fbpx

Rośliny z Księżyca? Amerykańscy naukowcy udowadniają, że to możliwe

Avatar photo
Naukowcy z University of Florida wyhodowali rośliny w glebie pochodzącej z Księżyca. Przełomowe doświadczenie to nie tylko ważny krok dla wiedzy o kosmosie, ale również całej ludzkości. Eksperci coraz odważniej mówią o możliwości rozpoczęcia upraw na Księżycu. Autorzy doświadczenia planują zaawansowane badania podczas kolejnej misji kosmicznej.

Rzodkiewnik pospolity to roślina, którą naukowcy wykorzystali w badaniu. Doświadczenie wykazało, że rośliny mogą wzrastać i rozwijać się w glebie pochodzącej z Księżyca. Autorzy zbadali również, w jaki sposób organizm reaguje na kontakt z nowym rodzajem podłoża różniącym się od ziemskiej gleby. 

12 gramów gleby z Księżyca 

Eksperyment naukowców ze Stanów Zjednoczonych to pierwszy krok w kierunku uprawy roślin na Księżycu. Innowacyjna forma rolnictwa mogłaby zapewnić żywność oraz tlen osobom biorącym udział w misjach kosmicznych. Amerykański program lotów kosmicznych zapowiada kolejną wyprawę już w 2025 roku. W planach jest również adaptacja Księżyca jako bazy albo miejsca startu do dłuższych misji kosmicznych. 

Podłoże wykorzystane w eksperymencie pochodziło z misji kosmicznych: Apollo 11, Apollo 12 i Apollo 17. Po 11 latach NASA zdecydowało się przekazać 12 gramów do badań. Dr Anna-Lisa Paul i prof. Rob Ferl dysponowali kilkoma łyżeczkami podłoża, a eksperyment musiał odbyć się na niewielką skalę. Naukowcy wykorzystali wiedzę i doświadczenie zdobyte przez lata do stworzenia mikro-doniczek ze studzienek wielkości naparstka wydrążonych w płytkach do hodowli komórek. Następnie posadzono nasiona w 1 gramie gleby, dodano wodę oraz składniki odżywcze. Rośliny miały dostęp do światła. 

Rzodkiewnik pospolity – pierwsza roślina w księżycowej glebie 

Dr Paul i prof. Ferl zdecydowali się na posadzenie rzodkiewnika pospolitego, czyli rośliny wyróżniającej się w pełni zmapowanym i zsekwencjonowanym genomem. Badania objęły więc także wpływ gleby z Księżyca na ekspresję genów rośliny. 

Naukowcy posadzili również rzodkiewniki w standardowej glebie jako grupę kontrolną. Większość nasion w podłożu z Księżyca wykiełkowało. Jak podkreśla dr Paul – składniki zawarte w glebie nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie m.in. fitohormonów. Rośliny były jednak mniejsze oraz wolniej rosły niż tradycyjne sadzonki. Naukowcy zwrócili również uwagę na większe zróżnicowanie w zakresie wielkości oraz pigmentacji roślin. 

Wzorce ekspresji genów potwierdziły aktywność rzodkiewników w obszarze walki z odmiennym składem gleby – bardziej chemicznym i strukturalnym. Rośliny zastosowały mechanizmy radzenia sobie w sytuacjach stresujących. Naukowcy mają w planach prace nad nowym sposobem uprawy, który pozwoli zmniejszyć stresogenne czynniki wpływające na rozwój rośliny. 

Badacze zwrócili również uwagę na wpływ miejsca pochodzenia gleby na wzrost rzodkiewników. Roślina intensywniej reaguje w przypadku tzw. dojrzałej gleby księżycowej narażonej na działanie wiatru oraz promieniowania kosmicznego. Mniejszą aktywność rośliny wykazały rosnąc w mniej dojrzałej glebie. W tym przypadku warunki wzrostu przypominały ziemskie.   

Kolejne badania mają wykazać, czy woda oraz składniki odżywcze mogą zmienić glebę księżycową w bardziej użyteczną pod względem uprawy roślin. Obecnie wiadomo, że podłoże pochodzące z Księżyca nie zawiera substancji szkodliwych dla ziemskiego życia. 

Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie naukowym „Communications Biology”

Uprawa roślin w kosmosie 

Uprawa roślin w przestrzeni kosmicznej zajmuje naukowców od lat. Wśród ciekawych projektów wyróżnia się działalność NASA we współpracy z firmą Nanoracks. Agencja kosmiczna zwraca uwagę na kruchość bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.  Obecnie zespół naukowców i specjalistów pracuje nad kosmiczną szklarnią, która mogłaby mieścić się na Marsie albo Księżycu. 

Total
3
Shares
Poprzedni wpis

Zrównoważona działalność na rynku finansowym, czyli o ESG w teorii i praktyce

Następny Wpis

Inwestycja w złoto – pewna ochrona przed inflacją czy mit bezpiecznej przystani

Powiązane wpisy

Czy Arabia powtórzy błędy Chin? 17 miliardów na największe gwiazdy piłki

W Arabii Saudyjskiej trwa obecnie trend zakupowy, podobny do tego, jaki można było zaobserwować kilka lat temu w Chinach. W zimowym oknie transferowym na półwyspie arabskim zameldował się Cristiano Ronaldo, wtedy wydawało się, że to szczyt marzeń arabskich kibiców. Okazało się, że to dopiero początek. Gdy arabski książe i następca tronu, Mohamed ibn Salman zakomunikował przejęcie 75% udziałów w czterech największych klubach (Al-Nassr, Al-Ittihad, Al-Hilal oraz Al-Ahli) przez państwowy fundusz, można było się spodziewać, że wraz z tym na stole pojawią się absolutnie szalone kwoty w kontekście transferów i kontraktów zawodników. Na rozwój piłki nożnej w regionie przeznaczone ma być aż 17 miliardów dolarów!
Avatar photo
Więcej

Debiut indeksu WIG140 na GPW

Spółka GPW Benchmark rozszerzyła Rodzinę Indeksów Giełdowych o indeks WIG140. W skład portfela jego portfela wchodzą pakiety akcji 140 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które zaliczane są do indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.
Avatar photo
Więcej