Portal Cen Mieszkań — korzyści dla odbiorców
Portal Cen Mieszkań ma wejść w życie w połowie przyszłego roku. Zdaniem rządzących ułatwi zainteresowanym zakup nieruchomości, mieszkania albo domu jednorodzinnego. Portal zapewni dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Celem wprowadzenia narzędzia jest zwiększenie transparentności na rynku nie tylko pierwotnym, ale również wtórnym. Portal ma także chronić klientów przed działaniami spekulacyjnymi, jak podaje minister rozwoju i technologii. Waldemar Buda dodaje, że dane z portalu będą wyróżniać się większą wiarygodnością niż analizy prezentowane przez m.in. portale ogłoszeniowe, które w praktyce najczęściej skupiają się na cenach ofertowych zamiast transakcyjnych.
Możliwości rządowego portalu
Osoby planujące zakup mieszkania będą mogły skorzystać z filtrowania po wybranych przez siebie parametrach, m.in. rodzaju nieruchomości, liczbie pokoi, powierzchni czy kondygnacji. Użytkownicy sprawdzą realne średnie ceny transakcyjne wybranych nieruchomości w danym okresie, a także regionie — województwie, powiecie, miejscowości oraz dzielnicy.
Ministerstwo informuje, że dane pochodzić będą częściowo z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo portal zasilą dane przekazywane bezpośrednio przez podmioty działające na rynku mieszkaniowym, m.in. deweloperów. W przypadku rynku wtórnego dane mają pochodzić z Krajowej Administracji Skarbowej zbierającej informacje z aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży oraz zakupu nieruchomości.
Główne zalety portalu to dostęp do wiarygodnych i aktualnych informacji pochodzących z pewnych źródeł nadzorowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Możliwość skorzystania z portalu wpływa na przejrzystość cen oraz ułatwia podejmowanie decyzji przez klientów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Transparentność wpływa również korzystnie na ochronę przed działaniami spekulacyjnymi.