Zeroenergetyczne mogą być nie tylko domy, ale również całe osiedla, a nawet miasta. Coraz więcej deweloperów ma świadomość zmian wpływających na ceny energii. Zwiększa się również świadomość ekologiczna Polaków. Samowystarczalne budynki wymagają przemyślanego projektu stworzonego przez doświadczonych specjalistów. Inwestycja wiąże się z wysokim kosztem, ale w ramach części rozwiązań możliwe są dofinansowania samorządowe czy rządowe.
Budynek samowystarczalny, czyli jaki?
Budynek samowystarczalny, inaczej zeroenergetyczny to obiekt wytwarzający energię na własny użytek z odnawialnych źródeł. Generowane jest tyle energii, ile budynek jest w stanie zużyć. Wykorzystuje się solary, pompy ciepła, turbiny wiatrowe czy biomasy. Energia jest magazynowana np. w podziemnych systemach czy elementach instalacji fotowoltaicznej. W budynkach zeroenergetycznych ziemnia akumuluje ciepło.
Wśród standardów energetycznych wyróżnia się jeszcze domy energooszczędne, czyli budynki, które wykorzystują rozwiązania ograniczające zużycie energii. Kolejny rodzaj nieruchomości to budynek niskoenergetycznych, który wykorzystuje jeszcze mniej energii ze źródeł nieodnawialnych. Natomiast w domach pasywnych zapotrzebowanie na energię wynosi około 30 proc. Najczęściej energia zewnętrzna niezbędna jest do ogrzania zimą czy podgrzewania wody.
Rozwiązana zeroenergetyczne to jednak nie wszystko. Zaczynają powstawać obiekty plusenergetyczne nie tylko wytwarzające energię na własne potrzeby, ale również zapewniające nadwyżkę. Obiekty są w pełni niezależnie od tradycyjnych źródeł energii i nie wydzielają dwutlenku węgla. Dodatkowo dostarczają energię do innych nieruchomości.
Popularne rozwiązania zeroenergetyczne w nieruchomościach
Stworzenie budynku zeroenergetycznego wymaga zastosowania rozwiązań umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W projekcie należy uwzględnić również wielkość i kształt budynku, położenie oraz materiały budowlane i wykończeniowe.
Dom powinien być usytuowany w kierunku południowym. Warto również zwrócić uwagę na naturalne elementy otoczenia. Pagórki i drzewa będą chronić przed wiatrem, najlepiej od strony północnej, a zbiorniki wodne ułatwią procesy pozyskiwania energii.
Budynek powinien mieć prosty kształt. Na dachu łatwiej zainstalować panele fotowoltaiczne, których praca będzie maksymalnie wydajna. Kolejny ważny aspekt to izolacja termiczna chroniąca przed zbyt dużą utratą ciepła przez budynek zimą. Zaleca się, żeby dom miał izolację wykonaną z wełny mineralnej albo styropianu o grubości nie mniejszej niż 15 cm.
Fotowoltaika to jedna z podstawowych technologii zastosowanych w budynku zeroenergetycznym. Instalacja dopasowana do wielkości oraz potrzeb nieruchomości składa się z paneli, w których zlokalizowane są ogniwa. Fotowoltaika wytwarza energię w słoneczny dzień, a nadwyżkę można wysłać do sieci albo magazynować. Energię ze słońca wykorzystuje się również do podgrzewania wody dzięki pompie ciepła. Do zapewnienia odpowiedniej temperatury w budynku sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, które pozwala na niższą temperaturę czynnika grzewczego.
W domu zeroenergetycznym okna i drzwi zatrzymują ciepło wewnątrz. W trakcie projektowania należy również uwzględnić rozmieszczenie okien w budynku – największe warto ulokować na południu. Dobry pomysł to również inwestycja w systemy wentylacji z rekuperacją czyli możliwością odzyskania ciepła.
Wyposażenie domu o zerowej emisji dwutlenku węgla to energooszczędny urządzenia w kuchni, salonie i pozostałych pomieszczeniach, a także lampy LED o wysokiej wydajności i trwałości.