fbpx

Jak wygląda proces inwestycyjny w startup? Dobre praktyki

Avatar photo
Anna Shvets z Pexels

Startupy pozyskują środki na finansowanie z różnych źródeł. Jedną z najpopularniejszych form jest współpraca z inwestorami zewnętrznymi. Fundusze venture capital oferują nie tylko kapitał, ale również wiedzę i doświadczenie. Proces inwestycyjny składa się z kilku podstawowych etapów, które zapewniają realizację celów obu stron. Jak wygląda proces inwestycyjny w startup na przykładzie Flash Ventures?

Fundusze venture capital skupiają profesjonalnych inwestorów z wieloletnim doświadczeniem. Przed podjęciem decyzji specjaliści dokładnie analizują sytuację przedsiębiorstwa pod kątem finansów, struktury organizacyjnej czy marketingu. Wieloetapowy proces inwestycyjny pozwala na zrozumienie wzajemnych potrzeb i opracowanie planu działań. 

W jakie startupy inwestować? 

Każdy fundusz venture capital realizuje własne plany i współpracuje ze spółkami na odmiennych zasadach. Wśród uniwersalnych dobrych praktyk związanych z wyborem projektu wymienić należy przede wszystkim motywację i zaangażowanie zespołu. Obok wyników i prognoz finansowych ogromną rolę odgrywają ludzie. Fundusze takie jak Flash Ventures zwracają uwagę na podejście, chęć działania i zrozumienie produktu oraz branży. Znaczenie ma również określenie przewag konkurencyjnych nad rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Świadomość oraz wiedza na temat konkurencji świadczy o dużym zaangażowaniu i dojrzałości biznesowej startupu. Flash Ventures angażuje się we współpracę ze spółkami, które posiadają co najmniej prototyp produktu gotowy do wdrożenia. 

Startup nie musi posiadać sformalizowanej struktury. Specjaliści tworzący fundusz venture capital potrafią określić potencjał projektu oraz udzielić wsparcia w tworzeniu strategii biznesowej, oraz wewnętrznych struktur. 

Proces inwestycyjny w startup krok po kroku 

Etap 1: Zgłoszenie projektu 

Proces inwestycyjny zaczyna się od zgłoszenia projektu. Spółka zainteresowana współpracą z funduszem Flash Ventures wysyła prezentację projektu, ostatnie sprawozdanie finansowe lub bieżące dane finansowe (jeśli posiada) oraz prognozy finansowe (jeśli posiada).

Fundusz przeprowadza wstępną selekcję projektów i weryfikuje potencjał dalszego rozwoju. Do następnego etapu przechodzą wyłącznie projekty uznane za atrakcyjne z perspektywy inwestorów. Etap trwa zazwyczaj od 1-3 tygodni. 

Etap 2: Spotkanie przedinwestycyjne 

Po wyborze projektów fundusz kontaktuje się z założycielami prosząc o dodatkowe informacje. Na tym etapie startup może zaprezentować produkt, cele biznesowe i potrzeby w zakresie finansowania. Często rozmowa odbywa się podczas spotkania albo telefonicznie/online. Etap trwa 1-2 tygodnie. 

Etap 3: Analiza spółki 

Fundusz analizuje uzyskane informacje oraz ocenia spółkę pod kątem finansów, działań operacyjnych czy marketingowych. Założyciele przedstawiają niezbędne informacje, które pomagają podjąć inwestorom ostateczną decyzję. 

Na tym etapie niektórzy inwestorzy decydują się na przedstawienie term-sheetu, czyli dokumentu stanowiącego propozycję składaną założycielom. Dobry term-sheet zawiera m.in. warunki wejścia i wyjścia w inwestycję, formy finansowania, a także cele współpracy. 

Fundusz przeprowadza proces due digilience pozwalający poznać szczegółowe informacje na temat działania spółki. 

Etap 4: Umowa inwestycyjna 

Po serii analiz, prognoz, rozmów i negocjacji inwestorzy decydują się przekazać środki spółce. Podpisana zostaje umowa inwestycyjna zawierająca stosowane załączniki. Fundusz uruchamia środki i wsparcie organizacji. Współpraca venture capital to więcej niż finansowanie. Eksperci doradzają spółce w różnych obszarach – od kwestii prawnych, przez księgowość i strukturyzację aż po marketing i sprzedaż. 

Flash Ventures pozyskuje środki od inwestorów, funduszy, aniołów biznesu czy z kampanii na platformie crowdfundingowej FindFunds.pl.

Inwestycja w startup – co dalej?

Cały proces inwestycyjny trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet rok. Każdy etap zostaje dopasowany do specyfiki firmy i branży, kategorii produktowej, konkurencji oraz wielu innych zmiennych. Po przekazaniu określonych w umowie środków fundusz oferuje ciągłe wsparcie operacyjno-biznesowe oraz nadzór na realizacją celów. Nie zawsze przekazanie środków odbywa się od razu w całości. W niektórych przypadkach finansowanie podzielone jest na transze odblokowywane po osiągnięciu założonych celów np. osiągnięcia określonego poziomu przychodów. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Kosmiczna szansa SatRevolution

Następny Wpis

Medtech. Jak radzą sobie startupy medyczne w Polsce?

Powiązane wpisy

Venture capital w Polsce — statystyki i prognozy

Rok 2020 okazał się przełomowy dla venture capital w Polsce pomimo trudnej sytuacji rynkowej. Pandemia zaburzyła bowiem funkcjonowanie wielu branż i raz na zawsze zmieniła sposób działania niejednego biznesu. Wyłoniły się jednak rynki i gałęzie gospodarki, które odnotowały dynamiczny wzrost, a międzynarodowy lockdown sprzyjał ich rozwojowi. Wśród nich znalazł się rynek VC. Jakie wyniki odnotowano w 2020 roku i jak przedstawiają się prognozy na kolejne lata?
Avatar photo
Więcej

Jak naprawić broken cap table w startupie?

Jednym z czynników wpływających na decyzję funduszu dotyczącą finansowania jest struktura udziałowa spółki (ang. capitalization table). Founderzy powinni myśleć długoterminowo i skupiać się przede wszystkim na kondycji spółki. Nietrafione decyzje mogą znacząco utrudnić pozyskiwanie kapitału w przyszłości i pogorszyć sytuację założycieli. Broken cap table można uniknąć, a wielu sytuacjach również skutecznie rozwiązać.
Avatar photo
Więcej
sklep internetowy

7 polecanych platform do założenia sklepu internetowego

Eksperci prognozują, że do do 2026 roku łączna wartość polskiego rynku e-commerce wyniesie nawet 162 mld zł. Proces podejmowania decyzji zakupowych zmienił się na zawsze - coraz więcej osób robi zakupy online. Pandemia przyspieszyła rozwój na całym świecie nawet o pięć lat, wskazują szacunki IBM. Zastanawiasz się nad otworzeniem sklepu internetowego? Poznaj 7 polecanych platform i zobacz na co warto zwrócić uwagę.
Avatar photo
Więcej