Fotowoltaika produkuje energię w nocy? Nowe odkrycia naukowców

Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku, ale z różną intensywnością. Najwięcej energii powstaje wiosną i latem, dużo mniej – jesienią i zimą. Magazyny oraz dostęp do ogólnej sieci elektrycznej pozwalają korzystać z nadwyżek prądu o każdej porze. Australijscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że panele mogą działać również w nocy.
fotowoltaika

Czy panele fotowoltaiczne w ciągu nocy są bezużyteczne? Okazuje się, że nie muszą być. Naukowcy zwracają uwagę na ciepło, które można wykorzystać do produkcji energii. Nad rozwiązaniami pracują specjaliści m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii. 

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku najważniejszych elementów. Pierwszym z nich są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły. Dzięki temu możliwe jest generowanie większej ilości energii. Zbudowane są z materiału półprzewodnikowego – najczęściej krzemu. Ogniwa są miejscem, gdzie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Panel fotowoltaiczny tworzy kilka modułów zasilających falownik. 

Prąd wytworzony w modułach trafia do falownika, który przekształca energię w prąd zmienny. Falownik sprawia, że prąd posiada parametry pozwalające na bezpieczne użytkowanie w domu. Na bieżąco kontroluje i dopasowuje parametry do wymagań domowej sieci. Zapewnia również bezpieczeństwo, ponieważ wyłącza się w przypadku awarii lub uszkodzenia. 

Energia z ciepła 

Naukowcy przekonują, że panele fotowoltaiczne mogą produkować energię również w nocy. Okazuje się, że źródłem energii może być nie tylko światło, ale również ciepło emitowane do atmosfery przez nagrzaną ziemię.

Specjaliści z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii opracowali urządzenie zmieniające promieniowanie podczerwone w energię elektryczną. Technologia przypomina rozwiązania wykorzystywane np. w goglach noktowizyjnych, bazuje na diodach termoradiacyjnych. Naukowcy podkreślają, że w obszarze energii słonecznej zastosowanie mają prawa termodynamiki. 

Podczas badań udało się wytworzyć niewiele energii – około 0,001% mocy ogniwa. Testy i analizy udowodniły jednak, że produkcja energii z ciepła jest możliwa. Nicholas Ekins-Daukes, lider zespołu badawczego na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii podkreśla, że wciąż poszukiwany jest materiał, który pozwoli na upowszechnienie technologii z wykorzystaniem diody termoradiacyjnej. 

Panele działające w nocy?

Badania prowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazały, że panele fotowoltaiczne mogą produkować energię w ciągu nocy. Zjawisko nazywane chłodzeniem radiacyjnym polega na oddawaniu ciepła przez nagrzaną ziemię w postaci promieniowania podczerwonego. Fale emitowane są w kierunku nieba. 

Naukowcy przedstawili alternatywny sposób produkcji energii elektrycznej wykorzystując opisywany efekt. Generator termoelektryczny tworzy prąd poprzez wykorzystanie różnicy temperatur. Część ciepła, które przebywa drogę od panela do otoczenia, można zamienić w energię. Rozwiązanie sprawdza się głównie w nocy, kiedy niebo jest bezchmurne, a ciepło bez przeszkód pokonuje drogę w kierunku nieba. Naukowcy zwracają uwagę, że chociaż obecnie generator wytwarza ok. 50 miliwatów energii na metr kwadratowy to dopiero początek. Nowe odkrycia pokazują, że możliwe jest zwiększenie wydajności paneli oraz ograniczenie produkcji akumulatorów czy baterii grawitacyjnych. 

Część naukowców podchodzi do nowych odkryć z rezerwą. Podkreślają, że za wcześnie, żeby mówić o możliwościach powszechnego wykorzystania rozwiązań. 

Total
5
Shares
Poprzedni wpis
public relations

Public Relations. Jak zmieni Twój biznes?

Następny Wpis
IoTeam

Dane ropą XXI wieku? Zainwestuj w rozwiązania przyszłości z IoTeam

Powiązane wpisy

Na świecie jest coraz cieplej, a ludzi jest coraz więcej. W jaki sposób zmiany klimatyczne i demograficzne wpłyną na społeczeństwo i gospodarkę?

Co czeka Polskę i świat w ciągu najbliższej dekady? Patrząc globalnie można wyróżnić kilka megatrendów, które już determinują życie gospodarcze i społeczne w różnych krajach oraz regionach. Jeden najczęściej przytaczanych to zmiany klimatyczne i rosnąca średnia globalna temperatura. Drugi megatrend dotyczy rosnącej liczby ludności. O zmianach mówi się od dawna wciąż jednak niewiele osób wie, w jaki sposób wpływają na codzienność społeczną i gospodarczą, a także na jakie zmiany należy się jeszcze przygotować.
Więcej

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA