fbpx

Zarobki w IT. 5 najlepiej opłacanych stanowisk w branży

Avatar photo
W 2021 roku zapotrzebowanie na pracowników IT ponownie wzrosło. Przyspieszenie procesu digitalizacji i cyfrowej transformacji sprawiło, że firmy musiały zmierzyć się z nowymi wymaganiami. Raport No Fluff Jobs wskazuje, że w każdym miesiącu 2021 roku obserwowano nawet 3 razy więcej nowych ofert niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Którzy specjaliści mogli liczyć na najwyższe wynagrodzenia?

No Fluff Jobs to portal z ofertami pracy w branży IT. Jako pierwszy i jedyny portal w Polsce wymaga publikacji widełek płacowych w każdym ogłoszeniu. Specjaliści dbają, żeby każda oferta spełniała określone wymagania – transparentność zarobków, jawność zadań na stanowisku oraz przejrzystość formy zatrudnienia. Raport Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku przedstawia podsumowanie obejmujące wynagrodzenia, specjalizacje i wymagania zawarte w ofertach pracy. 

Jak wyglądał rok 2021 w branży IT?

Pracodawcy opublikowali łącznie 90 994 ofert pracy na portalu No Fluff Jobs w 2021 roku. Ilość ogłoszeń wzrosła o 236 proc. w porównaniu do poprzedniego okresu. Oferty dotarły do 2,9 mln użytkowników, którzy wygenerowali 30,3 mln odsłon.  

W 2021 roku wzrosła mediana maksymalnych widełek wynagrodzeń i wyniosła 18,4 tys. zł netto. W poprzednim okresie zanotowano wartość rzędu 16,8 tys. zł netto. Firmy szukały przede wszystkim developerów w kategoriach – Backend, Frontend i Fullstack. Łącznie kategoria odpowiada za niemal 55 proc. wszystkich ofert. W 2021 roku wzrosło również zapotrzebowanie na specjalistów wspierających, niezwiązanych bezpośrednio z pracą z kodem. Przedsiębiorcy szukali m.in. Product Managerów (wzrost liczby ofert o 315 proc.), UX Designerów (wzrost liczby ofert o 243 proc.) czy specjalistów Business Analysis (wzrost liczby ofert o 159 proc.).

Pracodawcy szukali najczęściej specjalistów znających Java, Python, .NET oraz JavaScript. Najpopularniejsze technologie były wymagane w niemal 50 proc. ogłoszeń. Pożądany poziom doświadczenia to mid – średniozaawansowani specjaliści (64,1 proc.).

Wśród najpopularniejszych lokalizacji pierwsze miejsce zajęła praca zdalna – 38,8 proc. ogłoszeń (wzrost o 260 proc. w porównaniu do roku ubiegłego), Warszawa – 23,2 proc. oraz Kraków – 11,3 proc. Analizując relację pomiędzy lokalizacją, wynagrodzeniem a umową B2B można zauważyć niewielkie różnice w zarobkach specjalistów. W 2021 roku umowy B2B stanowiły aż 73,9 proc. wszystkich umów oferowanych przez firmy w ogłoszeniach, umowy o pracę – 25,5 proc. Jedynie niecały procent stanowiły ogłoszenia oferujące zatrudnienie w ramach innego typu umowy. 

Wśród najpopularniejszych benefitów oferowanych w 2021 roku znalazły się darmowa kawa, darmowy parking, playroom czy stołówka. 

Najlepiej opłacane stanowiska w branży IT w 2021 roku 

Umowa B2B pozwala na większa elastyczność docenianą przez pracowników IT. Biorąc pod uwagę współpracę w ramach kontraktu najwyższe zarobki otrzymywali specjaliści Security, DevOps, Big Data oraz Business Intelligence. 

Najlepiej opłacane stanowiska IT – wynagrodzenia B2B: 

  1. Security – 18,5 – 25 tys. zł netto + VAT 
  2. DevOps – 16,8 – 23,5 tys. zł netto + VAT 
  3. Big Data – 16 – 22 tys. zł netto + VAT
  4. Business Intelligence – 15,1 – 21 tys. zł netto + VAT 
  5. Backend – 14,7 – 20,1 tys. zł netto + VAT
  6. Mobile i Fullstack – 14,7 – 20 tys. zł netto + VAT
  7. Frontend – 13,4 tys. zł – 19,5 tys. zł netto + VAT
  8. Project Manager – 14 tys. zł – 18,6 tys. zł netto + VAT
  9. Business Analysis – 13,4 tys. zł – 18,4 tys. zł netto + VAT
  10.  Embedded – 13 tys. – 18,4 tys. zł netto + VAT

Dane wskazują, że coraz większe znaczenie mają stanowiska wspierające, niezwiązane z pisaniem kodu –  product manager, analityk biznesowy czy UX designer. Na wysokich pozycjach wciąż utrzymują się stanowiska developerskie, a pracownicy mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia i benefity pozapłacowe. 

Analizując wynagrodzenia na umowę o pracę na pierwsze pozycje wysuwają się również specjalizacje DevOps, Security oraz Big Data. Widełki wynagrodzeń wyniosły od 12 tys. do 18 tys. zł. brutto. 

Total
8
Shares
Poprzedni wpis

Premiera Unreal Engine 5

Następny Wpis

Inwestowanie w studia gier. Czy to są bezpieczne inwestycje?

Powiązane wpisy

BLIK w Polsce triumfuje. Polacy coraz chętniej wybierają płatności online

BLIK przedstawił wyniki za pierwszy kwartał br. Z danych wynika, że od stycznia do końca marca użytkownicy zrealizowali łącznie 374 mln płatności o wartości 50,1 mld zł. Dodatkowo liczba transakcji wykonanych od początku funkcjonowania, przekroczyła 3 mld. BLIK osiąga coraz lepsze wyniki w terminach POS (+94 proc. rok do roku) oraz przelewach na telefon BLIK (+88 proc. rok do roku). Polacy coraz chętniej wybierają nowoczesne formy płatności.
Avatar photo
Więcej