Phinance, jedna z największych firm pośrednictwa finansowego w Polsce, przeprowadziła debatę z partnerami biznesowymi Heritage Real Estate, Revita Properties oraz Fracthon, podczas której poruszono kwestie związane z kierunkami rozwoju rynku nieruchomości, a także sposobami finansowania branży. W debacie uczestniczyło prawie 100 doradców.
Oznaki ożywienia na rynku deweloperskim
Warto przypomnieć, że w 2022 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę PNB spadła o 12,8 proc. w stosunku do poprzedniego okresu. Pierwsze znaczące oznaki ożywienia na rynku deweloperskim pojawiły się na początku 2023 roku. Duże znaczenie miała zapowiedź rządowego programu Bezpieczny Kredyt, ale również obniżenie przez Komisję Nadzoru Finansowego buforu bezpieczeństwa do 2,5 proc. Znaczenie buforu wiąże się z tym, że bank dodaje do aktualnego oprocentowania wskazaną wartość i sprawdza, czy po podwyżce klient będzie w stanie wywiązać się ze zobowiązania. Obniżka wpływa na poprawę zdolności kredytowej, a zmiany widać w rosnącym zainteresowaniu kredytami.
Biorąc pod uwagę skalę miesiąc do miesiąca, od marca br. liczba złożonych wniosków rośnie w średniomiesięcznym tempie 25 proc. Polacy chętnie korzystają z możliwości oferowanych przez Bezpieczny Kredyt 2 proc., składając wnioski w bankach obsługujących wskazany rodzaj finansowania, m.in. PKO Bank Polski, Bank Pekao, Alior Bank.
Eksperci zwracają uwagę, że w krótkim terminie rządowy program doprowadził do wzrostu podaży mieszkań, ale również wzrostu średniej ceny za metr kwadratowy zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zdaniem specjalistów uczestniczących w debacie, na rynku deweloperskim wzrośnie zainteresowanie mieszkaniami o metrażu od 40 do 60 m kw., a równocześnie można będzie zauważyć spadek cen lokali o dużej powierzchni.
Problemy nie tylko z podażą
Na rynku pierwotnym brakuje mieszkań dostępnych od zaraz, a nawet w dalszej przyszłości. Deweloperzy zachowali ostrożność i wrócili do intensywnych prac dopiero po utrzymaniu się pozytywnych sygnałów dotyczących wzrostu popytu. Szacowana luka podażowa wynosi nawet od 1,5 do 2 mln lokali.
Branża deweloperska mierzy się jednak z szeregiem wyzwań wpływających na proces budowy nowych inwestycji. Wśród nich wymienia się m.in. dostęp do pracowników, którzy w związku z zamrożeniem rynku odeszli z branży. Równocześnie można obserwować spadki cen materiałów, surowców i półproduktów.
Deweloperzy zachowują również ostrożność, biorąc pod uwagę zbliżające się wybory parlamentarne i możliwe zmiany legislacyjne w przyszłości. Przedstawiciele branży zwracają uwagę na projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ich zdaniem proponowane rozwiązania negatywnie wpłyną na czas oddawania nieruchomości do użytku, wydłużając procedurę udzielania pozwoleń na budowę.
Jak deweloperzy pozyskują środki finansowe?
Źródła finansowania firm w branży deweloperskiej są różne. Najczęściej organizacje wykorzystują kapitał własny oraz przedpłaty. Prognozuje się, że wzrośnie znaczenie kredytów deweloperskich, które staną się bardziej dostępne ze względu na prawdopodobne obniżki stóp procentowych pod koniec br. i na początku przyszłego.
Eksperci zwracają uwagę również na coraz częstsze wykorzystywanie kapitału prywatnego uzyskanego za pośrednictwem wyemitowanych obligacji korporacyjnych, sprzedaży udziałów w spółkach celowych, realizujących projekty deweloperskie oraz pożyczek inwestycyjnych od osób prywatnych.