Wysokość podatku od garażu
Obowiązujące przepisy wskazują, że wysokość stawek podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części mieszkalnych nie może przekroczyć rocznie jednego złotego od metra kwadratowego powierzchni użytkowej, a maksymalna roczna stawka dla budynków lub ich części pozostałych to 9 złotych 71 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Zgodnie z przepisami wysokość podatku od garażu zależy od klasyfikacji i w niektórych przypadkach może osiągnąć wartość nawet dziesięciokrotnie wyższą niż w przypadku mieszkania.
O wysokiej opłacie informowali właściciele lokalu mieszkalnego oraz udziałowcy w garażu wielostanowiskowym z prawem wyłącznego korzystania z oznaczonego miejsca postojowego, znajdujących się w tym samym budynku mieszkalnym. Podczas rozliczania podatku od nieruchomości garaż został potraktowany jako samodzielna nieruchomość niemieszkalna, co skutkowało wyodrębnieniem oddzielnej księgi wieczystej i znacznym wzrostem opłat dla właścicieli. Nie jest to jednorazowy przypadek, a wysokie podatki od garażu muszą płacić właściciele na terenie całego kraju.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Po analizie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obejmujących opodatkowanie garaży mieszczących się w budynkach wielomieszkaniowych w październiku br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące przepisy są niezgodne z Konstytucją. Wskazano na zapisy pozwalające, na potrzeby podatku od nieruchomości, włączenie wyodrębnionego garażu zlokalizowanego w budynku mieszkalnym do części budynku, ale o charakterze innym niż mieszkalny.
Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że garaż składa się na budynek mieszkalny, który podlega opodatkowaniu. Nie ma wpływu na to fakt, że garaż zostaje wymieniony w ewidencji gruntów i budynków. Zdaniem Trybunału art. 84 i 217 Konstytucji podkreślają konieczność klasyfikacji obiektu, używając definicji znajdujących się w ustawie podatkowej albo w niektórych przypadkach w ustawach, do których odsyła ustawa podatkowa. Podczas ustalania wysokości podatku nie należy bazować na innych aktach prawnych niezwiązanych w żaden sposób z ustawą podatkową.
Sędzia uwzględnił również kwestie nierówności dotyczących traktowania właścicieli miejsc garażowych w budynkach wielomieszkaniowych. Zwrócono uwagę, że w dotychczasowych przepisach brakowało uzasadnienia związanego ze różnicowaniem podatników ze względu na to, czy miejsce postojowe składa się na odrębną nieruchomość w budynku wielomieszkaniowym, czy miejsce należy do lokalu mieszkalnego.
Podatek od garażu — zmiana wysokości
Wraz z końcem 2024 roku przepisy, które zostały uznane za niezgodne z Konstytucją, tracą ważność.