fbpx

Większa transparentność na rynku nieruchomości. Ruszy Portal Cen Mieszkań 

Avatar photo
W lipcu br. rząd przyjął przepisy umożliwiające stworzenie Portalu Cen Mieszkań, czyli ogólnodostępnej platformy gromadzącej statystyki dotyczące rynku nieruchomości. Użytkownicy zyskają szansę na sprawdzenie cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w całej Polsce. Prowadzeniem portalu zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykonujący również inne zadania nastawione na zwiększenie ochrony nabywców nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. 
Portal Cen Mieszkań — korzyści dla odbiorców

Portal Cen Mieszkań ma wejść w życie w połowie przyszłego roku. Zdaniem rządzących ułatwi zainteresowanym zakup nieruchomości, mieszkania albo domu jednorodzinnego. Portal zapewni dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Celem wprowadzenia narzędzia jest zwiększenie transparentności na rynku nie tylko pierwotnym, ale również wtórnym. Portal ma także chronić klientów przed działaniami spekulacyjnymi, jak podaje minister rozwoju i technologii. Waldemar Buda dodaje, że dane z portalu będą wyróżniać się większą wiarygodnością niż analizy prezentowane przez m.in. portale ogłoszeniowe, które w praktyce najczęściej skupiają się na cenach ofertowych zamiast transakcyjnych. 

Źródło: Twitter
Możliwości rządowego portalu 

Osoby planujące zakup mieszkania będą mogły skorzystać z filtrowania po wybranych przez siebie parametrach, m.in. rodzaju nieruchomości, liczbie pokoi, powierzchni czy kondygnacji. Użytkownicy sprawdzą realne średnie ceny transakcyjne wybranych nieruchomości w danym okresie, a także regionie — województwie, powiecie, miejscowości oraz dzielnicy. 

Ministerstwo informuje, że dane pochodzić będą częściowo z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo portal zasilą dane przekazywane bezpośrednio przez podmioty działające na rynku mieszkaniowym, m.in. deweloperów. W przypadku rynku wtórnego dane mają pochodzić z Krajowej Administracji Skarbowej zbierającej informacje z aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży oraz zakupu nieruchomości.

Główne zalety portalu to dostęp do wiarygodnych i aktualnych informacji pochodzących z pewnych źródeł nadzorowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Możliwość skorzystania z portalu wpływa na przejrzystość cen oraz ułatwia podejmowanie decyzji przez klientów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Transparentność wpływa również korzystnie na ochronę przed działaniami spekulacyjnymi.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Coraz więcej firm w Polsce wprowadza nielimitowany urlop

Następny Wpis

Koniec środków z programu Mój Prąd? Duże zainteresowanie dofinansowaniem 

Powiązane wpisy