fbpx

W świetle wyzwań i regulacji. Jaka jest przyszłość crowdfundingu?

Avatar photo
29 lipca 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa ta uzupełnia regulacje dotyczące finansowania społecznościowego zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937.

Zgodnie z ustawą działalność dostawców usług finansowania społecznościowego prowadzących platformy finansowania społecznościowego (platformy crowdfundingowe), zarówno w modelu inwestycyjnym, jak i pożyczkowym, podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). 

10 listopada 2023 skończył się okres przejściowy, co w praktyce oznacza, że na dziś tylko platformy, które uzyskały zezwolenie KNF mogą świadczyć usługi finansowania społecznościowego na cele gospodarcze.

Już 17 listopada br. w budynku Szkoły Głównej Handlowej przy alei Niepodległości 128 odbędzie się druga edycja konferencji Crowdfunding 4.0: Przyszłość Polskiego Crowdfundingu w Świetle Wyzwań i Regulacji. Jest to wydarzenie dedykowane zarówno praktykom, jak i teoretykom rynku crowdfundingu w Polsce.

Głównymi tematami tegorocznej konferencji będą kwestie stojące przed polskim crowdfundingiem, analiza ostatnich zmian regulacyjnych oraz przygotowania, jakie powinny podjąć spółki przed rozpoczęciem kampanii. Konferencja skupi się także na pytaniu, jak skutecznie przeprowadzać kampanie crowdfundingowe w zmieniającym się otoczeniu prawnym, ekonomicznym i społecznym.

W programie konferencji znajdą się wystąpienia przedstawicieli świata nauki, instytucji finansowych, właścicieli platform crowdfundingowych, spółek i start-upów. To wyjątkowa okazja dla uczestników, aby zdobyć wiedzę z różnych perspektyw i zrozumieć wyzwania oraz możliwości stojące przed różnymi uczestnikami rynku crowdfundingu.

Jednym z kluczowych celów konferencji jest merytoryczne wsparcie dla startupów planujących lub przygotowujących się do przeprowadzenia kampanii crowdfundingowej. Liderzy spółek, które odniosły sukces w tego typu kampaniach, odpowiedzą na pytania dotyczące kosztów prowadzenia kampanii crowdfundingowej. Panelistami będą m.in.:

  • Maciej Kowalski – CEO Spółki Kombinat Konopny 
  • Tomasz Laskowski- CEO Spółki Inside Park
  • Aleksander Sierżęga – CEO Spółki No Gravity Games (spółka notowana na NewConnect)
  • Paweł Czarnecki – CEO Spirit Games Studio
  • Arkadiusz Talun – Członek Zarządu Spółki Emplocity 

Paweł Czarnecki z Spirit Games Studio podkreśla: „Dzięki kampaniom crowdfundingowym małe spółki mogą osiągnąć sukces dużo szybciej niż korzystając z tradycyjnych ścieżek finansowania. To nie tylko pozyskiwanie środków, ale także budowanie społeczności wokół projektu, co jest kluczowe dla długofalowego sukcesu spółki.”

Z perspektywy naukowej głos zabiorą naukowcy z trzech polskich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Konferencja jest organizowana przez Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz FindFunds S.A., przy współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu i Politechniką Warszawską. To wydarzenie z pewnością może otworzyć nowe perspektywy i inspiracje dla wszystkich zainteresowanych rozwojem crowdfundingu w Polsce.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Ukończono I etap farmy PV Jeziórko

Następny Wpis

Sam Altman i Gregory Brockman dołączają do Microsoftu

Powiązane wpisy

Nvidia z imponującymi wynikami na koniec kwartału

Nvidia, gigant branży chipów, kolejny raz imponuje wynikami finansowymi, osiągając zysk netto na poziomie 9,24 mld dolarów w trzecim kwartale 2023 roku. To wzrost o imponujące 1258% w porównaniu do roku poprzedniego. Przychody firmy także rosną, osiągając 18,12 miliarda dolarów, co oznacza kwartalny wzrost o 34% i zwiększenie o 206% rok do roku.
Avatar photo
Więcej
IoTeam

Dane ropą XXI wieku? Zainwestuj w rozwiązania przyszłości z IoTeam

Co czwarty Polak korzysta z urządzeń IoT, a na świecie działa ich nawet 25 mld. IoTeam to innowacyjna spółka technologiczna dostarczająca rozwiązania do transmisji danych. IoT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie, a jej wartość potroi się do roku 2030. Obecnie na platformie Findfunds trwa kampania crowdfundingowa IoTeam. Dołącz do grupy inwestorów i poznaj korzyści płynące z rozwoju nowych technologii.
Avatar photo
Więcej

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Branża IT od lat zmaga się z niedoborem pracowników. Specjalistów szukają startupy, firmy technologiczne, e-commerce, a nawet duże organizacje działające na rynku od lat. Potrzeby kompetencyjne zależą od specyfiki działalności. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale również osoby nie wykorzystujące kodu, np. project managerowie, UX designerzy czy testerzy. W IT wciąż panuje rynek pracownika, który w połączeniu z deficytem specjalistów sprawia, że skuteczna rekrutacja to sztuka. Doświadczeni eksperci działający na rynku od lat mogą przebierać w ofertach pracy.
Avatar photo
Więcej