fbpx

Ruszyła największa farma fotowoltaiczna w Europie. Wyprodukuje energię dla 334 tys. domów w ciągu roku

Avatar photo
W Hiszpanii powstała największa farma fotowoltaiczna w Europie. Obiekt Pizarro Photovoltaic Plant będzie dostarczać 590 MW do 334 tys. domów w ciągu roku. Prognozy wskazują, że zredukuje nawet 150 tys. ton CO2 w ciągu roku.

Dotychczas największa farmą fotowoltaiczną była Nunez de Balboa zlokalizowana również w Hiszpanii, a jej moc kształtowała się na poziomie 500 MW. Budowa obiektu Pizarro Photovoltaic Plant kosztowała 330 mln euro. Zajmuje 1300 ha i składa się z 1,5 mln modułów. Farma koncernu Iberdrola mieści się w prowincji Cáceres.

Według założeń farma ograniczy emisję dwutlenku węgla o 150 tys. ton rocznie. Na terenie inwestycji powstało pastwisko owiec, które zajmą się pielęgnacją trawy na rozległym terenie. Oprócz tego zadbano o występujące gatunki zwierząt – stworzono ośrodki reprodukcji królików, skrzynki lęgowe i miejsca karmienia dla ptaków. 

Umowy zakupu z gigantami na rynku 

Koncern podpisał umowy o charakterze długoterminowym PPA z kilkoma dużymi spółkami. Energia słoneczna z Pizarro Photovoltaic Plant będzie zasilać zakłady i fabryki Danone oraz dostawców – Graham Packaging i Salvesen Logística.

Podpisano również kontrakt z Bayer. Farma fotowoltaiczna zasili energią fabryki, ośrodki badawczo-rozwojowe oraz siedzibę firmy – łącznie aż dziewięć obiektów. 

Kolejnym dużym parterem jest PepsiCo. Farma dostarczy energię do jedenastu obiektów – produkcyjnych, logistycznych oraz biurowych. 

Nawiązanie długoterminowych umów gwarantuje stabilność farmy. Iberdrola aktywnie działa na rynku odnawialnych źródeł energii realizując strategię na lata 2020 – 2025. Koncern dąży do zapewnia podwójnej mocy energii z OZE. Lider na hiszpańskim rynku już w I połowie 2022 roku zainwestował ponad 2,3 mld euro w rozwiązania OZE, które łącznie zapewniły 3,4 GW energii. 

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce 

Obecnie trwają prace nad największą farmą fotowoltaiczną w Polsce. Inwestycji podjęła się Grupa Tauron, a zaplanowana moc ma wynosić 100 MW. Inwestycja powstanie na terenie Mysłowic w województwie śląskim. W lipcu br. rozpoczęto prace budowlane, a farma zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2023 roku. Obiekt powstanie w dwóch etapach – najpierw uruchomione zostanie 37 MW, a następnie kolejne 60 MW. 

Koszt inwestycji ma wynieść ok. 120 mln zł. Grupa Tauron podpisała umowę o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość wsparcia wyniosła 82,5 mln zł za zasadach nieoprocentowanej pożyczki. 

Plany Grupy Tauron zakładają zwiększenie mocy odnawialnych źródeł energii aż sześciokrotnie, a także redukcję emisji CO2 o niemal 80 proc. Prezes grupy Paweł Szczeszek podkreślił, że w ciągu 3 lat Tauron posiadać będzie 1,6 tys. MW w OZE. W ramach farm fotowoltaicznych planowane są kolejne projekty. Do 2025 roku wytwarzana energia ma wynosić 700 MW, a do 2030 – 1400 MW. 

3 największe farmy fotowoltaiczne na świecie

Największa farma na świecie zlokalizowana jest w Indiach. Bhadla Solar Park została oddana do użytku w 2020 roku, a łączna moc wynosi 2245 MW. Inwestycja rozpoczęła się już w 2016 roku. Mieści się na 57 km kw. na terenie pustyni. 

Na drugim miejscu znajduje się farma w Chinach. Qinghai Golmud ma moc 2200 MW i również położona jest na terenie pustyni. Realizacja inwestycji kosztowała 2,31 mld dolarów. 

Trzecia pod względem wielkości farma także mieści się w Indiach. Pavagada Solar Park ma moc 2050 MW i również zlokalizowana jest w miejscu atrakcyjnym pod względem intensywności nasłonecznienia. 

Z danych przedstawionych w raporcie Global Trends in Renewable Energy Investment 2019 Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska wynika, że Chiny są największym inwestorem w OZE na świecie. W latach 2010 – 2019 ulokowano niemal 760 mld dolarów w odnawialne źródła energii. W tym samym czasie Stany Zjednoczone wydały 356 mild dolarów. Oprócz Qinghai Golmud na terenie Chin działają jeszcze cztery farmy klasyfikowane do największych na świecie.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jak pracować z trudnym klientem?

Następny Wpis

Samowystarczalne budynki, czyli rozwiązania zeroenergetyczne w nieruchomościach

Powiązane wpisy

Potężna kara dla firmy z branży fotowoltaicznej od UOKIK

Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wymierzył spółce BO Energy karę w wysokości prawie 12,5 miliona złotych. BO Energy Sp. z o.o., wcześniej działająca jako FG Energy z siedzibą w Krakowie jest przedsiębiorstwem specjalizującym się w obszarze sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych na terytorium całej Rzeczypospolitej Polskiej. Firma realizuje umowy poza siedzibą swojego przedsiębiorstwa, oferując klientom kompleksową usługę instalacji fotowoltaicznej, począwszy od audytu energetycznego, poprzez projektowanie, aż po finalizację i oddanie gotowego produktu.
Avatar photo
Więcej
fotowoltaika

Fotowoltaika produkuje energię w nocy? Nowe odkrycia naukowców

Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku, ale z różną intensywnością. Najwięcej energii powstaje wiosną i latem, dużo mniej - jesienią i zimą. Magazyny oraz dostęp do ogólnej sieci elektrycznej pozwalają korzystać z nadwyżek prądu o każdej porze. Australijscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że panele mogą działać również w nocy.
Avatar photo
Więcej

Na czym polega sprzedaż prądu z fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne często generują więcej energii niż podmioty są w stanie wykorzystać. Prosumenci mogą sprzedawać nadwyżki wygenerowanej energii na różne sposoby odpowiadające wielkości elektrowni. Co warto wiedzieć o sprzedaży prądu z fotowoltaiki?
Avatar photo
Więcej