fbpx

Coraz więcej firm w Polsce wprowadza nielimitowany urlop

Avatar photo
Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na wprowadzenie nielimitowanego urlopu. Wśród organizacji, które wdrożyły nieograniczoną liczbę dni wolnych, znajdują się m.in. Traffit, Bitpanda czy Syzygy Warsaw. Pracodawcy zwracają uwagę, że rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie wśród pracowników rzetelnych i odpowiedzialnych, z jasnym podziałem obowiązków w organizacji. Ważny element to wyznaczenie celów w perspektywie miesięcznej, kwartalnej i rocznej. 
Polacy chcą urlopów bez ograniczeń

Obecnie według Kodeksu pracy osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę mają do wykorzystania 20 albo 26 dni wypoczynkowych w zależności od stażu pracy. 

Z danych przedstawionych w raporcie Perfect Match Research, który zrealizowała firma kadrowo-płacowa SD Worx, wynika, że 31 proc. osób zatrudnionych w Polsce ma możliwość wnioskowania o urlop tego samego dnia, a 32 proc. z minimum tygodniowym, a nawet krótszym wyprzedzeniem. Z raportu wynika, że zaledwie 11 proc. pracowników ma obowiązek wnioskować o dni wolne  z tygodniowym lub dwutygodniowym wyprzedzeniem. Natomiast 18 proc. składa wniosek od dwóch tygodni do jednego miesiąca przed planowanym urlopem. 

Jak podaje Puls Biznesu, aż 60 proc. respondentów reprezentujących zatrudnionych jest zainteresowana urlopem bez limitu, a 33 proc. ma stosunek neutralny. Jedynie 6 proc. nie jest w żadnym stopniu zainteresowania rozwiązaniem. Z perspektywy pracodawców podejście jest nieco mniej entuzjastyczne – 39 proc. pracodawców ma neutralne nastawienie, a 37 proc. – pozytywne. 23 proc. wskazało, że nie pochwala pomysłu nielimitowanego urlopu. 

Biorąc pod uwagę pracowników, okazuje się, że jedynie 27 proc. wykorzystywałoby zdecydowanie więcej dni wolnych, niż obowiązuje obecnie. Natomiast 25 proc. odpowiedziało, że liczba dni urlopowych nie zmieniłaby się w ich sytuacji.  

Urlopy bez limitu w Polsce już istnieją 

Traffit, Bitpanda czy Syzygy Warsaw to przykłady firm, które zdecydowały się na wprowadzenie urlopów bez limitu. 

-Większa liczba dni wolnych pozwala na zachowanie równowagi między życiem prywatnym a pracą – zwraca uwagę Paulina Zasempa, people country lead Poland and CEE w SD Worx Poland.

Jak podaje Puls Biznesu w SYZYGY Warsaw, czyli firmie z branży IT, średnio na jednego pracownika przypada ok. 35 dni wolnych rocznie. Spółka zwraca uwagę, że pomysł zrodził się z realnych potrzeb pracowników i nie stanowi wyłącznie benefitu, który ma przyciągąć nowych. 

Natomiast Traffita, firma z branży automatyzacji rekrutacji, zdecydowała się na nielimitowany urlop ze względu na wzajemne zaufanie w zespołach. Szef Traffita Adrian Wolak podkreślił znaczenie podziału zadań do wykonania i jasnej odpowiedzialności w grupie. Równocześnie w Traffita pracownicy koncentrują się na efektach pracy, a nie czasie poświęconym na realizację celów. 

Firmy, które zdecydowały się na wdrożenie urlopu bez limitu, mają świadomość, że przemęczony pracownik gorzej realizuje swoje zadania. Dodatkowe dni wolne korzystnie wpływają na skuteczność oraz motywację do pracy. Wypoczęty pracownik częściej wpada na kreatywne oraz innowacyjne rozwiązania poprawiające realizację celów w organizacji. Elastyczny urlop wymaga odpowiedzialności oraz konkretnych celów w perspektywie krótkoterminowej, oraz długoterminowej. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Nowe wizualizacje megalotniska przyszłości w Polsce

Następny Wpis

Większa transparentność na rynku nieruchomości. Ruszy Portal Cen Mieszkań 

Powiązane wpisy

Czy Arabia powtórzy błędy Chin? 17 miliardów na największe gwiazdy piłki

W Arabii Saudyjskiej trwa obecnie trend zakupowy, podobny do tego, jaki można było zaobserwować kilka lat temu w Chinach. W zimowym oknie transferowym na półwyspie arabskim zameldował się Cristiano Ronaldo, wtedy wydawało się, że to szczyt marzeń arabskich kibiców. Okazało się, że to dopiero początek. Gdy arabski książe i następca tronu, Mohamed ibn Salman zakomunikował przejęcie 75% udziałów w czterech największych klubach (Al-Nassr, Al-Ittihad, Al-Hilal oraz Al-Ahli) przez państwowy fundusz, można było się spodziewać, że wraz z tym na stole pojawią się absolutnie szalone kwoty w kontekście transferów i kontraktów zawodników. Na rozwój piłki nożnej w regionie przeznaczone ma być aż 17 miliardów dolarów!
Avatar photo
Więcej
sklep internetowy

7 polecanych platform do założenia sklepu internetowego

Eksperci prognozują, że do do 2026 roku łączna wartość polskiego rynku e-commerce wyniesie nawet 162 mld zł. Proces podejmowania decyzji zakupowych zmienił się na zawsze - coraz więcej osób robi zakupy online. Pandemia przyspieszyła rozwój na całym świecie nawet o pięć lat, wskazują szacunki IBM. Zastanawiasz się nad otworzeniem sklepu internetowego? Poznaj 7 polecanych platform i zobacz na co warto zwrócić uwagę.
Avatar photo
Więcej