fbpx

Ruszyła największa farma fotowoltaiczna w Europie. Wyprodukuje energię dla 334 tys. domów w ciągu roku

Avatar photo
W Hiszpanii powstała największa farma fotowoltaiczna w Europie. Obiekt Pizarro Photovoltaic Plant będzie dostarczać 590 MW do 334 tys. domów w ciągu roku. Prognozy wskazują, że zredukuje nawet 150 tys. ton CO2 w ciągu roku.

Dotychczas największa farmą fotowoltaiczną była Nunez de Balboa zlokalizowana również w Hiszpanii, a jej moc kształtowała się na poziomie 500 MW. Budowa obiektu Pizarro Photovoltaic Plant kosztowała 330 mln euro. Zajmuje 1300 ha i składa się z 1,5 mln modułów. Farma koncernu Iberdrola mieści się w prowincji Cáceres.

Według założeń farma ograniczy emisję dwutlenku węgla o 150 tys. ton rocznie. Na terenie inwestycji powstało pastwisko owiec, które zajmą się pielęgnacją trawy na rozległym terenie. Oprócz tego zadbano o występujące gatunki zwierząt – stworzono ośrodki reprodukcji królików, skrzynki lęgowe i miejsca karmienia dla ptaków. 

Umowy zakupu z gigantami na rynku 

Koncern podpisał umowy o charakterze długoterminowym PPA z kilkoma dużymi spółkami. Energia słoneczna z Pizarro Photovoltaic Plant będzie zasilać zakłady i fabryki Danone oraz dostawców – Graham Packaging i Salvesen Logística.

Podpisano również kontrakt z Bayer. Farma fotowoltaiczna zasili energią fabryki, ośrodki badawczo-rozwojowe oraz siedzibę firmy – łącznie aż dziewięć obiektów. 

Kolejnym dużym parterem jest PepsiCo. Farma dostarczy energię do jedenastu obiektów – produkcyjnych, logistycznych oraz biurowych. 

Nawiązanie długoterminowych umów gwarantuje stabilność farmy. Iberdrola aktywnie działa na rynku odnawialnych źródeł energii realizując strategię na lata 2020 – 2025. Koncern dąży do zapewnia podwójnej mocy energii z OZE. Lider na hiszpańskim rynku już w I połowie 2022 roku zainwestował ponad 2,3 mld euro w rozwiązania OZE, które łącznie zapewniły 3,4 GW energii. 

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce 

Obecnie trwają prace nad największą farmą fotowoltaiczną w Polsce. Inwestycji podjęła się Grupa Tauron, a zaplanowana moc ma wynosić 100 MW. Inwestycja powstanie na terenie Mysłowic w województwie śląskim. W lipcu br. rozpoczęto prace budowlane, a farma zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2023 roku. Obiekt powstanie w dwóch etapach – najpierw uruchomione zostanie 37 MW, a następnie kolejne 60 MW. 

Koszt inwestycji ma wynieść ok. 120 mln zł. Grupa Tauron podpisała umowę o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość wsparcia wyniosła 82,5 mln zł za zasadach nieoprocentowanej pożyczki. 

Plany Grupy Tauron zakładają zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii aż sześciokrotnie, a także redukcję emisji CO2 o niemal 80 proc. Prezes grupy Paweł Szczeszek podkreślił, że w ciągu 3 lat Tauron posiadać będzie 1,6 tys. MW w OZE. W ramach farm fotowoltaicznych planowane są kolejne projekty. Do 2025 roku wytwarzana energia ma wynosić 700 MW, a do 2030 – 1400 MW. 

3 największe farmy fotowoltaiczne na świecie

Największa farma na świecie zlokalizowana jest w Indiach. Bhadla Solar Park została oddana do użytku w 2020 roku, a łączna moc wynosi 2245 MW. Inwestycja rozpoczęła się już w 2016 roku. Mieści się na 57 km kw. na terenie pustyni. 

Na drugim miejscu znajduje się farma w Chinach. Qinghai Golmud ma moc 2200 MW i również położona jest na terenie pustyni. Realizacja inwestycji kosztowała 2,31 mld dolarów. 

Trzecia pod względem wielkości farma także mieści się w Indiach. Pavagada Solar Park ma moc 2050 MW i również zlokalizowana jest w miejscu atrakcyjnym pod względem intensywności nasłonecznienia. 

Z danych przedstawionych w raporcie Global Trends in Renewable Energy Investment 2019 Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska wynika, że Chiny są największym inwestorem w OZE na świecie. W latach 2010 – 2019 ulokowano niemal 760 mld dolarów w odnawialne źródła energii. W tym samym czasie Stany Zjednoczone wydały 356 mild dolarów. Oprócz Qinghai Golmud na terenie Chin działają jeszcze cztery farmy klasyfikowane do największych na świecie.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Jak pracować z trudnym klientem?

Następny Wpis

Samowystarczalne budynki, czyli rozwiązania zeroenergetyczne w nieruchomościach

Powiązane wpisy

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce jeszcze w 2023 roku. Pierwszy etap zakończony 

Tauron poinformował o zakończeniu pierwszego etapu realizacji największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, która powstaje w Mysłowicach. Projekt stanowi kolejny ważny krok w kierunku zrównoważonej produkcji energii w Polsce. Łączna moc na zakończenie pierwszego etapu wynosi 37 MW. Wszystkie prace mają zostać zakończone do końca br. 
Avatar photo
Więcej

Niestandardowe źródła energii odnawialnej

Do najpowszechniejszych źródeł energii odnawialnej zalicza się energię ze słońca, wiatru i wody. Z danych przedstawionych przez Agencję Rynku Energii wynika, że w listopadzie ubiegłego roku łączna moc pochodząca ze wszystkich źródeł energii w Polsce wyniosła 60 GW z czego 22 GW należało do OZE. Liderem od lat jest fotowoltaika, która odpowiadała za niemal 12 GW w listopadzie 2022 r. Trzy najpopularniejsze źródła energii odnawialnej to jednak nie wszystko, a na świecie wykorzystuje się kilka niestandardowych, które w polskich warunkach nie są możliwe.
Avatar photo
Więcej