fbpx

Fotowoltaika produkuje energię w nocy? Nowe odkrycia naukowców

Avatar photo
Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku, ale z różną intensywnością. Najwięcej energii powstaje wiosną i latem, dużo mniej – jesienią i zimą. Magazyny oraz dostęp do ogólnej sieci elektrycznej pozwalają korzystać z nadwyżek prądu o każdej porze. Australijscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że panele mogą działać również w nocy.
fotowoltaika

Czy panele fotowoltaiczne w ciągu nocy są bezużyteczne? Okazuje się, że nie muszą być. Naukowcy zwracają uwagę na ciepło, które można wykorzystać do produkcji energii. Nad rozwiązaniami pracują specjaliści m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii. 

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku najważniejszych elementów. Pierwszym z nich są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły. Dzięki temu możliwe jest generowanie większej ilości energii. Zbudowane są z materiału półprzewodnikowego – najczęściej krzemu. Ogniwa są miejscem, gdzie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Panel fotowoltaiczny tworzy kilka modułów zasilających falownik. 

Prąd wytworzony w modułach trafia do falownika, który przekształca energię w prąd zmienny. Falownik sprawia, że prąd posiada parametry pozwalające na bezpieczne użytkowanie w domu. Na bieżąco kontroluje i dopasowuje parametry do wymagań domowej sieci. Zapewnia również bezpieczeństwo, ponieważ wyłącza się w przypadku awarii lub uszkodzenia. 

Energia z ciepła 

Naukowcy przekonują, że panele fotowoltaiczne mogą produkować energię również w nocy. Okazuje się, że źródłem energii może być nie tylko światło, ale również ciepło emitowane do atmosfery przez nagrzaną ziemię.

Specjaliści z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii opracowali urządzenie zmieniające promieniowanie podczerwone w energię elektryczną. Technologia przypomina rozwiązania wykorzystywane np. w goglach noktowizyjnych, bazuje na diodach termoradiacyjnych. Naukowcy podkreślają, że w obszarze energii słonecznej zastosowanie mają prawa termodynamiki. 

Podczas badań udało się wytworzyć niewiele energii – około 0,001% mocy ogniwa. Testy i analizy udowodniły jednak, że produkcja energii z ciepła jest możliwa. Nicholas Ekins-Daukes, lider zespołu badawczego na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii podkreśla, że wciąż poszukiwany jest materiał, który pozwoli na upowszechnienie technologii z wykorzystaniem diody termoradiacyjnej. 

Panele działające w nocy?

Badania prowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazały, że panele fotowoltaiczne mogą produkować energię w ciągu nocy. Zjawisko nazywane chłodzeniem radiacyjnym polega na oddawaniu ciepła przez nagrzaną ziemię w postaci promieniowania podczerwonego. Fale emitowane są w kierunku nieba. 

Naukowcy przedstawili alternatywny sposób produkcji energii elektrycznej wykorzystując opisywany efekt. Generator termoelektryczny tworzy prąd poprzez wykorzystanie różnicy temperatur. Część ciepła, które przebywa drogę od panela do otoczenia, można zamienić w energię. Rozwiązanie sprawdza się głównie w nocy, kiedy niebo jest bezchmurne, a ciepło bez przeszkód pokonuje drogę w kierunku nieba. Naukowcy zwracają uwagę, że chociaż obecnie generator wytwarza ok. 50 miliwatów energii na metr kwadratowy to dopiero początek. Nowe odkrycia pokazują, że możliwe jest zwiększenie wydajności paneli oraz ograniczenie produkcji akumulatorów czy baterii grawitacyjnych. 

Część naukowców podchodzi do nowych odkryć z rezerwą. Podkreślają, że za wcześnie, żeby mówić o możliwościach powszechnego wykorzystania rozwiązań. 

Total
5
Shares
Poprzedni wpis
public relations

Public Relations. Jak zmieni Twój biznes?

Następny Wpis
IoTeam

Dane ropą XXI wieku? Zainwestuj w rozwiązania przyszłości z IoTeam

Powiązane wpisy

Loty odwołane lub opóźnione. Strajki uderzają w podróżujących

Przy planowaniu wakacyjnego urlopu branie pod uwagę strajku pracowników transportu to w ostatnich latach coraz częstsza praktyka. Utrudnienia w funkcjonowaniu transportu będą miały miejsce w kilku europejskich krajach. Powód? Brak zgody na niskie wynagrodzenia i złe warunki pracy. Porty lotnicze są zatłoczone, pracowników brakuje, a samolotów przybywa. W tym roku do protestów dołączyli również pracownicy transportu naziemnego.
Avatar photo
Więcej

Skuteczny networking. Jak zbudować sieć kontaktów?

Na rozwój biznesu ma wpływ wiele czynników. Strategia działania, umiejętności w zespole, zasoby i finansowanie… to wszystko ma duże znaczenie w procesie budowania pozycji rynkowej. Trudno jednak odnieść sukces bez sieci kontaktów z partnerami, kontrahentami, a nawet samorządami i władzami lokalnymi. Czym jest networking i jak zbudować trwałą sieć kontaktów?
Avatar photo
Więcej

Jakie są pokolenia na rynku pracy?

Współpraca przedstawicieli różnych generacji zawsze wiąże się równocześnie z szansą i zagrożeniem. Podstawa to wzajemne zrozumienie i otwartość na drugiego człowieka. Obecnie najwięcej  wyzwań budzi najmłodsze pokolenie, które wciąż kształtuje własne zachowania na rynku pracy. Warto zrozumieć, że każda generacja rozwijała się w innych warunkach gospodarczych, ekonomicznych oraz kulturowych. Co należy wiedzieć o baby boomers, pokoleniu X, millenialsach i generacji Z?
Avatar photo
Więcej