fbpx

Podatek od garażu za wysoki? Zmiana wysokości opłaty 

Avatar photo
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok zmniejszający wysokość podatku od garażu. Dotychczas możliwe były sytuacje, kiedy opłata za garaż była nawet dziesięciokrotnie wyższa niż podatek za mieszkanie. Zdaniem Trybunału obowiązujące przepisy były niezgodne z Konstytucją. Kiedy nowe zasady wejdą w życie?
Wysokość podatku od garażu 

Obowiązujące przepisy wskazują, że wysokość stawek podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części mieszkalnych nie może przekroczyć rocznie jednego złotego od metra kwadratowego powierzchni użytkowej, a  maksymalna roczna stawka dla budynków lub ich części pozostałych to 9 złotych 71 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Zgodnie z przepisami wysokość podatku od garażu zależy od klasyfikacji i w niektórych przypadkach może osiągnąć wartość nawet dziesięciokrotnie wyższą niż w przypadku mieszkania. 

O wysokiej opłacie informowali właściciele lokalu mieszkalnego oraz udziałowcy w garażu wielostanowiskowym z prawem wyłącznego korzystania z oznaczonego miejsca postojowego, znajdujących się w tym samym budynku mieszkalnym. Podczas rozliczania podatku od nieruchomości garaż został potraktowany jako samodzielna nieruchomość niemieszkalna, co skutkowało wyodrębnieniem oddzielnej księgi wieczystej i znacznym wzrostem opłat dla właścicieli. Nie jest to jednorazowy przypadek, a wysokie podatki od garażu muszą płacić właściciele na terenie całego kraju. 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego 

Po analizie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obejmujących opodatkowanie garaży mieszczących się w budynkach wielomieszkaniowych w październiku br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące przepisy są niezgodne z Konstytucją. Wskazano na zapisy pozwalające, na potrzeby podatku od nieruchomości, włączenie wyodrębnionego garażu zlokalizowanego w budynku mieszkalnym do części budynku, ale o charakterze innym niż mieszkalny. 

Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że garaż składa się na budynek mieszkalny, który podlega opodatkowaniu. Nie ma wpływu na to fakt, że garaż zostaje wymieniony w ewidencji gruntów i budynków. Zdaniem Trybunału art. 84 i 217 Konstytucji podkreślają konieczność klasyfikacji obiektu, używając definicji znajdujących się w ustawie podatkowej albo w niektórych przypadkach w ustawach, do których odsyła ustawa podatkowa. Podczas ustalania wysokości podatku nie należy bazować na innych aktach prawnych niezwiązanych w żaden sposób z ustawą podatkową. 

Sędzia uwzględnił również kwestie nierówności dotyczących traktowania właścicieli miejsc garażowych w budynkach wielomieszkaniowych. Zwrócono uwagę, że w dotychczasowych przepisach brakowało uzasadnienia związanego ze różnicowaniem podatników ze względu na to, czy miejsce postojowe składa się na odrębną nieruchomość w budynku wielomieszkaniowym, czy miejsce należy do lokalu mieszkalnego. 

Podatek od garażu — zmiana wysokości 

Wraz z końcem 2024 roku przepisy, które zostały uznane za niezgodne z Konstytucją, tracą ważność. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Upadłość spółki Evergrande na rynku nieruchomości w Chinach

Następny Wpis

Tuż po premierze Marvel’s Spider-Man 2. Czy rzeczywiście jest się czym zachwycać? 

Powiązane wpisy

Debiut indeksu WIG140 na GPW

Spółka GPW Benchmark rozszerzyła Rodzinę Indeksów Giełdowych o indeks WIG140. W skład portfela jego portfela wchodzą pakiety akcji 140 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które zaliczane są do indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.
Avatar photo
Więcej

Kim jest product owner?

Product owner to osoba odpowiedzialna za proces tworzenia produktu w branży IT. Jest jednym z filarów interdyscyplinarnego zespołu Scrumowego, który pracuje nad rozwiązaniem dla klienta. Produktem może być np. platforma internetowa, oprogramowanie albo aplikacja. Czym zajmuje się product owner i jaką rolę pełni w zespole?
Avatar photo
Więcej