fbpx

Jak zacząć oszczędzać na prądzie? Sposoby na niższe rachunki w domu i firmie

Avatar photo
Oszczędzanie energii pozwala nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale również ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Często wystarczy zmiana drobnych, codziennych nawyków, żeby poprawić sytuację. Wyłączanie światła, kiedy jest niepotrzebne, energooszczędne urządzenia czy przemyślane zarządzanie ogrzewaniem to proste sposoby, które regularnie wykonywanie przez wiele osób przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń. Oszczędzanie energii w domu czy biurze jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Dlaczego warto oszczędzać energię? 

Chociaż odnawialne źródła energii zyskują coraz większe znaczenie, wciąż większość domów i firm zasilanych jest w tradycyjny sposób. Generowanie energii wiąże się z wytwarzaniem dwutlenku węgla, siarki czy azotu negatywnie wpływających na jakość środowiska naturalnego. 

Energię warto oszczędzać również ze względu na rosnące ceny. Coraz więcej mówi się o się kryzysie energetycznym m.in. przez ograniczenia w dostawie gazu z Rosji, wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 czy rosnące ceny surowców. Hiszpania, Wielka Brytania czy Francja zaczęły aktywnie działać w obszarze ograniczenia energii w miastach, np. wyłączając podświetlenie budynków w nocy, obniżając temperatury wewnątrz czy rezygnując z podgrzewania wody w niektórych basenach. 

Ceny prądu w Polsce wzrosną już wkrótce nawet kilkukrotnie. W lipcu 2022 roku cena energii elektrycznej na polskiej giełdzie wyniosła 1126 zł/MWh, tymczasem w kwietniu 2020 roku było to 150 zł/MWh.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwraca uwagę, że zmiana zachowań pozwala ograniczyć koszty energii od 5 do nawet 15 proc. 

Jak oszczędzać prąd? 

Co można zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za prąd w domu i biurze? Oszczędzanie energii wiąże się przede wszystkim z systematycznością. Z czasem zachowania i czynności wchodzą w nawyk. 

  1. Żarówki energooszczędne

Żarówki LED generują nawet pięć razy mniej energii niż tradycyjne. Warto wybrać energooszczędne oświetlenie do salonu czy kuchni, gdzie spędza się większą ilość czasu. Włączanie światła tylko na kilka minut jest nieopłacalne. 

Jednym z najpopularniejszych, ale i najskuteczniejszych nawyków jest wyłączanie światła po wyjściu z pomieszczenia. 

  1. Światło dzienne 

Warto korzystać ze światła dziennego najdłużej jak to możliwe. Biurko czy fotel do czytania książek dobrze sprawdzi się w pobliżu okna. 

  1. Ładowanie i odłączanie sprzętu 

Odłączanie ładowarek z gniazdka, jeżeli nie są używane, to kolejna prosta czynność pozwalająca zimniejszych rachunki za prąd. Ładowarka pobiera prąd nawet kiedy nie jest podłączone urządzenie. 

Dobry pomysł to wyciąganie z gniazdka wtyczki do innych urządzeń, które nie są używane, np. telewizora, lampki nocnej czy drukarki w biurze. 

  1. Optymalizacja sprzętu 

Przemyślane zarządzanie włączaniem i wyłączaniem sprzętów domowych oraz biurowych to duża oszczędność. Należy unikać korzystania z trybu czuwania tzw. stand-by, który zużywa energię. 

  1. Urządzenia energooszczędne

Najlepsze klasy pod względem zużywania energii to A+++ albo A++. Wszystkie urządzenia posiadające klasę niższą niż A nie są energooszczędne. Coraz więcej producentów informuje, ile energii zużywają sprzęty domowe czy biurowe, co pomaga podjąć decyzję. 

  1. Wietrzenie 

Przemyślane wietrzenie pomieszczeń pozwala uniknąć utraty ciepła. Dobrą praktyką jest zmniejszanie temperatury wewnątrz podczas wietrzenia oraz otwieranie okien często, ale na krótki czas. 

  1. Weryfikacja taryfy i dostawcy 

Weryfikacja usług dostawcy i porównanie oferty z innymi często pozwala znaleźć korzystniejsze rozwiązanie. Warto również zastanowić się nad dotychczasową taryfą oraz jej dostosowaniem do domowej czy biurowej codzienności. Dopasowanie czynności takich jak pranie do taryfy np. weekendowej pozwala na dużą oszczędność. 

  1. Optymalizacja ogrzewania

W sezonie grzewczym warto zadbać o optymalizację ogrzewania. Zmniejszanie temperatury, kiedy w domu albo biurze nikogo nie ma umożliwia lepsze zarządzanie systemem. 

Total
4
Shares
Poprzedni wpis

Samowystarczalne budynki, czyli rozwiązania zeroenergetyczne w nieruchomościach

Następny Wpis

Zmiany na rynku crowdfundingowym. Platformy dostosowują się do nowej ustawy

Powiązane wpisy
zimny lead

Jak zacząć rozmowę z zimnym leadem?

Nowoczesne narzędzia marketingowe pozwalają docierać do dużej liczby klientów w krótkim czasie. Skuteczne kampanie lead generation umożliwiają realizację założonych celów marketingowych przy niższych kosztach reklamy oraz promocji. Generowanie leadów odbywa się przy automatyzacji procesów, ale ważny aspekt to praca handlowców, którzy zamykają transakcje. Zimne leady są jednym z najtrudniejszych rodzajów. Jak postępować z osobami niezainteresowanymi produktem i zamienić ich w przyszłych klientów?
Avatar photo
Więcej

Czy warto inwestować w sztukę?

Rynek sztuki notuje kolejne rekordy. W ubiegłym roku w Polsce inwestorzy oraz kolekcjonerzy przeznaczyli na dzieła sztuki ponad 600 mln zł. Inwestowanie w sztukę to długoterminowa forma lokowania kapitału. Często na zysk trzeba poczekać nawet pięć czy dziesięć lat. Dla wielu inwestorów angażowanie środków w materialny przedmiot zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala skutecznie zdywersyfikować portfel.
Avatar photo
Więcej