fbpx

Ruszyła największa farma fotowoltaiczna w Europie. Wyprodukuje energię dla 334 tys. domów w ciągu roku

Avatar photo
W Hiszpanii powstała największa farma fotowoltaiczna w Europie. Obiekt Pizarro Photovoltaic Plant będzie dostarczać 590 MW do 334 tys. domów w ciągu roku. Prognozy wskazują, że zredukuje nawet 150 tys. ton CO2 w ciągu roku.

Dotychczas największa farmą fotowoltaiczną była Nunez de Balboa zlokalizowana również w Hiszpanii, a jej moc kształtowała się na poziomie 500 MW. Budowa obiektu Pizarro Photovoltaic Plant kosztowała 330 mln euro. Zajmuje 1300 ha i składa się z 1,5 mln modułów. Farma koncernu Iberdrola mieści się w prowincji Cáceres.

Według założeń farma ograniczy emisję dwutlenku węgla o 150 tys. ton rocznie. Na terenie inwestycji powstało pastwisko owiec, które zajmą się pielęgnacją trawy na rozległym terenie. Oprócz tego zadbano o występujące gatunki zwierząt – stworzono ośrodki reprodukcji królików, skrzynki lęgowe i miejsca karmienia dla ptaków. 

Umowy zakupu z gigantami na rynku 

Koncern podpisał umowy o charakterze długoterminowym PPA z kilkoma dużymi spółkami. Energia słoneczna z Pizarro Photovoltaic Plant będzie zasilać zakłady i fabryki Danone oraz dostawców – Graham Packaging i Salvesen Logística.

Podpisano również kontrakt z Bayer. Farma fotowoltaiczna zasili energią fabryki, ośrodki badawczo-rozwojowe oraz siedzibę firmy – łącznie aż dziewięć obiektów. 

Kolejnym dużym parterem jest PepsiCo. Farma dostarczy energię do jedenastu obiektów – produkcyjnych, logistycznych oraz biurowych. 

Nawiązanie długoterminowych umów gwarantuje stabilność farmy. Iberdrola aktywnie działa na rynku odnawialnych źródeł energii realizując strategię na lata 2020 – 2025. Koncern dąży do zapewnia podwójnej mocy energii z OZE. Lider na hiszpańskim rynku już w I połowie 2022 roku zainwestował ponad 2,3 mld euro w rozwiązania OZE, które łącznie zapewniły 3,4 GW energii. 

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce 

Obecnie trwają prace nad największą farmą fotowoltaiczną w Polsce. Inwestycji podjęła się Grupa Tauron, a zaplanowana moc ma wynosić 100 MW. Inwestycja powstanie na terenie Mysłowic w województwie śląskim. W lipcu br. rozpoczęto prace budowlane, a farma zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2023 roku. Obiekt powstanie w dwóch etapach – najpierw uruchomione zostanie 37 MW, a następnie kolejne 60 MW. 

Koszt inwestycji ma wynieść ok. 120 mln zł. Grupa Tauron podpisała umowę o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość wsparcia wyniosła 82,5 mln zł za zasadach nieoprocentowanej pożyczki. 

Plany Grupy Tauron zakładają zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii aż sześciokrotnie, a także redukcję emisji CO2 o niemal 80 proc. Prezes grupy Paweł Szczeszek podkreślił, że w ciągu 3 lat Tauron posiadać będzie 1,6 tys. MW w OZE. W ramach farm fotowoltaicznych planowane są kolejne projekty. Do 2025 roku wytwarzana energia ma wynosić 700 MW, a do 2030 – 1400 MW. 

3 największe farmy fotowoltaiczne na świecie

Największa farma na świecie zlokalizowana jest w Indiach. Bhadla Solar Park została oddana do użytku w 2020 roku, a łączna moc wynosi 2245 MW. Inwestycja rozpoczęła się już w 2016 roku. Mieści się na 57 km kw. na terenie pustyni. 

Na drugim miejscu znajduje się farma w Chinach. Qinghai Golmud ma moc 2200 MW i również położona jest na terenie pustyni. Realizacja inwestycji kosztowała 2,31 mld dolarów. 

Trzecia pod względem wielkości farma także mieści się w Indiach. Pavagada Solar Park ma moc 2050 MW i również zlokalizowana jest w miejscu atrakcyjnym pod względem intensywności nasłonecznienia. 

Z danych przedstawionych w raporcie Global Trends in Renewable Energy Investment 2019 Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska wynika, że Chiny są największym inwestorem w OZE na świecie. W latach 2010 – 2019 ulokowano niemal 760 mld dolarów w odnawialne źródła energii. W tym samym czasie Stany Zjednoczone wydały 356 mild dolarów. Oprócz Qinghai Golmud na terenie Chin działają jeszcze cztery farmy klasyfikowane do największych na świecie.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jak pracować z trudnym klientem?

Następny Wpis

Samowystarczalne budynki, czyli rozwiązania zeroenergetyczne w nieruchomościach

Powiązane wpisy

6 rzeczy, które warto wiedzieć o magazynach energii do fotowoltaiki

Magazyn energii pozwala na niezależność instalacji fotowoltaicznej. Awarie sieci, problemy z dostawą energii czy ograniczenia wynikające z warunków atmosferycznych nie mają większego znaczenia dla właścicieli mikroelektrowni z własnym magazynem. Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie magazynowania nadwyżek. W nowej edycji programu Mój Prąd można otrzymać do 16 tys. zł na mikroinstalację PV z magazynem energii. Co warto wiedzieć o gromadzeniu energii?
Avatar photo
Więcej