fbpx

Rośliny z Księżyca? Amerykańscy naukowcy udowadniają, że to możliwe

Avatar photo
Naukowcy z University of Florida wyhodowali rośliny w glebie pochodzącej z Księżyca. Przełomowe doświadczenie to nie tylko ważny krok dla wiedzy o kosmosie, ale również całej ludzkości. Eksperci coraz odważniej mówią o możliwości rozpoczęcia upraw na Księżycu. Autorzy doświadczenia planują zaawansowane badania podczas kolejnej misji kosmicznej.

Rzodkiewnik pospolity to roślina, którą naukowcy wykorzystali w badaniu. Doświadczenie wykazało, że rośliny mogą wzrastać i rozwijać się w glebie pochodzącej z Księżyca. Autorzy zbadali również, w jaki sposób organizm reaguje na kontakt z nowym rodzajem podłoża różniącym się od ziemskiej gleby. 

12 gramów gleby z Księżyca 

Eksperyment naukowców ze Stanów Zjednoczonych to pierwszy krok w kierunku uprawy roślin na Księżycu. Innowacyjna forma rolnictwa mogłaby zapewnić żywność oraz tlen osobom biorącym udział w misjach kosmicznych. Amerykański program lotów kosmicznych zapowiada kolejną wyprawę już w 2025 roku. W planach jest również adaptacja Księżyca jako bazy albo miejsca startu do dłuższych misji kosmicznych. 

Podłoże wykorzystane w eksperymencie pochodziło z misji kosmicznych: Apollo 11, Apollo 12 i Apollo 17. Po 11 latach NASA zdecydowało się przekazać 12 gramów do badań. Dr Anna-Lisa Paul i prof. Rob Ferl dysponowali kilkoma łyżeczkami podłoża, a eksperyment musiał odbyć się na niewielką skalę. Naukowcy wykorzystali wiedzę i doświadczenie zdobyte przez lata do stworzenia mikro-doniczek ze studzienek wielkości naparstka wydrążonych w płytkach do hodowli komórek. Następnie posadzono nasiona w 1 gramie gleby, dodano wodę oraz składniki odżywcze. Rośliny miały dostęp do światła. 

Rzodkiewnik pospolity – pierwsza roślina w księżycowej glebie 

Dr Paul i prof. Ferl zdecydowali się na posadzenie rzodkiewnika pospolitego, czyli rośliny wyróżniającej się w pełni zmapowanym i zsekwencjonowanym genomem. Badania objęły więc także wpływ gleby z Księżyca na ekspresję genów rośliny. 

Naukowcy posadzili również rzodkiewniki w standardowej glebie jako grupę kontrolną. Większość nasion w podłożu z Księżyca wykiełkowało. Jak podkreśla dr Paul – składniki zawarte w glebie nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie m.in. fitohormonów. Rośliny były jednak mniejsze oraz wolniej rosły niż tradycyjne sadzonki. Naukowcy zwrócili również uwagę na większe zróżnicowanie w zakresie wielkości oraz pigmentacji roślin. 

Wzorce ekspresji genów potwierdziły aktywność rzodkiewników w obszarze walki z odmiennym składem gleby – bardziej chemicznym i strukturalnym. Rośliny zastosowały mechanizmy radzenia sobie w sytuacjach stresujących. Naukowcy mają w planach prace nad nowym sposobem uprawy, który pozwoli zmniejszyć stresogenne czynniki wpływające na rozwój rośliny. 

Badacze zwrócili również uwagę na wpływ miejsca pochodzenia gleby na wzrost rzodkiewników. Roślina intensywniej reaguje w przypadku tzw. dojrzałej gleby księżycowej narażonej na działanie wiatru oraz promieniowania kosmicznego. Mniejszą aktywność rośliny wykazały rosnąc w mniej dojrzałej glebie. W tym przypadku warunki wzrostu przypominały ziemskie.   

Kolejne badania mają wykazać, czy woda oraz składniki odżywcze mogą zmienić glebę księżycową w bardziej użyteczną pod względem uprawy roślin. Obecnie wiadomo, że podłoże pochodzące z Księżyca nie zawiera substancji szkodliwych dla ziemskiego życia. 

Wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie naukowym „Communications Biology”

Uprawa roślin w kosmosie 

Uprawa roślin w przestrzeni kosmicznej zajmuje naukowców od lat. Wśród ciekawych projektów wyróżnia się działalność NASA we współpracy z firmą Nanoracks. Agencja kosmiczna zwraca uwagę na kruchość bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.  Obecnie zespół naukowców i specjalistów pracuje nad kosmiczną szklarnią, która mogłaby mieścić się na Marsie albo Księżycu. 

Total
3
Shares
Poprzedni wpis

Zrównoważona działalność na rynku finansowym, czyli o ESG w teorii i praktyce

Następny Wpis

Inwestycja w złoto – pewna ochrona przed inflacją czy mit bezpiecznej przystani

Powiązane wpisy

Plany GPW na 2022 rok

Ubiegły już 2021 rok był bardzo dobry dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pod względem liczby debiutów. Na głównym parkiecie powitaliśmy 16 spółek, zaś na NewConnect aż 32. Nadchodzące miesiące również nie powinny przynieść spowolnienia tempa.
Avatar photo
Więcej

Handel detaliczny przyszłości. Jak zmienią się zakupy w ciągu najbliższych lat?

Nowe technologie zmieniają zakupową codzienność również w handlu detalicznym. Ponad 70 proc. Polaków robi zakupy w Internecie, a prognozy nie przewidują spadku wartości w najbliższych latach. Zdaniem PwC jednym z wiodących trendów będzie frictionless retail, czyli handel pozwalający klientom wykonać minimum niezbędnych czynności w jak najkrótszym czasie. Rozwiązanie opiera się na wykorzystaniu nowych technologii zapewniających cyfrowe i bezobsługowe zakupy. PwC prognozuje jeszcze kilka innych trendów, które zmienią oblicze handlu detalicznego.
Avatar photo
Więcej