fbpx

Podatek od garażu za wysoki? Zmiana wysokości opłaty 

Avatar photo
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok zmniejszający wysokość podatku od garażu. Dotychczas możliwe były sytuacje, kiedy opłata za garaż była nawet dziesięciokrotnie wyższa niż podatek za mieszkanie. Zdaniem Trybunału obowiązujące przepisy były niezgodne z Konstytucją. Kiedy nowe zasady wejdą w życie?
Wysokość podatku od garażu 

Obowiązujące przepisy wskazują, że wysokość stawek podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części mieszkalnych nie może przekroczyć rocznie jednego złotego od metra kwadratowego powierzchni użytkowej, a  maksymalna roczna stawka dla budynków lub ich części pozostałych to 9 złotych 71 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Zgodnie z przepisami wysokość podatku od garażu zależy od klasyfikacji i w niektórych przypadkach może osiągnąć wartość nawet dziesięciokrotnie wyższą niż w przypadku mieszkania. 

O wysokiej opłacie informowali właściciele lokalu mieszkalnego oraz udziałowcy w garażu wielostanowiskowym z prawem wyłącznego korzystania z oznaczonego miejsca postojowego, znajdujących się w tym samym budynku mieszkalnym. Podczas rozliczania podatku od nieruchomości garaż został potraktowany jako samodzielna nieruchomość niemieszkalna, co skutkowało wyodrębnieniem oddzielnej księgi wieczystej i znacznym wzrostem opłat dla właścicieli. Nie jest to jednorazowy przypadek, a wysokie podatki od garażu muszą płacić właściciele na terenie całego kraju. 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego 

Po analizie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obejmujących opodatkowanie garaży mieszczących się w budynkach wielomieszkaniowych w październiku br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujące przepisy są niezgodne z Konstytucją. Wskazano na zapisy pozwalające, na potrzeby podatku od nieruchomości, włączenie wyodrębnionego garażu zlokalizowanego w budynku mieszkalnym do części budynku, ale o charakterze innym niż mieszkalny. 

Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że garaż składa się na budynek mieszkalny, który podlega opodatkowaniu. Nie ma wpływu na to fakt, że garaż zostaje wymieniony w ewidencji gruntów i budynków. Zdaniem Trybunału art. 84 i 217 Konstytucji podkreślają konieczność klasyfikacji obiektu, używając definicji znajdujących się w ustawie podatkowej albo w niektórych przypadkach w ustawach, do których odsyła ustawa podatkowa. Podczas ustalania wysokości podatku nie należy bazować na innych aktach prawnych niezwiązanych w żaden sposób z ustawą podatkową. 

Sędzia uwzględnił również kwestie nierówności dotyczących traktowania właścicieli miejsc garażowych w budynkach wielomieszkaniowych. Zwrócono uwagę, że w dotychczasowych przepisach brakowało uzasadnienia związanego ze różnicowaniem podatników ze względu na to, czy miejsce postojowe składa się na odrębną nieruchomość w budynku wielomieszkaniowym, czy miejsce należy do lokalu mieszkalnego. 

Podatek od garażu — zmiana wysokości 

Wraz z końcem 2024 roku przepisy, które zostały uznane za niezgodne z Konstytucją, tracą ważność. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Upadłość spółki Evergrande na rynku nieruchomości w Chinach

Następny Wpis

Tuż po premierze Marvel’s Spider-Man 2. Czy rzeczywiście jest się czym zachwycać? 

Powiązane wpisy

W 2022 r. spadł popyt na nowe mieszkania, ale ceny wciąż rosły

Miniony rok nie należał do łatwych dla osób planujących zakup mieszkania, ale również deweloperów oferujących nowe nieruchomości. Wysoka inflacja, zmiany stóp procentowych oraz zaostrzenie procedur przyznawania decyzji kredytowych to jedne z najważniejszych przyczyn mających wpływ na spadek popytu na mieszkania w 2022 r. Z danych przedstawionych przez portal rynekpierwotny.pl wynika, że w siedmiu największych miastach w kraju sprzedaż nowych mieszkań spadła o 35 proc.
Avatar photo
Więcej
akceleratory biznesu

Akceleratory biznesu. Korzyści i wady uczestnictwa

Początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form wsparcia. Programy akceleracyjne łączą wsparcie finansowe z opieką merytoryczną doświadczonych ekspertów. Akceleratory dużą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, w Europie dopiero zaczynają pojawiać się tego typu możliwości dla młodych przedsiębiorców.
Avatar photo
Więcej

Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie 1 lipca 2022 r. Jakie zmiany czekają pierwotny rynek nieruchomości?

Kupujący mieszkania na rynku pierwotnym już wkrótce zyskają dodatkową ochronę. Nowa ustawa powołuje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zapewniający wypłaty środków m.in. w przypadku upadłości realizatora inwestycji. Reguluje również kwestie związane z umowami rezerwacyjnym czy usunięciem wad istotnych.
Avatar photo
Więcej