fbpx

Pierwsze kroki w startupie. 7 obszarów, na które musisz zwrócić uwagę

Avatar photo
Od pomysłu na biznes do sukcesu rynkowego przebiega długa droga. Nawet najlepszy plan wymaga odpowiedniego przygotowania i przemyślanego działania. Startupy wyróżniają się również specyfiką, która nie sprawdza się u każdego przedsiębiorcy. Pierwszy etap funkcjonowania organizacji często jest decydujący. Na co zwrócić uwagę otwierając startup?

Startup Studio we współpracy z partnerami Polskim Funduszem Rozwoju, serwisem MamStartup, AW MORE, Kancelarią Prawną Kielian i Wspólnicy, TAX 360 oraz ArchiWażne stworzyło poradnik dla początkujących founderów. Publikacja odpowiada na najważniejsze pytania początkujących przedsiębiorców. Eksperci przygotowali podsumowanie, z którego można wyciągnąć 7 najważniejszych obszarów, na które musi zwrócić uwagę początkujący przedsiębiorca przede wszystkim w startupie.  

  1. Rodzaj działalności 

Spółka kapitałowa czy jednoosobowa działalność gospodarcza? Wydawać się może, że na początkowym etapie działalności wystarczy JDG. Forma dobrze sprawdza się w małych biznesach, a ryzyko jest niewielkie. Dodatkowo koszty prowadzenia są niskie, a opodatkowanie proste. Tymczasem decydując się na otwarcie firmy z planem pozyskiwania inwestorów, skalowania oraz ekspansji zagranicznej nie warto wprowadzać ograniczeń już na początku. JDG nie sprawdzi się, jeżeli planujesz szukać finansowania od funduszu, masz wspólników czy wprowadzasz wizję rozbudowy struktury. Dla większości organizacji lepszym rozwiązaniem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, którą z czasem można przekształcić w spółkę akcyjną umożliwiającą wejście na giełdę papierów wartościowych. 

  1. Księgowość i finanse 

Nawet jeżeli masz wspólników z pewnością nie znacie się na wszystkim. Otaczaj się specjalistami w konkretnych obszarach. Finanse i rachunkowość wymagają wiedzy oraz kwalifikacji, których zdobycie oddaliłoby cię od głównego celu. Znajdź dobre biuro rachunkowe, które zajmie się księgowością. Wraz z rozwojem organizacji przyjdzie moment, że lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie pracownika na pełny etat. Na początku wystarczy jednak współpraca z zewnętrznym biurem. Warto zdobyć podstawową wiedzę na temat finansów, która pozwala prowadzić rozmowy z instytucjami oraz inwestorami. Zacznij od zrozumienia rachunku zysków i strat oraz bilansu.

  1. Terminy 

Prowadzenie firmy wymaga przestrzegania przepisów prawa w tym pilnowania terminów, np. płatności ZUS, wynagrodzeń czy zaliczek na podatek. Na spółkach ciąży również obowiązek raportowania, tzn. tworzenia corocznych sprawozdań finansowych. Nieprzestrzeganie konkretnych terminów zazwyczaj grozi karami, które znacząco mogą nadszarpnąć budżet początkującego przedsiębiorstwa. 

  1. Przepływy pieniężne 

Zarządzaj przepływami pieniężnymi w organizacji. Bieżąca kontrola wpływów i wydatków pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, kiedy na koncie firmowym brakuje środków, chociaż sprzedaż rośnie. 

  1. Zatrudnienie pracownika 

Jeszcze więcej obowiązków i terminów mają do dopilnowania przedsiębiorcy zatrudniający pracowników. Decydując się na przyjęcie nowej osoby dokładnie zaplanuj jej miejsce w firmie oraz zakres obowiązków. Policz całkowite koszty, które poniesiesz oraz uwzględnij czas potrzebny na szkolenie. Ustal ewidencję czasu pracy, szkolenia BHP czy wewnętrzne regulaminy. Rozważ rodzaj zatrudnienia biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety form współpracy. 

  1. Wsparcie specjalistów 

Żaden przedsiębiorca nie zbuduje zyskownej firmy w pojedynkę. Współpracuj ze specjalistami, którzy wesprą Cię w takich obszarach, jak księgowość, finanse, prawo, ubezpieczenia czy marketing. Skoncentruj się na najważniejszych celach, a konkretne czynności i zadania wpływające na działalność, zostaw socjalistom. Na pierwszym etapie istnienia firmy nie otwieraj od razu nowych stanowisk pracy we wszystkich obszarach. W większości przypadków bardziej opłacalne jest  zlecanie obsługi zewnętrznym specjalistom i organizacjom. 

  1. Zabezpieczenie 

Nie każdy pomysł zakończy się sukcesem. Uwzględnij plan B zakładając konieczność zamknięcia firmy. Poduszka finansowa czy wiedza o formalnościach związanych z upadłością pozwolą zabezpieczyć interesy w trudnym momencie. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Praca w IT bez programowania. 5 najlepiej opłacanych stanowisk

Następny Wpis

Wraca prestiżowy konkurs dla startupów. Aulery 2022. Kto wygrał poprzednie edycje i odniósł sukces?

Powiązane wpisy

Ile wynosi dług publiczny Polski? 

Dług publiczny ma duży wpływ na ocenę sytuacji ekonomicznej w konkretnym kraju. Wysokość zadłużenia publicznego odnosi się najczęściej do nominalnej wartości produktu krajowego brutto. Pozwala to poznać względy poziom długu oraz określić możliwości gospodarki służące generowaniu nakładów finansowych do bieżącej obsługi. Parametry uwzględniane są przez inwestorów, a także wpływają na ocenę międzynarodowych instytucji finansowych i agencji ratingowych.
Avatar photo
Więcej

Młodzi startupowcy, którzy chcą zmienić świat

83% młodych ludzi chce podjąć pracę, nawet jeśli nie potrzebują pieniędzy. Kolejne 79% postrzega ją jako możliwość nauki czegoś nowego. Tak pokazują badania Deloitte. Pokolenie Z chce zmieniać świat, rozwijać się i podążać swoją własną drogą. Dziś będziemy mówić o tych, którzy znaleźli swoją ścieżkę.
Avatar photo
Więcej

Jak pozyskać finansowanie firmy w ramach venture capital?

Innowacyjny pomysł, który zmieni rynek to połowa sukcesu. Na wczesnym etapie rozwoju każda spółka potrzebuje nie tylko dodatkowych środków finansowych, ale również wsparcia merytorycznego. Współpraca venture capital zapewnia kompleksowe wsparcie — od finansowania przez kształtowanie procesów biznesowych aż po ułatwienie międzynarodowej ekspasji.
Avatar photo
Więcej