projektami

Powiązane wpisy

Bezpieczny kredyt 2% – czym jest i jak go uzyskać?

W wyniku podwyżek stóp procentowych kredyt hipoteczny stał się opcją dla najlepiej zarabiających, co przy wysokich cenach nieruchomości spowodowało, że wiele osób musiało odłożyć w czasie zakupienie wymarzonego lokalu. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie ma za zadanie pomóc tym osobom, którym na przeszkodzie w zakupie nieruchomości stoi brak zdolności kredytowej w komercyjnych bankach.
Avatar photo
Więcej
public relations

Public Relations. Jak zmieni Twój biznes?

Trudno wyobrazić sobie firmę, która osiąga wysokie wyniki finansowe i realizuje założone cele bez lojalnych klientów i poparcia środowiska zewnętrznego oraz wewnętrznego. Narzędzia wykorzystywane przez Public Relations pozwalają nawiązać długofalowe relacje i zyskać publiczność pozytywnie nastawioną do podejmowanych działań. Kształtowanie wizerunku to ciągła praca. W dynamicznym otoczeniu nic nie jest dane raz na zawsze.
Avatar photo
Więcej