fbpx

Upadłość spółki Evergrande na rynku nieruchomości w Chinach

Avatar photo
Evergrande, czyli kiedyś drugi największy deweloper nieruchomości w Chinach złożył wniosek o ochronę przed bankructwem w Stanach Zjednoczonych. Taki ruch jest częścią szerszego planu restrukturyzacji długu, który jest największy w historii Chin.
Kryzys w Chińskim sektorze nieruchomości

Chiński sektor nieruchomości, który stanowił nawet 30% PKB kraju, jest w głębokim kryzysie. Evergrande, który jest zobowiązany do spłaty długów w wysokości 20 miliardów dolarów, jest tylko jednym z wielu deweloperów, którzy borykają się z problemami finansowymi. Inne firmy, takie jak: 

  • Kasia, 
  • Fantasia,
  • Shimao Group, 

również zbankrutowały i to mimo interwencji rządu.

Wnioski o ochronę majątku i negocjacje

Evergrande złożył wniosek w USA na podstawie rozdziału 15 ustawy o upadłości. Powyższa norma prawna pozwala amerykańskiemu sądowi upadłościowemu interweniować w przypadku sprawy niewypłacalności dotyczącej innego kraju. Firma odmówiła komentarza na temat swoich planów, ale jest jasne, że chce chronić swoje aktywa w USA podczas trwających rozmów restrukturyzacyjnych odbywających się w Hongkongu i innych jurysdykcjach.

Gigantyczne długi i plan restrukturyzacji

Evergrande przyznał jednocześnie, że w latach 2021 i 2022 poniósł straty w wysokości 81 miliardów dolarów. Całościowe zadłużenie firmy wynosi około 340 miliardów dolarów, co stanowi około 2% całkowitego PKB Chin. W marcu spółka przedstawiła plan restrukturyzacji i stwierdziła, że osiągnęła ,,wiążące porozumienia” z międzynarodowymi posiadaczami swoich obligacji.

Co dalej z Evergrande?

Bez wątpienia Evergrande ma ambitne plany na przyszłość. Firma nie zamierza zniknąć i planuje wrócić do normalnej działalności w ciągu najbliższych trzech lat. Jednakże, aby to osiągnąć, potrzebuje dodatkowego finansowania w wysokości od 36,4 do 43,7 miliarda dolarów. Obecnie jest zaangażowana w 1300 projektów i buduje nieruchomości w 280 miastach. Niemniej jednak ryzyko upadku jest realne – zwłaszcza w dobie międzynarodowych kryzysów oraz toczących się konfliktów. Co w takim wypadku?

Ostatnie zatrzymania pracowników Evergrande

TAIPEI, Tajwan (AP) – Policja w południowochińskim mieście poinformowała, że zatrzymała niektórych pracowników jednostki zarządzającej majątkiem China Evergrande Group. 

W sobotnim oświadczeniu policji w Shenzhen stwierdzono, że władze: 

podjęły środki przymusu karnego wobec podejrzanych, w tym Du i innych osób, które zarządzały majątkiem Evergrande Group.

Do chwili obecnej nie było jasne, kim był Du. Evergrande nie odpowiedziało na pytania w tym zakresie. Niemniej jednak – według doniesień medialnych na temat protestów w siedzibie spółki ustalono, że Du Liang był szefem działu zarządzania majątkiem firmy. Być może jego działania są ukierunkowane na ukrycie majątku przed potencjalną jego sprzedażą w ramach upadłości. Dodatkowo – w piątek chiński krajowy organ nadzoru finansowego ogłosił, że zatwierdził przejęcie działu ubezpieczeń na życie grupy Evergrande przez nowy podmiot państwowy. To pokazuje, że majątek firmy staje się znacjonalizowany. 

Implikacje dla globalnej gospodarki

Upadek Evergrande mógłby mieć poważne konsekwencje nie tylko dla chińskiej, ale i ogólnoświatowej gospodarki. Z powyższych powodów świat z zapartym tchem obserwuje to, czy chińskiemu gigantowi uda się wyjść z kryzysu. W obliczu tych wydarzeń, zarówno inwestorzy jak i analitycy zastanawiają się, czy Evergrande jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, czy może uda się uniknąć dalszego domina upadłości w jednym z najważniejszych sektorów chińskiej gospodarki. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Sklepy samoobsługowe. Czy Orlen będzie rywalizował z Żabką?

Następny Wpis

Podatek od garażu za wysoki? Zmiana wysokości opłaty 

Powiązane wpisy

Krajowy System e-Faktur. Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Krajowy System e-Faktur obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2022 roku, ale nie każdy wie, czym jest i jakie korzyści zapewnia. Polska to czwarty kraj w Unii Europejskiej, który wprowadził e-Fakturę. Obecnie korzystanie z systemu jest dobrowolne, ale rząd zapowiada wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego już od 2024 roku.
Avatar photo
Więcej