fbpx

Koniec środków z programu Mój Prąd? Duże zainteresowanie dofinansowaniem 

Avatar photo
Program Mój Prąd od kilku lat przyciąga osoby zainteresowane własną instalacją fotowoltaiczną. Pozwala uzyskać dofinansowanie na zakup oraz montaż mikroinstalacji, magazynów ciepła, magazynów energii elektrycznej, ale również systemów zarządzania energią HEMS/EMS. Obecnie trwa piąta edycja programu, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Media i eksperci donoszą, że środki skończą się szybciej, niż zakłada ustalony termin zakończenia naboru. 

Głównym celem programu jest wzrost produkcji energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz autokonsumpcji w ramach magazynowania, a także większej efektywności zarządzania. Od 2019 roku wpłynęło ponad 500 tys. wniosków o łącznej wartości dofinansowania w wysokości około 2 mld zł.

Piąta edycja programu Mój Prąd 

Nabór wniosków o dofinansowanie w programie rozpoczął się 22 kwietnia br. i zgodnie z pierwotnymi założeniami miał potrwać do aż 22 grudnia. W rozmowie z PAP Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwrócił uwagę, że przy obecnym poziomie zainteresowania dostępne środki wyczerpią się już w połowie września. Obecnie budżet wynosi 1 355 000 tys. zł i został powiększony o 400 mln zł po pierwszym miesiącu naboru wniosków. 

Trwają prace nad kolejnym zwiększeniem budżetu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w porozumieniu z resortem klimatu dążą do stworzenia możliwości składania wniosków aż do oficjalnego zakończenia naboru w grudniu. 

Jakie są główne założenia programu? 

Pierwszy warunek dotyczy okresu kwalifikowania. Osoba zainteresowana dofinansowaniem musi przedstawić, że wydatki dotyczące zakupu oraz montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także urządzeń zawierają się w okresie od 1 lutego 2020 roku do dnia złożenia wniosku. 

Wniosek składa się wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez GWD na formularzu przeznaczonym do dofinansowania w formie dotacji lub na formularzu uzupełniającym wniosek o dofinansowanie, właściwym dla danego naboru w ramach Programu. 

Kto może skorzystać z programu? 

Program dzieli wnioskodawców na trzy grupy. 

Do pierwszej należą wnioskodawcy wykorzystujący do rozliczania wygenerowanej energii system net-billing. Grupa nie korzystała wcześniej z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej. 

Druga grupa to osoby rozliczające się w systemie opustów tzw. net-meteringu, które również nie korzystały z dofinansowania. W tym przypadku pojawia się warunek przejścia na nowy system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing.

Trzecia grupa wnioskodawców rozlicza się w ramach systemu opustów i korzystała z dofinansowania na mikroinstalację, która została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów, rozpoczęła korzystanie z systemu net-billing, a w ramach dofinansowania zgłoszone zostanie dodatkowe urządzenie. 

Wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd 

Kwota zależy od przedmiotu oraz grupy, do której zaklasyfikowany jest wnioskodawca. 

Wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 6 tys. zł w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej — grupa 1 i 2 wnioskodawców, a przy instalacji w połączeniu z urządzeniami dodatkowymi – 7 tys. zł dla grupy 1 i 2 oraz 3 tys. zł dla grupy 3. 

Natomiast dofinansowanie w przypadku urządzeń dodatkowych wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 tys. zł przy systemach zarządzania energią HEMS/EMS i nawet 28,5 tys. zł przy gruntowych pompach ciepła — pompach ciepła grunt/woda, woda/woda. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Większa transparentność na rynku nieruchomości. Ruszy Portal Cen Mieszkań 

Następny Wpis

Hemp Hotel. Najwyższy budynek z betonu konopnego

Powiązane wpisy

Rok 2022 w fotowoltaice. Podsumowanie najważniejszych zmian i prognozy

2022 roku upłynął pod znakiem znaczących zmian przepisów na rynku fotowoltaiki. Zastąpienie dotychczasowego systemu opustów nowym net-billingiem wywołało niepewność, która odbiła się w wynikach w miesiącach po wprowadzeniu zmiany. Mimo to, fotowoltaika wciąż pozostaje liderem wśród odnawialnych źródeł energii, a moc zainstalowana na koniec listopada 2022 r. wyniosła niemal 12 GW.
Avatar photo
Więcej